Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý druhý Čech byl loni v divadle

  1:00aktualizováno  1:00
Dobrá zpráva pro divadla: vývoj návštěvnosti vloni - ve srovnání s rokem 1999 - stoupl. Vyplývá to z výzkumu nazvaného Profesionální české divadlo ve statistických datech, jejž zpracoval pražský Divadelní ústav. V České republice přišlo do divadel v roce 2000 celkem 5,35 milionů lidí, tedy průměrně každý druhý Čech zhlédl alespoň jedno divadelní představení.

Za růst návštěvnosti zřejmě může pokračující expanze muzikálových produkcí a také jednoduchý fakt, že pozvolna přibývá stagionových scén, jež jsou ochotny vyplnit Divadelnímu ústavu jeho dotazníky. Tyto scény bez stálého souboru, jejichž repertoár tvoří hostující inscenace, Divadelní ústav soustavně sleduje jen od předloňského roku.

Zázrak v Ostravě

"Za pokles návštěvnosti v roce 1999 může zřejmě skutečnost, že se přestal hrát trhák Dracula, který plnil obří Kongresové centrum v Praze. Po nástupu Monte Crista, hraného tamtéž, se však čísla zase začala zvedat," domnívá se vedoucí dokumentačního oddělení Divadelního ústavu Zuzana Jindrová.

Loňský nárůst v absolutních číslech činí dvě stě tisíc diváků. Nejde o závratné číslo, avšak nejedna divadelní scéna tvrdí, že zvýšený zájem o představení skutečně pociťuje. "Naše divadlo bývá vyprodané hned v první dny předprodeje, o premiéry je obrovský zájem - na ty máme třeba i deset tisíc objednávek dopředu," chlubí se Uljana Bráchová z obchodního oddělení brněnského Národního divadla.

Na nedostatek diváků si nestěžují ani v Ostravě. "Dlouhodobý trend, že do divadla chodí čím dál víc lidí, pozoruji zhruba poslední tři roky. V Ostravě je to zázrak," říká Jan Hapala z Národního divadla moravskoslezského. Podle Hapaly však návštěvnost v těchto týdnech citelně poklesla - po teroristických útocích na USA: "Jsem zvědav, jak se tahle událost projeví na celkových statistikách."

"Ten nárůst není prudký, nicméně je trvalý a  stoupá. Některá představení máme  vyprodaná i více než tři měsíce dopředu," pochvaluje si Naděžda Slachová ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti, které přitom leží mimo tradiční divadelní centra.

Kocovina ve zlaté kapličce

S poklesem zájmu se naopak potýká Národní divadlo v Praze. "Od roku 1999 pozoruji tendenci spíš sestupnou, je i méně předplatitelů. V minulé sezoně navíc u nás bylo hrozně moc změn v programech a diváci vstupenky vraceli. Když vám polovina lidí vstupné vrátí, tak se to v konečných číslech citelně projeví," nejeví nadšení ředitel obchodního oddělení ND Václav Beránek.

Nejhorší návštěvnost v Národním divadle má činohra, ačkoliv právě činohra je v Česku nejoblíbenějším žánrem vůbec - zamířilo na ni přes padesát procent všech zaznamenaných diváků. Na muzikály přitom v celkových číslech přišlo zhruba osm procent návštěvníků. Činohra však vede i co do počtu uváděných titulů.

Výsledky statistického průzkumu z let 1995-2000 odpovídají převažujícímu mínění divadelních teoretiků; ti tvrdí, že v polistopadové éře zdejší zájem o divadlo zatím vrcholil v druhé polovině devadesátých let. Zcela na vrcholu byl v roce 1996, kdy na představení přišlo více než šest milionů lidí. Zcela přesných údajů se však statistici zřejmě nikdy nedopídí: soukromá divadla někdy na dotazníky Divadelního ústavu nereagují, případně nevyplňují všechny údaje. "Někdy je složité i získat jejich adresu," poznamenává Zuzana Jindrová z Divadelního ústavu.

Umění s perspektivou

Jednoznačně dobrou zprávou je fakt, že divadel neubývá: i když některá scéna zanikne, co do počtu ji nahradí nová. V Praze se navíc očekává dostavba velkého muzikálového Divadla U Hybernů. "Předpokládám, že s tímhle novým stánkem s velkou kapacitou se číslo návštěvnosti dále zvýší," říká Zuzana Jindrová, ale dodává: "Aby tyhle předpoklady vyšly, musí se ještě splnit řada dalších podmínek: divadlo musí diváky přitahovat atraktivním programem, musí být  příznivá společenská i ekonomická situace či stále musí existovat silná divácká potřeba."

Pro ředitele Divadelnío ústava Ondřeje Černého je pozitivním signálem stabilní číslo z procentuálního vývoje návštěvnosti: v republice se pohybuje okolo osmdesáti procent. "To považuji za důkaz zdravého rozvoje českého divadla," uvádí Černý.

Naprostý divácký sešup, který v České republice nastal v letech 1991 a 1992, kdy divadla zela prázdnotou, tuzemské scény v nejbližší budoucnosti téměř určitě nečeká. Oslovená divadla se totiž také shodují na perspektivně vyhlížející skutečnosti, kterou statistika Divadelního ústavu nezkoumala: divadlo jako umělecký druh čím dál víc přitahuje mladé lidi, a to zdaleka nejen v rámci klubů mladého diváka.

Budova Moravského divadla na Horním náměstí v Olomouci
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz