Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka | foto: Stanislav Honzík

Kdo protočil osm miliard korun? Filmům se u nás daří, reklama skomírá

  • 75
Filmový průmysl v Česku loni dosáhl rekordního obratu. Zasloužily se o to zahraniční zakázky i domácí tvorba, naopak reklama klesá.

Po patnácti letech se zdejší audiovizuální trh konečně znovu nadechl. Podle Asociace producentů v audiovizi v roce 2018 celkový obrat jejích členských společností dosáhl 8,2 miliardy korun, čímž poprvé překonal dosud rekordní hodnotu 7,6 miliardy z roku 2003.

„Za nárůstem stojí zejména zahraniční televize a internetové platformy,“ shrnul předseda asociace Vratislav Šlajer. Vzrostla i domácí produkce, byť ji „vytáhl“ hlavně koprodukční historický velkofilm Jan Žižka za 400 milionů korun.

Naopak reklama zažívá slovy producentů „vůbec nejhorší chvíle od revoluce“. Jednak kvůli bankovním kurzům, jednak v důsledku novely silničního zákona, podle níž se žádosti o zábory míst pro natáčení nyní vyřizují až do třiceti dnů. Tak dlouho totiž zákazníci odmítají čekat a hromadně přenášejí reklamní zakázky do zemí, kde úřady rozhodují pružněji.

Zato seriály zažívají díky konkurenčnímu boji tradičních a internetových stanic vítaný rozmach, na celkovém objemu loňské zahraniční produkce ve výši téměř pěti miliard korun se podílely ze dvou třetin. „Výroba vícedílné série u nás zdrží klienty déle než celovečerní film, nadto televizní produkce častěji využívají místní profesionály včetně herců,“ připomněl producent Radomír Dočekal seriály, které při zdejším natáčení nejvíce utratily: Carnival Row, Whiskey Cavalier, Knightfall či World on Fire, nemluvě o komiksovém filmu Spider-Man: Daleko od domova.

Na druhé straně musel přiznat, že o některé velké šance jsme přišli. Třeba výpravná sci-fi sága Nadace, jejíž slavnou předlohu napsal Isaac Asimov, se nakonec rozhodla pro Irsko. „Sice už zahraničním produkcím vracíme dvacet procent z částky, kterou u nás utratí, ale je to nejméně ze zemí Evropské unie. A v televizích nerozhodují filmaři, kteří znají výhodu našich kvalifikovaných řemesel, nýbrž finanční ředitelé,“ připomněl Dočekal.

Diváky láká více dovoz

Nejdražší projekty

Z českých děl vede historické drama Jan Žižka, dosud nejnákladnější tuzemský film dějin, jeho rozpočet se vyšplhal na 400 milionů korun.

Zahraničním zakázkám vévodila první řada fantasy seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem v hlavní roli, jehož produkce u nás utratila téměř jeden a půl miliardy korun a chystá pokračování. Zhruba stejnou částku tady proinvestoval seriál Whiskey Cavalier.

Vrátila se rovněž druhá řada příběhu templářských rytířů Knightfall, v němž hraje i Mark Hamill z Hvězdných válek, v Česku producenti zanechali osm set milionů korun.

Obrat domácí tvorby se loni vyšplhal na historicky nejvyšší hodnotu 1,5 miliardy korun, nicméně jednotlivé žánry už na tom tak růžově nejsou. Třeba v animované tvorbě vozili studenti FAMU ceny z festivalů a snímek Hurvínek a kouzelné muzeum se prodal do bezmála stovky zemí, jenže ve světě tvoří plných devadesát procent animované produkce seriály – a ty u nás kromě České televize nemají odbytiště. „I pro ni jsou navíc extrémně drahé, takže zbývají koprodukce. Přesto apelujeme na ČT, aby našla pro animaci prostor i mimo rámec tradičních večerníčků,“ líčí Šlajer.

Ani zájem o české filmy v kinech nedává důvod k oslavám. Premiéru mělo loni hned sedmdesát novinek, jejich podíl na celkové návštěvnosti však byl menší než čtvrtinový, přestože obecně kina zaznamenala nejvíce diváků za posledních pětadvacet let. A nejúspěšnější tuzemský hit roku 2018, Po čem muži touží, nasbíral jen půl milionu návštěvníků. Dovoz láká víc.