Kde na jihu Čech leží Stonehenge

Představte si, že jedete třeba z Třeboně do Českých Budějovic. Vesnice a městečka, jimiž projíždíte, jsou úplně normální a nezdají se něčím zajímavé - protože o nich nic nevíte. A tak klidně projedete třeba takovým Domanínem.

A vůbec netušíte, že přímo odtud, z domu číslo 16, pochází rodina brazilského prezidenta Kubitschka, který nechal postavit nové hlavní město Brasílii.

Anebo jinak: když sjedete v Humpolci z dálnice do města, možná zjistíte, že radnici zdobí nějaké sochy, které vytvořil sochař František Fiala, o němž jste stejně nikdy neslyšeli. Ale slyšeli: byl to filmový komik Ferenc Futurista.

Takových věcí, o něž přicházíme, protože o nich nemáme potuchy, je spousta, protože každé místo má svou historii a své zajímavosti. Najít je pomáhá řada Český atlas, která se letos věnuje právě jižním Čechám. Jako obvykle je to obrovské dílo - kniha velkého formátu, v níž je přes 4000 fotografií a stovky plánků, podrobných map či plastických průřezů hradů a zámků,

Je to už čtvrtý díl řady, která postupně zachytí celou zemi. Nepopíše každou vesnici, kostel a trosku tvrze, ale většinu ano. Jižní Čechy jdou až do takových detailů, jako je počet schodů na rozhlednu na Churáňově, která je současně skokanským můstkem (je jich 157).

Vysvětlí, proč Hašek nechal jít Švejka zrovna přes Putim a kde leží socha (to platí doslova) z vlaku právě vykopnutého Járy Cimrmana. Dozvíte se, kde je jeden ze středů Evropy (u Lišova) a kolik exponátů mají v muzeu izolátorů a bleskojističů ve Dvořišti (3660).

Český atlas dělí jižní Čechy na jednotlivé oblasti, jimž jsou věnovány tematické dvoustrany popisující s puntičkářskou důsledností jednotlivé lokality. Samostatné kapitoly jsou věnovány památkám, městům, osobnostem a technickým zajímavostem kraje. Takže se dozvíte, jak je to s Temelínem, kam jezdil Foglar se svými skauty a že Jakub Krčín, který vytvořil slavné rybníky, byl známý prospěchář a kruťas.

Kniha jde opravdu důkladně do hloubky. Na papíře i elektronicky - tento díl je první v celém osmidílném cyklu, který má ambici být největší vlastivědnou ecyklopedií za sto let, k němuž lze navíc zakoupit také DVD.

A abychom nezapomněli, české Stonehenge je ve Strakonicích. Proč tam? Jen napovíme, že poblíž je replika pověstných soch moai z Velikonočního ostrova, které tolik zajímaly Ericha von Dänikena a jež rozhýbal jeden známý strakonický rodák.

,