Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo má zájem o legální českou hudbu, může od září kliknout a zaplatit

  9:21aktualizováno  9:21
Nový projekt "českých iTunes" představil muzikantům a novinářům respektovaný producent a zvukař Michal Pekárek. Je zakladatelem portálu ClickMusic, který by od září měl legalizovat stahování české hudby všech žánrů.

Textař Michal Horáček je jeden z umělců, kteří vznik ClickMusic podpořili. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

"Příležitost dělá kupce," věří Pekárek. "Přestože žijeme strašně rychle a bez internetu se už nikdo neobejde, je u nás nemožné dostat se legálně k české hudbě on-line. To chceme změnit, tenhle stav je už neudržitelný," vysvětlil Pekárek důvody vzniku nového portálu.

Pekárka podpořila svou účastí na představení projektu řada českých hudebních osobností a zástupců kapel, například Michal Horáček (právě jeho je Pekárek "dvorním" zvukařem), Miroslav Žbirka, Jan P. Muchow, Ondřej Soukup nebo zástupci kapel Toxique, Nightwork či November 2nd.

Prezentace portálu ClickMusic (na pódiu zleva Jan P. Muchow, Klára Vytisková, Michal Horáček, Ondřej Brzobohatý, Michal Pekárek, Miroslav Žbirka)

Prezentace portálu ClickMusic (na pódiu zleva Jan P. Muchov, Klára Vytisková, Michal Horáček, Ondřej Brzobohatý, Michal Pekárek, Miroslav Žbirka)

"To, co chceme spustit, je vlastně jakési on-line tržiště, které bude sloužit všem, kdo chtějí hudbu koupit i těm, co by svou hudbu rádi prodávali. Ovšem z ruky do ruky, bez subjektů, které by vztah muzikanta a jeho fanouška jakkoli komplikovaly," říká v narážce na podle něj brzdící a všeobecně negativní vliv velkých vydavatelských firem Pekárek.

Návrh titulní strany portálu ClickMusic

Návrh titulní strany portálu ClickMusic

Přiznává, že se při myšlence na ClickMusic inspiroval nejen u světových iTunes, ale také u pražských farmářských trhů. "Každý tam má svůj zábor pozemku, postaví si na něm stánek a je jen jeho věc, co na něm prodává, nikdo mu nemluví do toho, jak má mít ochucený salám nebo jestli má prodávat mrkev s natí či bez ní."

Každý elektronický "stánek", který interpret nebo zkrátka prodávající (tedy třeba i vydavatelství, divadlo či muzikálová scéna) na portálu získá, si bude spravovat sám. Součástí jeho profilu budou i základní informace s možností vložení fota či videa.

Vizualizace portálu ClickMusic

Vizualizace portálu ClickMusic

"Věřím, že je spousta lidí, kteří za legální hudbu rádi zaplatí, pokud jim ji ovšem nabídnete komfortně, jednoduše a za rozumnou cenu," je přesvědčen Pekárek. Ceny kompletních alb se na ClickMusic budou pohybovat ve třech úrovních od 80 do 199 Kč. Jedno až dvě procenta z každé prodané položky půjdou na účet Nadace na podporu české hudby.

Kolik jste ochotni za stažené album české hudby zaplatit?

celkem hlasů: 2221

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. července 2011. Anketa je uzavřena.

80 - 149 Kč 1014
Méně než 80 Kč 738
Vůbec nic, hudba je přece na internetu zadarmo 277
až 199 Kč 152
Více 40
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz