Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdysi temní Depeche Mode se rozjasňují

  10:03aktualizováno  10:03
Skupina Depeche Mode jako jedna z prvních velkých hvězd prošla železnou oponou a v březnu 1988 koncertovala v pražské Sportovní hale. Její černě odění fanoušci sdružení do agilních fanklubů navštívili i všechny další koncertní mše téhle kapely, z nichž zatím poslední proběhla před třemi lety. Seriál návštěv má pokračovat 4. září v Praze. To už s sebou DM přivezou nové, prý nezvykle prosluněné desáté studiové album Exciter.
Věrná posluchačská obec - jíž Depeche Mode vždy disponovali - nad podobou nové desky diskutuje. Jedni přijímají, že kapela se za dvacet let existence vyvíjí směrem ke světlejší hudbě, která se již neštítí kytarových zvuků, druzí odklon od raných zastřených ploch, táhnoucích se probarvených zvukových provazců i tepajících industriálních ruchů považují za chybu. Někdejší depešácký duch vyvolávaný "ortodoxními" zvuky syntezátorů se podle nich z nové muziky vytrácí.
Čtyřicetiletý zpěvák Martin Gore prý často potkává stejně staré lidi, kteří hovoří o svých dětech jako o nadšených fanoušcích Depeche Mode. "Jednou nás oslovil pár, který nám ukazoval dvouleté dítě oblečené v černém. Tohle je trochu extrémní přístup. Někdy mě napadá, jestli z nich ještě budou pištící a ječící fanoušci, až mi bude třeba pětaosmdesát."

Depeche Mode v Praze:
4. září 2001,
Paegas Arena

Turné Exciter 2001 - podrobnosti ZDE.

Název nové desky Exciter znamená popud, rozjížděčka nebo povzbuzovatel. "Naše hudba je stále spíše temná, ale cítím v ní mnohem víc povzbuzení. Exciter je veselejší deska než předchozí alba. Platí to i v lidské rovině, ve vztazích mezi námi. Natáčení pro nás bylo příjemným zážitkem. Pracovali jsme na desce v Kalifornii, New Yorku a Londýně. Tohle naše cestování jí dalo příchuť dobrodružství," přisvědčuje Martin Gore, autor všech nových písní.

Před lety se odstěhoval do Los Angeles a kalifornské slunce se nejspíš podepsalo i na něm - tady se asi hůř hledá cesta do temnoty. Na opačném pobřeží Ameriky, v New Yorku, se zabydlel zpěvák Dave Gahan, jenž má za sebou sérii překonaných drogových skandálů. Britské domovině, Londýnu, zůstal věrný pouze třetí člen kapely, Andy Fletcher. Více už Depešáků, které postupně opustil Vince Clarke a Alan Wilder, není. S Depeche Mode je také spojován známý rockový fotograf Anton Corbijn, který s kapelou natočil sérii stylových videoklipů. Tentokrát Corbijn vybral na obal fotografii zeleného kaktusu. Ten kapela považuje za symbol sexuality a vidí v něm další posun Depeche Mode na světlou stranu hudebního spektra. "Píšu o věcech, které mě obklopují. O vztahu dvou lidí, o lásce, chtíči. Ale na novém albu jsou i texty, které se týkají závažnějších témat," dodává Gore.

Fanoušci si je mohli zásluhou internetu poslechnout již dva měsíce před vydáním. "My jsme generace, která spěchala do obchodu s deskami, aby měla album oblíbeného umělce v den vydání. Tenhle druh distribuce je pro nás zklamáním. Na druhé straně si musíme zvyknout, že svět se za posledních dvacet let změnil a stále se před našima očima proměňuje. Před dvěma měsíci byla ke stažení nejen celá naše deska, ale i texty, grafika a další věci," říká Gore. "Ani bych se nedivil, kdyby lidi viděli videoklip, který ještě nebyl sestříhán a dokončen. Jak říká David Gahan: Dokud ti nevyjde pirátská nahrávka, nejsi úplně šťastný."

V Praze chce kapela přehrát polovinu nového alba a samozřejmě řadu starších nahrávek. "Bude s námi hrát celá sestava jako na předešlém The Singles Tour. Světla navrhoval Corbijn stejně jako další vizuální věci a filmové projekce. Vystoupení bude trochu jednodušší, víc soustředěné na hudbu," přibližuje Gore chystaný koncert, jenž bude součástí jejich nadcházejícího euroamerického turné.
Ihned po pražském vystoupení se Depeche Mode přesunou do Německa - v zemi chladných robotických legend Kraftwerk měli vždycky velkou odezvu. Původně plánovali dva koncerty v Berlíně a Hamburku, ale Berlíňané skoupili padesát tisíc vstupenek během dvou dnů, a tak se kapela rozhodla, že ještě jeden berlínský koncert přidá.

Britská kapela Depeche Mode zahrála 4. září 2001 ve vyprodané pražské Paegas Areně.

Depeche Mode: Exciter.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

RECENZE: Něžná noc napodruhé míchá rock i country. Tak se věci mají

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Tichá dohoda (Blanka Šrůmová)

První deska Něžné noci Neměj strach z roku 2016 se dočkala nominace na Anděla v rockové kategorii a v rámci žánru byla...

Najdete na iDNES.cz