Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když profesor Kingsley propadne půvabné Cruzové

  0:01aktualizováno  0:01
Do kin přichází Umírající zvíře, hvězdně obsazené drama o vášni staršího muže k mladé dívce podle stejnojmenné knihy Philipa Rotha.

Z filmu Umírající zvíře | foto: Bontonfilm

V Americe se film promítá ve vybrané síti kin pod názvem Elegy, český distributor se přidržel titulu Umírající zvíře, pod nímž vyšel román nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha.

Nad látkou amerického spisovatele se postupně sešla zajímavá mezinárodní směska uznávaných jmen: španělská režisérka Isabel Coixetová, její krajanka, dnes už hollywoodská hvězda Penélope Cruzová, a britský laureát hereckého Oscara za film Gándhí Ben Kingsley.

Poslední vášeň
Distribuce označuje Umírající zvíře za "příběh o lásce, svobodě, utrpení a smrtelnosti"; méně vznešeně s trochou nadsázky by se dal popsat jako zosobnění úsloví "padla kosa na kámen", případně "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne".

Hlavní hrdina, vážený profesor literatury a umělecký kritik, totiž patří k zastáncům sexuální revoluce. Zakládá si na tom, že po celý život sváděl své studentky, aniž by se ve vztahu citově angažoval. Jen kdysi v mládí se oženil, ale manželku i s dítětem záhy opustil, neboť dospěl k názoru, že pro rodinný život není stvořený; od té doby si už nikdy žádný hlubší vztah nedovolil.

Na zásadní moudré debaty má totiž svého přítele a pro příjemné rozptýlení dívky na jednu noc; to je jeho vyrovnaný svět. Jenže ke stáru se bezhlavě zamiluje do půvabné dcery kubánských přistěhovalců a náhle propadá žádosti a žárlivosti, jaké dosud nepoznal.

Dráždí jej samozřejmost i netečnost, s níž se mu dívka oddává, děsí se možnosti, že zažívá poslední lásku svého života, ztrácí jistotu i vše, čím se kdy pyšnil: ironii, odstup, chladný kritický rozum, soustředěnost, klid. Nakonec před vášní k mladé milence uteče do náruče jiné, zralejší ženy.

Levně v Kanadě
Názvem Umírající zvíře cituje příběh z irského básníka W. B. Yeatse, konkrétně z pasáže, podle níž je "lidské srdce nemocné touhou připoutáno k umírajícímu zvířeti".

Hořká zpověď muže, jenž prahne po lásce navzdory vědomí možného blízkého konce, stojí na hereckých osobnostech, k nimž kromě ústředního páru patří ještě Dennis Hopper, Patricia Clarksonová nebo Peter Sarsgaard. Neřadí se k masovým hitům, nicméně láme rekordy svým nenápadným způsobem.

Při americkém startu, který následoval po festivalové pouti od Berlína přes Rio de Janeiro po Istanbul, měl film sice k dispozici jen devadesátku kopií, ale v přepočtu na jedno kino hlásil nejvyšší průměrné tržby víkendu, přes pět tisíc dolarů. Pro srovnání, komediální novinka režiséra Woodyho Allena jménem Vicky Christina Barcelona vydělala ve stejném přepočtu zhruba o tisícovku dolarů méně.

Navíc Umírající zvíře nemusí dobývat astronomické sumy. Točilo se v nezávislé produkci v Kanadě, zejména na půdě univerzity ve Vancouveru, a přišlo jen na třináct milionů dolarů, které by se měly vrátit z postupně se rozrůstající mezinárodní distribuce.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

Najdete na iDNES.cz