Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když krása vystavuje svoje skutečné i iluzorní šrámy

  12:16aktualizováno  12:16
Výstava Beautiful people (a skryté rány) představuje díla špičkových současných umělců, kteří odkrývají iluzorní svět obrazů.

Z výstavy Beautiful people (a skryté rány) - Josef Koudelka | foto: REPRO Galerie hlavního města Prahy

Na Staroměstské radnici v Praze se mohou do 18. ledna návštěvníci městské galerie přesvědčit, jak moc mohou obrazy klamat, že mnohdy v nich vidíme to, co v nich vidět chceme nebo jiní chtějí, abychom viděli. Jak moc je například krása v moderní společnosti určována iluzivním světem reklamy, v němž žijí převážně mladí radostní a smyslně se olizující lidé, kteří při pojídání mléčných výrobků dosahují vrcholu.

Výstava Beautiful people (a skryté rány) představuje výběr fotografií a videoartu z francouzské regionální sbírky současného umění Frac-Nord a je výsledkem spolupráce Francouzského institutu a Galerie hlavního města Prahy.

Z výstavy Beautiful people (a skryté rány) - Sarah Jones

Mezi vystavujícími nechybí renomovaní umělci, jako například Francouz Christian Boltanski, americký videoumělec Bruce Nauman či jeho krajan fotograf Duane Michals. Mladší generaci zastupuje třeba americký performer Paul McCarthy nebo britská fotografka Sarah Jonesová. Je zde zastoupeno i české umění v podání dvojice Jiří Kolář a Josef Koudelka.

Co je skutečné?

Autor výstavy Miquel Bardagil přirovnává nedosažitelný reklamní svět radostného konzumu a dokonalé krásy k antickému světu idejí. "Antický ideál krásy spočíval v říši idejí, odkud působil jako nepopsatelný a nedosažitelný model. Stupeň krásy skutečného můžeme s tímto ideálem poměřovat, nemůžeme ho však dosáhnout. A role, které dříve příslušely idejím, dnes hrají média,“ míní Bardagil. Asi není třeba dodávat, že iluzivní reklamní svět sice nabízí určité ideály, vidinu mládí, štěstí a dokonalé krásy, ale na rozdíl od služeb a zboží je nelze koupit.

Díla vystavených umělců se od světa reklamní dokonalosti odklánějí a více sázejí na krásu, jež se rozprostírá v přírodě a v životě. Někteří autoři ji nacházejí ve zralosti a stáří, jiní ukazují odvrácenou stranu iluzivního a mytického světa. Viditelná je i snaha diváky mystifikovat a přimět je k vlastní interpretaci krásy, k vlastnímu naplnění představ.

Z výstavy Beautiful people (a skryté rány) - Jenny Gage

Na výstavě se vznáší také obecnější otázka, též zasahující až do antického světa. A sice – co je skutečné a co jen iluze o skutečném? Tak například Francouz Christian Boltanski (1944) rád mystifikuje. Jeho instalace, ve kterých nechává prolínat smyšlený příběh s dokumentárními materiály, mu vynesly celosvětové uznání.

V Praze se tento autor, který nechybí skoro v žádné publikaci o světovém umění 20. století, představuje drobnou ukázkou – výstřižky portrétů členů klubu Mickey Mouse. Černobílé portréty dětí Boltanski vložil do kovových patinovaných rámečků, pověsil vedle sebe na zeď a instalaci slabě nasvítil. Divák tuší drama a může nabýt dojmu, že stojí před památníkem zemřelých dětí.

Doyen videoartu Bruce Nauman (1941) na přelomu šedesátých a sedmdesátých let začal jako jeden zprvních používat tělo jako umělecké médium a performance nahrávat na video. V představeném videu Good Boy, Bad Boy z roku 1985 nechává umělec prolínat obraz s mluveným slovem a humorně vyjadřuje neporozumění, agresi a neschopnost vést dialog.

Fotografka Sarah Jonesová (1959) ve svých silně komponovaných a dramaticky nasvícených snímcích zachycuje pasivitu mladých lidí, pro něž bezpečí domova má blízko k uvěznění. Estetikou připomínají její fotografie americké nezávislé filmy.

Z výstavy Beautiful people (a skryté rány) - Christian Boltanski

Ani brutalita převlečená za burleskního klauna nezůstává stranou. Performance Američana Paula McCarthyho (1945) mají surovostí blízko ke krvavým orgiím vídeňských akčních umělců. McCarthy vyrůstal v Los Angeles a od dětství byl ovlivňován médii, americkým komiksem a béčkovými filmy. Krev, ve které se válela těla a vnitřnosti, nahradil kečupem a majonézou a smíchal s malířskými barvami.

McCarthy však k násilí přidává také humor, takže jeho klaunské performance vyvolávají smích, i když z nich vyčuhuje sexuální jiskření i existenciální tíseň. Jeho představené video The Painter (Malíř) lze chápat jako parodii na mytické zobrazování umělce, který je prostřednictvím médií vnímán jako nedotknutelný stvořitel.

Český katalog chybí

Za to, že většina představených prací zapadá do široké myšlenkové koncepce výstavy, je třeba pochválit zejména kurátora Miquela Bardagila, který díla vybíral. Českému divákovi se tak nabízí možnost seznámit se s díly renomovaných tvůrců současného umění. A v tom tkví i úskalí přehlídky – je totiž relativně malá, a tudíž nabízí pouhé fragmenty z tvorby zahraničních autorů.

Z výstavy Beautiful people (a skryté rány) - Sarah Jones

Navíc to vypadá, jako by organizátoři ani s českým divákem nepočítali. Jak jinak si vysvětlit, že je možné si pořídit katalog s texty ve francouzštině, němčině, angličtině či španělštině, nikoli však v češtině? Je to škoda, protože kvalitně zpracovaná publikace paletu autorů rozšiřuje o další důležitá jména, jakými jsou například Annete Messagerová, Jan Fabre či Claude Closky.

Výhrady směřují ke Galerii hlavního města Prahy, která se v projektu zjevně příliš neangažovala a v podstatě jen poskytla prostory v 2. patře Staroměstské radnice.

Různí autoři - Beautiful people (a skryté rány)
Kurátor Miquel Bardagil, Staroměstské náměstí 1, Praha 1. Výstava trvá do 18. ledna, vstupné 40 korun, www.ghmp.cz.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Najdete na iDNES.cz