Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý je tak trochu Spalovač mrtvol

  7:42aktualizováno  7:42
Zapomeňte na Rudolfa. Tohle ambiciózní a lehce provokativní heslo vetkli do záhlaví své inscenace studenti DAMU, kteří na jeviště přenesli román Ladislava Fuchse Spalovač mrtvol. Premiéru má v pražském Divadle Disk v neděli 20. dubna.

Spalovač mrtvol | foto: Jiří N. Jelínek

Slogan odkazuje k filmovému zpracování knihy, v němž v režii Juraje Herze děsivý a přitom groteskní portrét majitele pohřebního ústavu pana Karla Kopfrkingla vykreslil Rudolf Hrušínský.

"Film má výhodu, že vznikal ve spolupráci se spisovatelem, a zároveň nevýhodu, že se v něm až moc odráží spisovatel sám. My máme od války, kdy se odehrává kniha, i od 60. let, kdy vznikl film, poměrně značný odstup. To nám dovoluje s knihou pracovat čistě jako s metaforou typicky českého skrývání se před nepříjemnou realitou, politické neangažovanosti, povrchního přijímání myšlenek a idejí, aniž bychom byli ovlivněni osobní zkušeností s konkrétními historickými událostmi. Představení by vlastně mělo být takovou, doufejme zábavnou alegorií o povrchnosti," říká dramaturgyně Kristýna Filcíková, která je spoluautorkou jevištní adaptace.

Spalovač z karlínské továrny
Námět hlodal ve studentech, kteří jsou dnes ve třetím ročníku, už od jejich začátků na DAMU. Zcela prvním nápadem a zároveň nemalým producentským soustem byl záměr inscenovat Spalovače mrtvol v industriálním prostředí, konkrétně v karlínské tovární hale.

Nikdy se to nestalo, ale nápad čekal na vhodnou příležitost. Ta nastala, když si měli studenti zvolit téma své první, nástupní inscenace do studentského Divadla Disk. Podle režiséra Jakuba Vašíčka je totiž neuralgickým bodem díla, který palčivě pociťuje i generace současných dvacátníků, motiv úniku před realitou.

Ten v sobě nese i falešné přijímání vlastního obrazu, které může vyústit do obludných rozměrů. "Byla pro nás docela silná zkušenost hledat příklady ve vlastním životě a zjistit, že jsme v mnohém podobní Karlu Kopfrkinglovi," konstatuje Vašíček a dodává:

"Ale na scéně mě nezajímá psychologie ve smyslu psychologického herectví a nějaké divadelní realističnosti. Chci ukázat, co se v člověku děje, když v sobě překrývá zjevnou pravdu a je sám k sobě neupřímný."

Režisér se vyhýbá filmové verzi
K tomu hodlá Vašíček využít co nejvíce divadelních prostředků a záměrně se vyhýbá jakýmkoli výtvarným odkazům na Herzův film. Základ inscenace tvoří rytmus, Vašíček ji dokonce označuje za "rytmikál".

Těžiště vyprávění nespočívá čistě v herectví, ale podílejí se na něm rovnou měrou všechny prostředky divadla: hudba (dominantní je produkce živého bubeníka), světla a výprava s odvážně barevnými kostýmy.

I těmi dávají studenti najevo, že jejich Spalovač bude mít jinou atmosféru než černobílé záběry kameramana Stanislava Miloty.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz