Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdysi temní Depeche Mode se rozjasňují

  10:03aktualizováno  10:03
Skupina Depeche Mode jako jedna z prvních velkých hvězd prošla železnou oponou a v březnu 1988 koncertovala v pražské Sportovní hale. Její černě odění fanoušci sdružení do agilních fanklubů navštívili i všechny další koncertní mše téhle kapely, z nichž zatím poslední proběhla před třemi lety. Seriál návštěv má pokračovat 4. září v Praze. To už s sebou DM přivezou nové, prý nezvykle prosluněné desáté studiové album Exciter.
Věrná posluchačská obec - jíž Depeche Mode vždy disponovali - nad podobou nové desky diskutuje. Jedni přijímají, že kapela se za dvacet let existence vyvíjí směrem ke světlejší hudbě, která se již neštítí kytarových zvuků, druzí odklon od raných zastřených ploch, táhnoucích se probarvených zvukových provazců i tepajících industriálních ruchů považují za chybu. Někdejší depešácký duch vyvolávaný "ortodoxními" zvuky syntezátorů se podle nich z nové muziky vytrácí.
Čtyřicetiletý zpěvák Martin Gore prý často potkává stejně staré lidi, kteří hovoří o svých dětech jako o nadšených fanoušcích Depeche Mode. "Jednou nás oslovil pár, který nám ukazoval dvouleté dítě oblečené v černém. Tohle je trochu extrémní přístup. Někdy mě napadá, jestli z nich ještě budou pištící a ječící fanoušci, až mi bude třeba pětaosmdesát."

Depeche Mode v Praze:
4. září 2001,
Paegas Arena

Turné Exciter 2001 - podrobnosti ZDE.

Název nové desky Exciter znamená popud, rozjížděčka nebo povzbuzovatel. "Naše hudba je stále spíše temná, ale cítím v ní mnohem víc povzbuzení. Exciter je veselejší deska než předchozí alba. Platí to i v lidské rovině, ve vztazích mezi námi. Natáčení pro nás bylo příjemným zážitkem. Pracovali jsme na desce v Kalifornii, New Yorku a Londýně. Tohle naše cestování jí dalo příchuť dobrodružství," přisvědčuje Martin Gore, autor všech nových písní.

Před lety se odstěhoval do Los Angeles a kalifornské slunce se nejspíš podepsalo i na něm - tady se asi hůř hledá cesta do temnoty. Na opačném pobřeží Ameriky, v New Yorku, se zabydlel zpěvák Dave Gahan, jenž má za sebou sérii překonaných drogových skandálů. Britské domovině, Londýnu, zůstal věrný pouze třetí člen kapely, Andy Fletcher. Více už Depešáků, které postupně opustil Vince Clarke a Alan Wilder, není. S Depeche Mode je také spojován známý rockový fotograf Anton Corbijn, který s kapelou natočil sérii stylových videoklipů. Tentokrát Corbijn vybral na obal fotografii zeleného kaktusu. Ten kapela považuje za symbol sexuality a vidí v něm další posun Depeche Mode na světlou stranu hudebního spektra. "Píšu o věcech, které mě obklopují. O vztahu dvou lidí, o lásce, chtíči. Ale na novém albu jsou i texty, které se týkají závažnějších témat," dodává Gore.

Fanoušci si je mohli zásluhou internetu poslechnout již dva měsíce před vydáním. "My jsme generace, která spěchala do obchodu s deskami, aby měla album oblíbeného umělce v den vydání. Tenhle druh distribuce je pro nás zklamáním. Na druhé straně si musíme zvyknout, že svět se za posledních dvacet let změnil a stále se před našima očima proměňuje. Před dvěma měsíci byla ke stažení nejen celá naše deska, ale i texty, grafika a další věci," říká Gore. "Ani bych se nedivil, kdyby lidi viděli videoklip, který ještě nebyl sestříhán a dokončen. Jak říká David Gahan: Dokud ti nevyjde pirátská nahrávka, nejsi úplně šťastný."

V Praze chce kapela přehrát polovinu nového alba a samozřejmě řadu starších nahrávek. "Bude s námi hrát celá sestava jako na předešlém The Singles Tour. Světla navrhoval Corbijn stejně jako další vizuální věci a filmové projekce. Vystoupení bude trochu jednodušší, víc soustředěné na hudbu," přibližuje Gore chystaný koncert, jenž bude součástí jejich nadcházejícího euroamerického turné.
Ihned po pražském vystoupení se Depeche Mode přesunou do Německa - v zemi chladných robotických legend Kraftwerk měli vždycky velkou odezvu. Původně plánovali dva koncerty v Berlíně a Hamburku, ale Berlíňané skoupili padesát tisíc vstupenek během dvou dnů, a tak se kapela rozhodla, že ještě jeden berlínský koncert přidá.

Britská kapela Depeche Mode zahrála 4. září 2001 ve vyprodané pražské Paegas Areně.

Depeche Mode: Exciter.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz