Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo udělal platinovou blondýnu Gwen Stefani

  15:39aktualizováno  15:39
Fergie, Christina, Nelly, Paris. Všechny bedlivě pozorují, co udělá Gwen Stefani a hned se to pokoušejí napodobit. Kdo ale pomohl této platinové blondýně?

Gwen Stefani | foto: Universal Music

VELKÝ BRÁCHA - Eric Stefani
V sedmnácti letech přestala být Gwen Stefani netečná k hudbě, která duněla z pokoje jejího staršího bratra Erika, zapáleného fanouška ska a kapel Madness a The Selecter. Když ji s sebou vzal na koncerty kapel Untouchables a Fishbone, uvědomila si, že našla hudbu svého srdce. Vůbec se proto prý nerozmýšlela, zda přijmout místo druhé zpěvačky v kapele, kterou její bratr založil se svým kamarádem Johnem Spencem (mimochodem s názvem No Doubt přišel právě on). „Ze začátku to byl můj brácha, kdo psal veškerou hudbu. Já jsem byla ten, kdo dělá, co se mu řekne,“ vzpomínala později Gwen na svůj hudební start. V roce 1987 se však tehdy sotva osmnáctiletý John zastřelil a s sebou málem vzal i existenci celé kapely. O mnoho let později se ostatní členové No Doubt v rozhovorech shodnou, že to byla především Gwen, kdo po této tragédii skupinu udržel pohromadě. Zarmoucený Eric se však se ztrátou spoluhráče a kamaráda ani s časem nevyrovnal a dnes se místo hudby věnuje animování seriálu Simpsonovi. Svoji roli v kariéře Gwen však splnil beze zbytku.

SRDCOTEPEC - Tony Kanal
Pravděpodobně to byl i začínající románek Gwen s basákem Tony Kanalem, co ji nutilo udržet No Doubt po Spencově sebevraždě při životě. Pro kariéru kapely byl však podstatně důležitější jejich rozchod o sedm let později. Ostatní spoluhráči prý po většinu doby vůbec netušili, že ti dva spolu něco mají. „Bylo nepsané pravidlo, že nikdo nebude randit s Gwen. Navíc s námi v kapele dlouho hrál její brácha, který byl hodně ochranářský,“ vyprávěl později Kanal. Konec milostného vztahu však pro Gwen zafungoval jako tvůrčí motor. Gwen: „Když se se mnou Tony rozešel, najednou jsem zjistila, že mám co říct.“ Ze svého trápení se vypsala do nových textů a zejména do písně Don´t Speak, která byla prvním globálním hitem No Doubt a zajistila raketový start jejich třetí desky Tragic Kingdom. Tony je současně jediným členem kapely, který se autorský podílel na obou sólových albech Gwen. A o tom, jak je fajn, že dokázali i po rozchodu zůstat přáteli, napsali na desku Love. Angel. Music. Baby. společně píseň Cool.

HLAVA RODINY - Gavin Rossdale
Skotského rockera Gavina Rossdalea (ex-Bush) potkala Gwen před jedenácti lety na koncertě No Doubt. Po roce spolu začali oficiálně chodit, před čtyřmi lety se vzali a jsou jedním z mála hvězdných párů, o kterých se nepíše v souvislosti se skandály a nevěrami. Až na dva roky starou aférku, kdy po DNA testech vyšlo najevo, že Gavin je otcem mladičké modelky Daisy Lowe, která je pozůstatkem jeho krátkého románku s Pearl Love, někdejší vokalistkou indie kapely Powder. Když se na to novináři Gwen ptali, odpovídala, že ji prý nezdrtilo ani tak to, že má Gavin dítě s jinou ženou, ale že se stala macechou dřív než matkou. Definitivně do pořádku se věci daly loni v květnu, kdy se Gavinovi a Gwen narodil malý Kingston James McGregor Rossdale. „Jsme s Gavinem pořád šťastní. Už strašně dlouho spolu ujídáme ten koláč štěstí a já nemůžu uvěřit, že je pořád co jíst,“ řekla krátce po porodu Gwen. K hudební spolupráci svého manžela nicméně nikdy nepřizvala, ačkoliv spolu nazpívali skladbu Ambulances na loňský debut jeho nové kapely Institute.

RODINNÁ PŘÍTELKYNĚ - Sophie Muller
„Ráda bych řekla, že Sophie Muller je prostě génius a je to jeden z nejtalentovanějších lidí, co znám. Práce se ženskou, co se dokázala prosadit ve filmovém průmyslu ovládaném muži, pro mě byla dvojnásobným zážitkem,“ řekla Gwen Stefani v děkovací řeči při přebírání ceny MTV pro videoklip Don´t Speak, jehož autorkou je letos čtyřiačtyřicetiletá londýnská režisérka. Sophie Muller se stala uznávanou autorkou klipů už koncem osmdesátých let, zejména díky spolupráci s Eurythmics a Annie Lennox, která jim dokonce vynesla Grammy. A když měli No Doubt možnost vybrat si režiséra klipu Don´t Speak, první, o koho prý Gwen usilovala, byla právě Sophie, v jejíž vybrané videografii dnes najdete jména jako Sade, Stone Roses, Blur, Garbage, Coldplay P!nk, Sugababes, The Killers, The Strokes nebo Lily Allen. Po Don´t Speak natočila pro No Doubt dalších šest videoklipů a celkem pět jich udělala i pro sólovou karéru Gwen. Pochopitelně včetně extravagantního minidílka k aktuálnímu singlu Wind It Up.

MÓDNÍ IKONA - Vivienne Westwood
Vivienne Westwoodová „Vivienne je největším oblíbencem mého života. Klidně bych dala všechny svoje prachy za to mít veškeré oblečení, co kdy udělala,“ prohlásila Gwen na adresu slavné britské návrhářky, která kombinací starého a zbytkového oblečení se spínacími špendlíky na konci sedmdesátých let vynalezla punkovou módu. A právě Vivienne Westwood Gwen už v pubertě inspirovala k přešívání svého konfekčního oblečení a v roce 2003 i k založení vlastní oděvní značky. Její jméno L.A.M.B. má být památkou na psa, kterého Gwen chovala šestnáct let a jehož pojmenovala podle toho, že za ní pořád chodil jako to jehně v říkance Mary měla jehňátko. (Nápad udělat ze slova „lamb“ složeninu slov Love. Angel. Music. Baby a stejně nazvat i první sólové album z roku 2004  se zrodil až dodatečně.) Značka je velmi oblíbená mezi americkými celebritami a jako motiv na jedno z triček například posloužil rentegenový snímek zlomeného malíčku Tonyho Kanala. Gwen později sortiment rozšířila o modelovou řadu Harajuku Lovers, kombinující západní styl se stylem „japonských lolitek“. Sama však jen zřídkakdy vychází v něčem, co nenavrhla velká Viv.

NEDOSTIŽNÝ IDEÁL - Prince
Prince Mnohokrát se Gwen svěřila, že jejím největším hudebním vzorem – nepočítaje ska scénu – je Prince a z několika skladeb na jejích dvou sólových albech, jasně inspirovaných osmdesátkovým popem v Princove stylu, je to víc než zřejmé. „Jestliže nejste Prince, nikdy se vám nepodaří znít jako Prince,“ shodila ale později svoje snahy o přiblížení se originálu Gwen. Způsob Princovy práce přitom měla možnost okoukat na vlastní oči. V roce 1999 ji totiž pozval k nazpívání duetu So Far So Pleased z alba Rave Un2 The Fantastic Joy. Ten byl původně dokonce zamýšlen jako druhý singl. Gramofirma No Doubt si to ale nakonec rozmyslela a nedala k tomu svolení, aby skladba v rádiích nekonkurovala singlům ze čtvrté desky Return Of The Saturn, kterou No Doubt vydali ve stejném roce. Přesto se Prince uvolil a autorsky se podílet na skladbě Waiting Room pro následující páté album Rock Steady.

STROJ NA KREATIVITU - Linda Perry
Po Rock Steady se Gwen rozhodla vzít si od No Doubt i od ska pauzu a natočit čistě popové album. O pomoc požádala Tonyho Kanala, ale původní myšlenka udělat něco rychle a jednoduše vzala rychle za své. Linda Perry, skladatelka, producentka a jedna z nejdůležitějších postav současné americké popové scény, Gwen při jednom setkání vnukla nápad, přijít spíš s něčím sofistikovanějším. Dohodly se, že napíšou i něco spolu a když Gwen přijela k Lindě domů, než se stačila rozkoukat, superkreativní Linda měla song hotový. „Hej, zpomal, tohle má být moje deska, nech mi taky nějaké zásluhy,“ oponovala prý Gwen. Společně pak vymysleli úvodní skladbu desky L.A.M.B. Text What You Waiting For? je dialog mezi dvěma Gwen Stefani. Ta první, pochybující, se bojí, jestli desku sama bez No Doubt vůbec zvládne (údajně je ale i tom, zda Gwen obstojí v mateřství). Kurážnější alter ego ji ale okřikuje „Využij šance někam se posunout, využij té šance, ty trdlo!“ V závěru písně se oba hlasy spojí a unisono zpívají o tom, jak se těší, až pojedou na turné do Japonska. „Jasně, ten hlas, co mi dodával kuráž, to byla Linda,“ přiznala později Gwen.

PAN POJĎME NA TO JINAK - Dr.Dre
Jedním z lidí, o nichž měla Gwen předem jasno, že je na své desce chce mít, byl americký rapový dinosaurus a mimo jiné Eminemův objevitel Dr. Dre. A byl to jeho nápad udělat skladbu Rich Girl jako adaptaci reggae songu If I Were A Rich Man od britské dvojice Louchie Lou & Michie One, která sama o sobě byla vlastně coververzí známé písně z klasického muzikálu Šumař na střeše. Rich Girl je pro Gwen netypická i v tom, že její text není osobní výpovědí zpěvačky, což byla další z věcí, se kterou přišel Dre. „Dre mě vyzval, abych zkusila napsat text jiným způsobem než to dělám obvykle a já jsem se ho neptala proč. Důvod, proč chcete pracovat s někým, jako je Dre je ten, že chcete vědět, co si myslí. Je tak skvělý producent, protože ví, jak z vás vymáčknout to nejlepší a přitom vám umožní, abyste se při tom cítili skvěle. A měl samozřejmě naprostou pravdu. Tuhle skladbu Dre prostě vychytal,“ řekla o jejich spolupráci Gwen. 

SUPERMAN - Pharrel Williams
Pharrell WilliamsI přes skvělý rozjezd prací na sólovém debutu se u Gwen krátce před jeho dokončením dostavila tvůrčí krize. Po nějaké době, strávené v newyorském studiu s Pharrellem Williamsem, měli přibližně hotové dvě skladby, ale Gwen s nimi nebyla úplně spokojená a frustrovaná opustila studio, rozhodnutá vrátit se do Los Angeles. „Po pár minutách mi ale Pharrell volal, abychom to zkusili znovu. Byla jsem utahaná, chtěla jsem domů, ale on pořád, ať ještě neodjíždím,“ vyprávěla později Gwen. Než začali znovu, Pharrel jí přehrál pár ukázek ze své chystané sólovky. Gwen se hodně líbily a kromě toho si vzpomněla na úryvek rozhovoru, kde se o ni otřela Courtney Love: „Být slavný je jako být na střední škole. Ale já nechci být hlavní roztleskávačka, nechci být jako Gwen Stefani. Ona je roztleskávačka, já se cejtím líp v zakouřený kůlně.“ Než ten den ze studia odešli, měli hotový základ skladby Hollaback Girl, který spojuje obě tyto inspirace a současně má být i vysvětlením fanouškům No Doubt, proč se Gwen rozhodla natočit sólovou desku. Ačkoliv název skladby nikdy úplně nevysvětlila, stala se jejím největším hitem a současně první písní, která ve Státech překonala hranici milionů legálních stažení z internetu. Pharrell pak pochopitelně hrál jednu z hlavních rolí i na její druhé desce The Sweet Escape a osobně se mu revanšovala štěknutím v jeho sólovém pilotním singlu Can I Have It Like That.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimir 518
Vladimir 518 bojuje za knihovnu

Label Bigg Boss plánuje natočit track na podporu stavby knihovny Jana Kaplického.   celý článek

James Cole - Kapitán Láska
V listopadovém Filteru došlo i na lásku. Kapitána Lásku

Do Prahy míří s novinkami Editors a Air. Na cestě je i deksa Anety Langerové, s níž pomáhal Martin Ledvina. Všechna čtyři jména se vešla do aktuálního Filteru.  celý článek

The Prostitutes - Hometown Zombies
Březnový Filter nabízí kromě speciálu o U2 i očekávané album The Prostitutes

Nové CD kapely The Prostitutes a producenta Dušana Neuwirtha vychází jako příloha časopisu zdarma. Uvnitř čísla najdete speciál o U2, rozhovor s Romanem Holým,...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.