Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý je tak trochu Spalovač mrtvol

  7:42aktualizováno  7:42
Zapomeňte na Rudolfa. Tohle ambiciózní a lehce provokativní heslo vetkli do záhlaví své inscenace studenti DAMU, kteří na jeviště přenesli román Ladislava Fuchse Spalovač mrtvol. Premiéru má v pražském Divadle Disk v neděli 20. dubna.

Spalovač mrtvol | foto: Jiří N. Jelínek

Slogan odkazuje k filmovému zpracování knihy, v němž v režii Juraje Herze děsivý a přitom groteskní portrét majitele pohřebního ústavu pana Karla Kopfrkingla vykreslil Rudolf Hrušínský.

"Film má výhodu, že vznikal ve spolupráci se spisovatelem, a zároveň nevýhodu, že se v něm až moc odráží spisovatel sám. My máme od války, kdy se odehrává kniha, i od 60. let, kdy vznikl film, poměrně značný odstup. To nám dovoluje s knihou pracovat čistě jako s metaforou typicky českého skrývání se před nepříjemnou realitou, politické neangažovanosti, povrchního přijímání myšlenek a idejí, aniž bychom byli ovlivněni osobní zkušeností s konkrétními historickými událostmi. Představení by vlastně mělo být takovou, doufejme zábavnou alegorií o povrchnosti," říká dramaturgyně Kristýna Filcíková, která je spoluautorkou jevištní adaptace.

Spalovač z karlínské továrny
Námět hlodal ve studentech, kteří jsou dnes ve třetím ročníku, už od jejich začátků na DAMU. Zcela prvním nápadem a zároveň nemalým producentským soustem byl záměr inscenovat Spalovače mrtvol v industriálním prostředí, konkrétně v karlínské tovární hale.

Nikdy se to nestalo, ale nápad čekal na vhodnou příležitost. Ta nastala, když si měli studenti zvolit téma své první, nástupní inscenace do studentského Divadla Disk. Podle režiséra Jakuba Vašíčka je totiž neuralgickým bodem díla, který palčivě pociťuje i generace současných dvacátníků, motiv úniku před realitou.

Ten v sobě nese i falešné přijímání vlastního obrazu, které může vyústit do obludných rozměrů. "Byla pro nás docela silná zkušenost hledat příklady ve vlastním životě a zjistit, že jsme v mnohém podobní Karlu Kopfrkinglovi," konstatuje Vašíček a dodává:

"Ale na scéně mě nezajímá psychologie ve smyslu psychologického herectví a nějaké divadelní realističnosti. Chci ukázat, co se v člověku děje, když v sobě překrývá zjevnou pravdu a je sám k sobě neupřímný."

Režisér se vyhýbá filmové verzi
K tomu hodlá Vašíček využít co nejvíce divadelních prostředků a záměrně se vyhýbá jakýmkoli výtvarným odkazům na Herzův film. Základ inscenace tvoří rytmus, Vašíček ji dokonce označuje za "rytmikál".

Těžiště vyprávění nespočívá čistě v herectví, ale podílejí se na něm rovnou měrou všechny prostředky divadla: hudba (dominantní je produkce živého bubeníka), světla a výprava s odvážně barevnými kostýmy.

I těmi dávají studenti najevo, že jejich Spalovač bude mít jinou atmosféru než černobílé záběry kameramana Stanislava Miloty.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz