Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když je klamavá reklama kontraproduktivní

  12:34aktualizováno  12:34
Taková normální rodinka je v těchto dnech přečasto rozebírané téma - a Nakladatelství XYZ k rozporuplnosti debaty přispívá knižní reedicí.

Z televizního seriálu Taková normální rodinka | foto: Česká televize

Na zadní straně knihy s názvem Taková normální rodinka čteme mimo jiné: "A právě tato knižní verze dala vzniknout novému stejnojmennému celovečernímu filmu, jehož scénář napsal Patrik Hartl. Děj filmu přenáší důvěrně známé postavy do současnosti, ale zároveň nabízí zcela nový příběh a nové komické situace. Knižní předlohu tedy tvůrčím způsobem přetváří - a moderním způsobem převypravuje."

Tedy vyjádření jak z Chytré horákyně - ani nahá, ani oblečená atd. Nezasvěcený zájemce rozhodně po prvním přečtení anotace nepochopí, zda se jedná o literární podobu původního seriálu z přelomu 60. a 70. let, nebo "filmovou povídku" aktuálního snímku. Ještě větší zmatek působí obálka knihy, na které najdeme hlavičky herců z Hartlova filmu: Evy Holubové, Ivany Chýlkové, Mariána Labudy a dalších.

Vše se vyjasní až při otevření knihy. Je to táž, která u stejného nakladatelství vyšla už před dvěma lety s radikálně odlišnou ("seriálovou") obálkou. Obsahuje skutečně psanou podobu "praotce českých sitcomů", tedy velmi vtipné a dodnes svěží dílko zkušené spisovatelky, proslavené až anglickým humorem, s minulostí autorky předlohy jedné z nejlepších meziválečných českých komedií Eva tropí hlouposti (nikoli už Hotelu Modrá hvězda, jak mylně uvádí záložka knihy; scénář tohoto filmu napsal Václav Wasserman a jeho režisér Martin Frič).

Celá věc by se dala smést ze stolu s tím, že klamavá reklama je dnes na denním pořádku. Fan Vavřincová holt jednou svoje autorská práva na název díla a na jeho postavy (protože nic jiného film a seriál resp. kniha společného nemají) partě produkující film poskytla, a musí tedy počítat s tím, že se na tomto faktu leckdo pokusí přiživit.

Vtip je ale v tom, že film, který jde 17. dubna do kin, je - alespoň podle deseti z deseti kritiků, kteří jej dosud viděli - velmi špatný a úrovni někdejšího seriálu, milovaného už několika generacemi, nesahá ani po paty.

Lze tedy předpokládat, že pokud se nestane zázrak a Hartlův snímek neosloví v první řadě publikum, "nepopsané" původním seriálem, film zrovna netrhne návštěvnický rekord, neboť fanoušci Vavřincové postav asi nebudou mít důvod jít se za půldruhé stovky korun přesvědčit, že "Malkina opravdu není Rosůlková".

Záměr, že kniha, která obsahuje úplně jiný (byť lepší) příběh, se sveze s PR filmu a jeho předpokládanou popularitou, tak může přijít vniveč a klamavá reklama se tak může stát kontraproduktivní. Nic proti řadě jiných titulů Nakladatelství XYZ, ale za tenhle ne zrovna čistý krok by si zasloužilo, aby mu celý náklad knížky zůstal ležet ve skladu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz