Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo má trpělivost, sem tam něco najde

  10:32aktualizováno  10:32
Kupodivu i v televizních cyklech, které už zdánlivě nemohou překvapit, se může vyskytnout nápad, kvůli němuž stojí za to vydržet a nepřepínat. Tak třeba Na palmě! - zábavný pořad založený na šikovné dvojici průvodců a skryté kameře. Co nového by se tu ještě mohlo stát? A přece v posledním pokračování přišel okamžik, kdy se žertovná mystifikace dostala na hranu velmi současnou a velmi mrazivou. Cizinku - manželku tuzemského herce - tu strašili vyhoštěním, neboť prý je iráckého původu a příbuzná se samým Husajnem. Byl to humor ještě v limitu, ale rozhodně ne bohapustý smích pro smích.

Nebo seriál dokumentů Předčasná úmrtí. Nejnovějším portrétem Jiřího Wolkera přešel ke klasikům z čítanek, ale způsobem, který se "povinné četbě" vyhýbá jako čert kříži. Žádné školometské úvody typu "narodil se, vystudoval, napsal" - naopak. Hned prvý obraz popisuje cestu nemocného básníka nákladním vlakem, kde zamrzlo i mléko v lahvi a kde pacientovi stírali z tváří poprašky navátého sněhu. Postupně putovaly pod drobnohled mýty o "proletářském" umělci, jenž podle žijícího spolužáka byl "šprýmař, ani nalevo, ani napravo". Kde chybějí autentická filmová svědectví, nutně nastoupí věda - ale pak i nejsmělejší vývody literárních historiků či grafologů vrátí zpět na zem vetchý pamětník, podle nějž byl Wolker prostě "lidovej". Jediný, zato letitý problém však provázel i tuhle zajímavou zprávu o zajímavém člověku - totiž jak v televizi ilustrovat verše. Obrázky stromů v měsíčním svitu mají prošlou záruční lhůtu a diváka sotva strhnou. Stejnou potíž měl i pořad Hlasy poezie, který pro zosobněný pocit odcizené samoty nechal hrdinu bloumat světem v červených teplácích.

Peklo na zemi, Jasného dokument zrozený na základě tuzemských výpovědí svědků holocaustu, jež sebrala Spielbergova nadace, bezděčně doložil, jaká síla je v neučesaném přímém slovu. Kdykoli kouzlil se zbytečnými archivními či hudebními ornamenty, člověk by režiséra okřikl: Nechte je mluvit! Třeba muže, jenž přežil díky myšlence na pomstu, jak německému děcku v kočárku jednou rozbije hlavu o chodník - a pak si svou posedlost vyléčil průjmem, který po něm musela uklízet německá žena. To bylo snad největší vyznání, jaké lze říci o vině, trestu a vykoupení.

Udílení Evropských filmových cen hledá, jak být "kulturnější" než Oscary, a přitom nalákat diváky. Což je práce pro vraha, zvláště když sobotní slavnost měla nejhorší myslitelný začátek, jaký by Oscary nenapadl ani ve snu, a sice ministerský projev! Moderátoru Melu Smithovi práci ztížil i fakt, že první herci si pro cenu nepřišli - v hollywoodském hvězdném systému opět věc nemožná. Nicméně proti minulosti byl jistý posun od tíže Umění k opatrné zábavnosti znát: večer uváděl schopný komik, zněla hudba a la Kusturicovy filmy a zástupci skupiny Monty Python zařídili potrhlé scénky i hromadný zpěv. Na Evropu tedy švandy ažaž.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz