Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když ideologie inscenaci ubližuje

  9:40aktualizováno  9:40
Jihlava - K uvedení historické hry Josefa Kajetána Tyla se odhodlala jihlavská profesionální scéna. Inscenátoři ovšem pohrdli původním textem, na jeviště se tak dostalo zpracování z pera dramaturgyně Horáckého divadla Marie Procházkové. Ta Tylovu hru zpracovala podle vlastních slov s přihlédnutím k moderním teoriím a novým historickým poznatkům.

Z hlediska historického nabízí Procházková ve svém zpracování k diskusi, zda vrahem knížete Václava byl opravdu jeho bratr Boleslav? Autorka odpovídá na tuto otázku záporně a vražedný nástroj i myšlenku svěřuje Václavovu rivalovi Radslavu Zličskému. Takto pojata knížecí smrt pak spadá do diskursu historického, nikoli divadelního.

Společenskou poznámku učinila Procházková a celý inscenační tým důrazem na boj křesťanství a pohanství, zahalený do slov o české státnosti. Z textu i inscenace se tak lehce stává ideologická hůl, která dává najevo, kdeže je pravda a správný postoj.

Symbolicky inscenace přišla v době, kdy řada názorů vidí současný konflikt v Afghánistánu jako boj křesťanství s islámem. Skutečně ale jde o boj proti terorismu a zločinným praktikám. I z tohoto důvodu je jihlavská inscenace trochu mimo čas a slova o aktuálnosti vyznívají poněkud do prázdna. Aktualizovat boj křesťanství s pohanstvím je ideologický kýč a anachronismus.

Pokud se týká jevištního zpracování, nedá se inscenaci příliš co vytknout. Režisér Jaromír Janeček pracuje na skromné scéně především se světlem, zvukem a jevištním pohybem. Směřuje tak k tvaru, který svoji iluzívností dokáže občas vytrhnout vnímání z časovosti, či ukotvenosti, příběhu. Klíčovým postavám svěřuje svébytný prostor, jakoby izolovaný od ostatních a zabydlený typickým projevem "vlastníka". Pomáhá mu k tomu také historizující hudba Petra Rezka, která dosahuje vznešenosti chorálů, ovšem stojí na zemi díky své moderní podobě.

Kromě proměnlivé scény a hry světla a stínů stojí inscenace Drahomíry na hereckých výkonech. Změnu pojetí, kdy autorka oprošťuje knížete Václava od Tylem přisouzené nálepky snílka, blouznivce a v podstatě neschopného politika, ilustruje zdařile Pavel Vacek. Máme v něm před sebou vlastně ještě dítě, kterému naivismus a víra nedovolují prohlédnou, zároveň ovšem cítíme přítomnost jakési politické a hlavně lidské vyspělosti.

Podobně se uvádí na scéně Jan Rydl v roli Boleslava. Tady zase za jeho tvrdostí a politikařením cítíme naopak závan naivismu, díky kterému se nechává vmanévrovat do intrik proti Václavovi. Tušíme, že tvrdost je pouze předstíraná, tak, jak už to mladí chlapci ze studu dělávají. Vrcholným dílem je potom postava Drahomíry, která v rukou Daniely Bakerové roste v tragickou figuru, kterou zdobí vše, co už bylo popsáno u jejích synů.

Sleduje-li divák příběh Drahomíry a jejích synů jako rodinné drama, pak vidí příběh skutečný, kam emoce a cit prostě patří. Vidí také povedenou divadelní realizaci. Přistoupí-li však na ideologický podtext hry i inscenace, narazí na zatuchlost pojetí vhodného tak do devatenáctého století.

Horácké divadlo v Jihlavě - Marie Procházková: Drahomíra a její synové. Režie Jaromír Janeček j. h., hudba Petr Rezek j. h., výprava Kristina Novotná, choreografie Libor Olšan j. h. Premiéra 20. října.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz