Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se hrdá duše smrskne v mrňavého čokla

  0:23aktualizováno  0:23
- Maxim Gorkij u nás nemá nejlepší pověst. Právem i neprávem.
Gorkého poslední tvůrčí období spojené i s jeho lidským selháním nám zastiňuje pohled na dobu, v níž se prosadil jako spisovatel a dramatik světového formátu. Hra Letní hosté z roku 1904 je sice psána pod Čechovovým vlivem a strukturou připomene jeho rané texty, avšak tónem, dikcí a především vyzněním se podstatně liší.

Zatímco Čechov se moudře jen dotýká bolavých puchýřů na lidské duši, Gorkij stejné puchýře netrpělivě strhává a věří v možnost uzdravení. Z odstupu téměř celého století musíme dát za pravdu Čechovovi, nicméně autentická vášeň Letních hostů, volajících po nápravě zkaženého světa, může o to naléhavěji připomenout naši dnešní situaci, kdy se musíme obejít bez iluzí revolučních receptů.
V popředí pozornosti zalidněného dramatu stojí manželská dvojice Basovových, advokáta Sergeje Vasiljeviče a jeho ženy Varvary Michajlovny. Katalyzátorem jejich vztahu je vývoj, kterým projde Basovův konspicient a mladší bratr Varvary zvaný Vlas. Ačkoliv o advokátní praxi Basova nepadne ve hře konkrétnější zmínka, z mnoha narážek vytušíme, že manžel Varvary je prospěchář bez skrupulí, jemuž jsou lidé zcela lhostejní. Podobně jako inženýrovi Suslovovi, jenž vnímá tragédii na stavbě, kterou svou nedbalostí zavinil, jako mrzutou nepříjemnost. Oproti těmto cynikům života stojí čistá duše Varvary, k níž jsou ostatní přitahováni jako ke světlu poslední naděje. A také mladý Vlas, jemuž láska dodá sílu rozezleně zaútočit proti představitelům tehdejší ruské střední třídy, zpovykaným "letním hostům" ve vlastní zemi.
Dramaturgicko-režijní úprava, k níž dospěli v Divadle pod Palmovkou, očistila hru od rezivé rétoriky a oprávněně ji vybrousila do dvousečnosti. Varvara v podání Markéty Tallerové není skrytá bojovnice, její smutně krásná tvář vyzařuje především bezradnost. Advokát Basov Aleše Procházky je opravdu cynik k pohledání a výraz jeho samolibého sebeuspokojení jako by líbezně kopíroval úspěšné tváře těchto dní, ale ani on není zcela neprůstřelný: závěrečný vzlykot dává tušit bolest jeho pochybností. A konečně Vlas Jana Teplého ml. se sice pozvedá k spravedlivému hněvu, avšak jeho předchozí vzplanutí ke starší lékařce Marii Lvovně Slávky Hozové, v níž hledá nepoznanou matku, z něj činí duši prahnoucí spíše po jistotě lásky než po lepším řádu světa.
V inscenaci režiséra Petra Kracika dominuje dokonalá souhra souboru, vyvážený kolektivní výkon, jakým se na libeňskou scénu v plné síle navrátila kvalita jeho nejvydařenějších děl. Kresba charakterů je nelítostně realistická, na pravých místech, kdy se postavy hystericky litují, hraničí s jedovatou karikaturou. Taková je Olga Jitky Sedláčkové, okatě předvádějící udřenou chůzi čtyřnásobné matky; její babské závisti však nic neunikne. Anebo narcistní pozér a citový vyděrač Rjumin v podání Karla Vlčka hlásající nutnost přikrašlování života. Do pozérství sklouzává i Basova sestra - afektovaná básnířka Kalerie Kristýny Frejové, jejíž citovou vyprahlost ovšem hlouběji vystihuje spíše výkon alternující Simony Vrbické. I ostatní postavy prožívají životní krizi prázdnoty, jejíž projevy z nich pod tlakem syčí ven.
Nervózně znuděný spisovatel Šalimov Rostislava Čtvrtlíka, jenž "ztratil své čtenáře". Agresivně znechucený inženýr Suslov René Přibila, jehož podvádí manželka Kateřiny Macháčkové s cynickou vyzývavostí. Ubíjejícími maličkostmi, "z nichž se skládá život", vyčerpaný doktor Dudakov Ivana Jiříka. Jedinými vyrovnanějšími postavami jsou mladičká Soňa Terezy Kostkové, jež se na život dosud těší, a strýček Suslov Vlastimila Bedrny, jenž chce už jen požitkářsky v klidu dožít.
Jestliže má někdo Gorkého spojeného jen s patetickým výkřikem Člověk - to zní hrdě!, musí být překvapen sarkasticky zábavnou libeňskou inscenací, nahlížející pod odvrácenou stranu lidské existence. Naopak by nás nemělo překvapovat, jak srozumitelní a blízcí jsou nám ti lidé s "blbou náladou" na počátku století. Zásluhou vynikajících hereckých výkonů můžeme dokonce prožít osvobozující moment katarze, kdy směšný marasmus Gorkého hrdinů dodává sílu i touhu nemarnit takto své vlastní životy.

Divadlo pod Palmovkou Praha - Maxim Gorkij: Letní hosté. Překlad Věra Kubíčková, Jan Vodňanský (překlad veršů), režie Petr Kracik, scéna Jan Štěpánek, kostýmy Zita Miklošová, hudba Karel Holas, dramaturgie Martin Velíšek. Premiéra 19. a 20. března.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz