Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde hrajeme? Nepovíme aneb Jak se křísí bytové divadlo

  10:54aktualizováno  10:54
Divadelní sdružení, které si říká Depresivní děti touží po penězích, hodlá vzkřísit fenomén bytového divadla. Vybralo si k tomu klasické autory: Bernharda, Dürrenmatta a Wilda.

Z divadelního cyklu Noci v bytě | foto: Depresivní děti touží po penězích

Divadlo jako hra a taky trochu bojovka. Koupíte si vstupenku na představení, ale dějiště na ní uvedené je pouze místem srazu. Na něm si vás vyzvednou herci a odvedou vás do soukromého bytu. Jednou to může být garsonka, jindy zchátralá funkcionalistická vila za Prahou nebo exkluzivní loft.

Divadelní cyklus Noci v bytě, které pořádá sdružení s dlouhým názvem Depresivní děti touží po penězích, má konspirativní charakter nikoli náhodou. Chce totiž v roce čtyřicátého výročí okupace Sovětskou armádou připomenout fenomén bytového divadla.

Utajeným rázem akce a samotným typem prostoru, kde se představení odehrávají, však podobnost s bytovým divadlem časů normalizace končí. Tituly jsou naprosto jiné, bez spojitosti s českým disentem. Pro sérii představení, která začínají 22. září, vybraly Depresivní děti tři hry: Návštěvu staré dámy Friedricha Dürrenmatta, Ritter, Dene, Voss od Thomase Bernharda (hráno pod názvem Zveme vás na oslavu Ludwigova návratu) a Salome Oscara Wilda. Bernhardovu hru sdružení již několikrát v různých prostorech uvedlo, ostatní tituly jsou premiéry.

Konspirace musí být
"Zveme vás na oslavu Ludwigova návratu jsme hráli v panelákové garsonce, v rozlehlém bytě na Hradčanech i v památníku na Vítkově. Inscenace má však pokaždé komorní charakter, diváci přicházejí skutečně jako na návštěvu. Servíruje se večeře a po ní v bytě vypukne večírek," líčí absolvent FAMU a režisér Jakub Čermák.

Dlužno podotknout, že Depresivní děti nejsou jediným současným souborem, který pracuje se soukromým prostorem bytu. Takto zaměřené inscenace má za sebou v Praze usazený americký divadelník Howard Lotker.

Pro Depresivní děti je prostor zásadním kritériem. Za sebou mají inscenace uvedené ve vytopeném, tehdy ještě nezrekonstruovaném Hudebním divadle v Karlíně, v bývalém Gottwaldově mauzoleu na Vítkově a na vlakovém nádraží. Soukromá obydlí však považují za produkčně nejnáročnější úkol.

Jak se vlastně shánějí byty, které jsou majitelé ochotni půjčit k divadelnímu představení? "Vyhlížíme si místa, která mají nějaký příběh, genia loci nebo jsou jen výtvarně a architektonicky pěkná a tím souzní s výkladem inscenace. Ale získat vysněné místo často nebývá snadné. Dlouho trvá, než se vůbec doberete k majiteli objektu," popisuje Jakub Čermák.

Vlastník bytu či domu navíc musí projevit značnou velkorysost, protože všechny tři inscenace se několikrát - až do 22. října - reprizují. "Když hrajete jednou, pán domu i sousedé to vydrží. Když o totéž žádáte osmkrát, už to bývá problém."

Kdo jsou "bytoví divadelní mecenáši" a proč se nechali k takovému podniku přemluvit, Čermák prozradit nechce. "To by pak celá věc ztratila rysy konspirace. Bytové divadlo přece fungovalo tak, že si zasvěcení lidé všechno řekli ústně," trvá na svém.

Na Návštěvu staré dámy se diváci vydají autobusem za Prahu do rozpadající se funkcionalistické vily. Divadelníci rozehrají celý dům, který se promění v chudé městečko, kam se bohatá rodačka Klára Zachanasjanová po letech vrací s ďábelskou nabídkou: smrt někdejšího milence za miliardu pro zbídačené město.

"Hru jsme trochu počeštili, takže se ze švýcarského Güllenu staly české Dalskabáty a i postavám jsme změnili jména. Hlavní hrdinku jsme přejmenovali na Zelníčkovou, přičemž inspirací nám byla taktéž sňatky zbohatlá Ivana Zelníčková-Trumpová," dodává Čermák. Návštěva staré dámy je projektem největším. Rodiny güllenských - tedy dalskabátských - hraje třicítka herců. Počet diváků je limitován pětačtyřiceti místy v autobuse.

Na plyš zapomeňte
Salome Oscara Wilda, dekadentní kus kdysi zakazovaný pro obscénnost, naopak divadelníci zasadili do prostředí loftu.

"Východiskem nám bylo, že hru napsal Wilde pro největší herečku té doby Sarah Bernhardtovou. V naší inscenaci k této divě, obývající luxusní byt, přicházejí dva mladí herci. A ona jim vypráví, jak hrála Salome," říká Čermák.

Loft také pojme nejvíc diváků, celkem šedesát. "Nejsme divadlo masového diváka, zřejmě ani diváka, který očekává plyšové sedačky a nablýskané foyer. Ale i takové publikum na naše představení zavítá a bývá příjemně překvapeno," dodává.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Najdete na iDNES.cz