Kdo si mojí desku stáhne, bude mít ze zadnice prejt, varuje Tomáš Hanák

  9:02aktualizováno  13:53
Jeden z nejznámějších členů divadla Sklep a populární filmový herec Tomáš Hanák právě vydal u nového labelu Klíče své první autorské písničkové album. Notorické "stahovače" nahrávek v on-line rozhovoru varuje: "Spolu s mou deskou si můžete rovnou stáhnout i kalhoty, protože budete mít ze zadnice prejt!"

Tomáš Hanák | foto: Václav Jirásek

Odpovědi Tomáše Hanáka najdete zde

Herec a zpěvák byl hostem on-line rozhovoru iDNES.cz

Tomáš HanákAlbum nazvané prostě a výstižně Tomáš Hanák se v ničem nepodobá vlídnému vedlejšáku "zpívajících herců". Zkušený autor Hanák neopouští svou lehkost a eleganci, při tom se však zařazuje po bok zběhlým textařům.

Rozpoutává divokou jazykovou hru a spolu s autory hudby páchá promyšlené variace na cortézovskou kantilénu (Technopárty), gregoriánské pop-mručení (Chorál sv. Pepy), barové blues (Stesk z Tesc) a další žánry.

Tomáš HanákNonšalantně, ale natvrdo při tom jde za silným obsahem: především pojmenovává absurdity dnešního světa médií a konzumentských slastí. To, že jako prvního je vždy připraven knockoutovat sám sebe, potvrzuje úvodní píseň alba Mobilní král prasat s vpravdě ďábelskými verši typu: "Kšefty se hejbou, konto bytní/zpeněžím ksicht i otvor řitní/Novoty, Gondík, Michal David/Mám kvůli tomu začít dávit?/To né..."

"Neprůhledná anketa. Lobbing. Zloba, závist, zášť, strach a svár, znáte to," zavtipkoval Hanák na téma svého nezabodování na vrchních příčkách Českého slavíka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Tvrdě se naopak vyjádřil k tematice bulváru: "Zrovna nedávno, na tiskovce k CD, jsem mj. řekl ´rekonstruovali jsme domek, měl jsem nějaké dluhy´ - a hned nazítří jsem nalezl titulky ´HANÁK POPRVÉ PROMLUVIL O SVÝCH OBROVSKÝCH DLUZÍCH´. A bulvár je podle mě tak mocný a všehoschopný, že bojovat s ním znamená riskovat vše: práci, rodinu. Manipulace bezbřehá. Fotomontáže libovolné. Oprava či omluva bezcenná. (to samé - o manipulaci - platí ovšem pro veškerá média)."

Ke všem písním alba s patnácti písněmi a dvěma bonusy napsal Tomáš Hanák texty, autory hudební složky jsou ostřílení skladatelé ze sklepáckého okruhu: Jiří Podzimek, David Noll, Hana Navarová ad.

Tomáš HanákNatáčení hudebně přepestrého alba vedl skladatel a kapelník David Noll. V rozsáhlém obsazení hrají mj. Peter Binder, Radek Pobořil (Čechomor) a Vladimír Vytiska (Nerez, Sklep). Na albu vedle Hanáka zpívají také Lenka Vychodilová, Jana Hanáková a Hana Navarová.

Šanson v podání Jany Hanákové nazvaný Société Industrielle de Mécanique et de Carrosserie Automobile je vzpomínkou na vůz zn. Simca, ovšem dočká se i Wartburg combi, opěvovaný v "okudžavovském" protestsongu.

Tomáš HanákMálokdo asi tuší, že Tomáš Hanák je i autorem Hyperhymny hypermarketu Český sen ze stejnojmenného filmu – jímavá manipulativní óda v podání Lindy Finkové je jedním z bonusů (s přesnějším označením "malus") na tomto albu.

Aleš Najbrt navrhl pro kolekci design s dominantní zlatou barvou, jež evokuje svět velkých hvězd, kterého se Hanák ve své hře na showbyznys tak přesně dotýká. Ukázky z alba najdete na www.myspace.com/klicelabel.

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

VIDEO: S exotickým jménem čeká na zázrak. Představuje se Sofian Medjmedj

Sofian Medjmedj

Zpěvák Sofian Medjmedj nejprve vydal singl TV Shows, který nahrál společně s Benem Cristovao ve studiu Abbey Road, nyní...

Zesnulá zpěvačka Amy Winehouse opět vyrazí na turné, jako hologram

Amy Winehouse

Když zemřela v roce 2011 v pouhých sedmadvaceti letech, byl to pro hudební svět šok. Talentovaná Amy Winehouse však...

Sto let Československa v písních. Hymnu zpíval i francouzský Arab

Ema Destinová a Dinh Gilly

K aktuálnímu stému výročí vzniku Československa se konají výstavy, koncerty a vydavatel Tomáš Padevět připravil...Najdete na iDNES.cz