Karel IV.

Karel IV. | foto: archiv

Kde je český král? V knihkupectví!

  • 0
Český čtenář má rád životní příběhy korunovaných hlav. Jinak snad nelze vysvětlit, že nemine měsíc, aby nevyšlo nějaké více či méně výživné dílo na dané téma.

Český knižní trh téhle země se zdá být nenasytným. Neustále vycházejí nové a nové publikace věnované mužům a ženám "zrozeným v purpuru", panovnickým dynastiím, vládcům země naší, zemí sousedních i zemí vzdálených (to poslední nezaměňovat s nedávno vydaným životopisem kytaristy Michala Pavlíčka).

Najdeme mezi nimi encyklopedické přehledy, biografie jednotlivých korunovaných hlav vědecké i populárněji laděné, a samozřejmě také spisy, jejichž autory kolegové zhusta stíhají pohrdavým tónem: "no jo, von si vydělává psaním těch milenek králů, to máte těžký". Zdá se, že ani internet jejich oblibě neuškodil.

Čeští králové

Jejich geneze bývá někdy pozoruhodná. To je třeba příklad knihy Čeští králové (Paseka), mohutného sborníku textů o korunovaných hlavách na českém trůnu. Vznikl sebráním přednášek, které byly prosloveny na půdě Národního muzea v cyklu Panovníci českých zemí v letech 2003-06. Název s obsahem trochu "nezařezává": najdeme tu i Františka Josefa I. a Karla I., ačkoli, jak je známo, svatováclavská koruna na hlavách těchto dvou Habsburků nespočinula.

V knize se sešla oslnivá sestava domácích historiků, s jistou nadsázkou lze použít sportovní termín dream team. Mnozí panovníci zde mají své nejlepší možné vykladače, a i když někteří nejsou známi coby mistři lehkého pera, jejich texty jsou vesměs hutné, ale zároveň přístupné i laickému čtenáři.

Velcí panovníci Evropy

Encyklopedický pól zastupují Velcí panovníci Evropy (Universum), kniha na sklonku minulého roku povědomá každému, kdo jel pražským metrem. I zde se setkáme s několika českými panovníky, záběr knihy je ovšem logicky širší, "od Gibraltaru po Ural". Mezi životopisnými profily nechybějí ani korunované hlavy z oblastí, které v této oblasti považujeme obvykle za poněkud "exotické". Co třeba víme o rumunském králi-zakladateli Alexandru Cuzovi?

Přehledný spis s rodokmeny a soupisy jednotlivých dynastií se hodí k ruce při sledování Tudorovců nebo jiného podobného díla, když už má divák pocit, že se v pimprlovém divadle na obrazovce začíná ztrácet.    

Odvrácená tvář moci

Stanislav Polách, medik s hlubokým zájmem o historii (který přetavil do několika románů), navazuje svou knihou Odvrácená tvář moci – Zločiny českých králů (Rybka Publishers). V medailonech sedmi českých králů od Přemysla Otakara I. po Ferdinanda II. sleduje způsob, jakým se dostávali k moci, jak ji upevňovali a udržovali. Bere přitom v potaz rodinné zázemí a psychologickou "výbavu" korunovaných hlav, čímž jako by navazoval na svého času populární medicínsko-historické spisy Vincence Lesného.  

Tohle všechno je jen výběr z nabídky posledních měsíců. Že se v těchto dnech na trh hrnou další a další tituly na dané téma, o tom není potřeba vůbec pochybovat.