Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde dříve visel Rubensův obraz Samson a Dalila

  5:15aktualizováno  5:15
Lichtenštejnské muzeum ve Vídni obsadil Samson a Dalila. Výstava věnovaná slavnému vyobrazení biblické legendy, kterou namaloval Peter Paul Rubens, potrvá do 25. května.

Peter Paul Rubens - Samson a Dalila - reprodukce | foto: The National Gallery London

Muzeum patří ve Vídni k těm místům, jimž by se milovník umění neměl vyhnout. Dnešní sbírka nenechá nikoho na pochybách, že se rod Lichtenštejnů v malířském a sochařském umění opravdu vyznal. Jejich mecenášská a sběratelská  činnost byla vždy na předním místě v měřítku hodnot těchto evropských šlechticů.

Hostina napoví
Od posledního února však patří palác hlavně vyobrazení biblické legendy o Samsonovi a Dalile, které namaloval v roce 1610 Peter Paul Rubens (1577–1640).

Na speciální výstavě, která potrvá do 25. května tohoto roku, jej doplňují předměty z interiérů a další obrazy z majetku rodiny Nikolaase Rockoxe, antverpského starosty a malířova přítele, jenž si dílo objednal pro jídelní salon.

Obraz zakoupil v roce 1700 Jan Adam II. Lichtenštejn pro své zahradní sídlo ve Vídni, kde zůstala malba v majetku rodu až do roku 1880. Dnes je umístěn ve sbírkách  The National Gallery v Londýně.

Abychom si mohli dobře představit, s jakou vynalézavostí se Rubens ujal svého úkolu, musíme obraz zkonfrontovat s malbou jiného malíře, nazvanou Hostina v domě starosty Rockoxe, který do Vídně putoval ze sbírek Staré pinakotéky v Mnichově.

Frans II. Francken na něm v letech 1630–35 zachytil celou jídelnu včetně zmíněného Rubensova obrazu. Z malby je patrné, že měl Samson a Dalila přesné místo nad velikým krbem. Zář ohně měla ozařovat spodní část obrazu, zatímco přímé světlo z okna jídelny osvětlovalo tváře hlavních protagonistů obrazu.

Další výstava zavede do Lednice a Valtic
Součástí vídeňské výstavy je také projekce filmů s biblickou tematikou v knihovně Lichtenštejnů, které návštěvníkům osvětlí malířův záměr a dodají informace všem, jimž postavy na obraze nejsou srozumitelné.

Lichtenštejnské muzeum bychom však neměli pustit ze zřetele ani v budoucnu. Další výstava, plánovaná na léto, se bude týkat zahradní architektury a dostanou na ní slovo i dvě moravské lokality – Lednice a Valtice.

Tamní přírodní areál je totiž ukázkou nenásilného ovlivňování krajiny a dotvoření scenérie k palácové architektuře bývalého Lichtenštejnského panství na jihomoravském území.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz