Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když hrál ministr obrany na kytaru jazz

  16:10aktualizováno  16:10
Zpěvačka Jana Koubková je známá doslova chrlením nejrůznějších projektů a schopností a ochotou spolupracovat kdykoli s kýmkoli. Jedním z jejích spoluhráčů v 80. a 90. letech byl i kytarista Jiří Šedivý.

Jiří Šedivý a Jana Koubková | foto: František Dostál

Dvojice natočila v březnu roku 1989 několik nahrávek ve studiu pražského Národního divadla, které doposud jazzoví posluchači neměli k dispozici. Až nyní vycházejí péčí vydavatelství Faust Records na albu Nijana. Jsou doplněny pěti skladbami převzatými z alba Jany Koubkové Bosa, vydaného původně v roce 1985.

Poněkud kuriózní rozměr dodává albu Nijana kariéra Jiřího Šedivého poté, co pověsil kytaru na hřebík. Vystudoval totiž na Univerzitě Karlově politologii a na londýnské King´s College válečná studia.

Byl ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, na přelomu let 2006 - 2007 ministrem obrany v tzv. první Topolánkově vládě a nyní zastává post vysokého úředníka NATO. Pro původně jazzového muzikanta vskutku poměrně neobvyklá kariéra...

Repertoár dvojice sestával především ze standardů - na albu najdeme skladby Charlieho Parkera, Bennyho Golsona či Antonia Carlose Jobima, klasické Basin Street Blues či slavnou skladbu Monga Santamarii Afro Blue.

Z tohoto ladění mírně vybočuje jen Bachovo Bourée, uvědomíme-li si však, že jej zdaleka nejvíce proslavili Jethro Tull, nejsme zase tak daleko od celkového odlehčenějšího ladění alba.

Samozřejmě by nemělo smysl zastírat, že Jiří Šedivý je, respektive byl, jako kytarista spíše lepší průměr a třeba Parkerova skladba Scrapple From The Apple pro něj zjevně byla krajíc, který bylo dost těžké ukousnout.

Jana Koubková je ovšem takový živel, že dokáže "nakopnout" i partnera, který stojí o třídu níže, nakazit ho svou energií a díky interakci z něj doslova vymačkat všechno. A ačkoliv bylo duo Koubková-Šedivý vyloženě komorním jazzovým projektem, tyto neviditelné a neslyšitelné nitky jsou i z bezmála dvacet let staré nahrávky cítit.

V jednom srovnání ale nahrávky dvojice dopadají hůře, než by v normální situaci musely: jsou totiž proloženy nahrávkami z alba Bosa, které patří k perlám diskografie Jany Koubkové. Bohužel album nebylo dodnes vcelku reeditováno na CD, vezměme tedy aspoň zavděk touto připomínkou.

Rozdíl mezi pojetím i výrazem dua a studiových nahrávek z Bosy je nejpatrnější v titulní písni Nijana, kterou zde najdeme v obou verzích - ta z Bosy s kontrabasem Víta Fialy a perkusemi Vladimíra Žižky a Musy Imrana Zangiho je výrazně šlapavější, ohnivější, svým způsobem i tajemnější.

Nejrůznější styly, které Koubková na nahrávkách převzatých z Bosy (hlasový experiment V rytmu chůze zpívám si svý fúze, minimalistický sound Karmelitské či perkusistická divočina No nazdar - to je nářez) střídá, album Nijana velmi příjemně obohacují. A samotné nahrávky pak znovu připomínají, kolik skvělé hudby pořád ještě leží zaprášeno kdesi v archivech.

Jana Koubková + Jiří Šedivý: Nijana
vyd. Faust Records, čas 54:49
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz