Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý druhý Čech byl loni v divadle

  1:00aktualizováno  1:00
Dobrá zpráva pro divadla: vývoj návštěvnosti vloni - ve srovnání s rokem 1999 - stoupl. Vyplývá to z výzkumu nazvaného Profesionální české divadlo ve statistických datech, jejž zpracoval pražský Divadelní ústav. V České republice přišlo do divadel v roce 2000 celkem 5,35 milionů lidí, tedy průměrně každý druhý Čech zhlédl alespoň jedno divadelní představení.

Za růst návštěvnosti zřejmě může pokračující expanze muzikálových produkcí a také jednoduchý fakt, že pozvolna přibývá stagionových scén, jež jsou ochotny vyplnit Divadelnímu ústavu jeho dotazníky. Tyto scény bez stálého souboru, jejichž repertoár tvoří hostující inscenace, Divadelní ústav soustavně sleduje jen od předloňského roku.

Zázrak v Ostravě

"Za pokles návštěvnosti v roce 1999 může zřejmě skutečnost, že se přestal hrát trhák Dracula, který plnil obří Kongresové centrum v Praze. Po nástupu Monte Crista, hraného tamtéž, se však čísla zase začala zvedat," domnívá se vedoucí dokumentačního oddělení Divadelního ústavu Zuzana Jindrová.

Loňský nárůst v absolutních číslech činí dvě stě tisíc diváků. Nejde o závratné číslo, avšak nejedna divadelní scéna tvrdí, že zvýšený zájem o představení skutečně pociťuje. "Naše divadlo bývá vyprodané hned v první dny předprodeje, o premiéry je obrovský zájem - na ty máme třeba i deset tisíc objednávek dopředu," chlubí se Uljana Bráchová z obchodního oddělení brněnského Národního divadla.

Na nedostatek diváků si nestěžují ani v Ostravě. "Dlouhodobý trend, že do divadla chodí čím dál víc lidí, pozoruji zhruba poslední tři roky. V Ostravě je to zázrak," říká Jan Hapala z Národního divadla moravskoslezského. Podle Hapaly však návštěvnost v těchto týdnech citelně poklesla - po teroristických útocích na USA: "Jsem zvědav, jak se tahle událost projeví na celkových statistikách."

"Ten nárůst není prudký, nicméně je trvalý a  stoupá. Některá představení máme  vyprodaná i více než tři měsíce dopředu," pochvaluje si Naděžda Slachová ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti, které přitom leží mimo tradiční divadelní centra.

Kocovina ve zlaté kapličce

S poklesem zájmu se naopak potýká Národní divadlo v Praze. "Od roku 1999 pozoruji tendenci spíš sestupnou, je i méně předplatitelů. V minulé sezoně navíc u nás bylo hrozně moc změn v programech a diváci vstupenky vraceli. Když vám polovina lidí vstupné vrátí, tak se to v konečných číslech citelně projeví," nejeví nadšení ředitel obchodního oddělení ND Václav Beránek.

Nejhorší návštěvnost v Národním divadle má činohra, ačkoliv právě činohra je v Česku nejoblíbenějším žánrem vůbec - zamířilo na ni přes padesát procent všech zaznamenaných diváků. Na muzikály přitom v celkových číslech přišlo zhruba osm procent návštěvníků. Činohra však vede i co do počtu uváděných titulů.

Výsledky statistického průzkumu z let 1995-2000 odpovídají převažujícímu mínění divadelních teoretiků; ti tvrdí, že v polistopadové éře zdejší zájem o divadlo zatím vrcholil v druhé polovině devadesátých let. Zcela na vrcholu byl v roce 1996, kdy na představení přišlo více než šest milionů lidí. Zcela přesných údajů se však statistici zřejmě nikdy nedopídí: soukromá divadla někdy na dotazníky Divadelního ústavu nereagují, případně nevyplňují všechny údaje. "Někdy je složité i získat jejich adresu," poznamenává Zuzana Jindrová z Divadelního ústavu.

Umění s perspektivou

Jednoznačně dobrou zprávou je fakt, že divadel neubývá: i když některá scéna zanikne, co do počtu ji nahradí nová. V Praze se navíc očekává dostavba velkého muzikálového Divadla U Hybernů. "Předpokládám, že s tímhle novým stánkem s velkou kapacitou se číslo návštěvnosti dále zvýší," říká Zuzana Jindrová, ale dodává: "Aby tyhle předpoklady vyšly, musí se ještě splnit řada dalších podmínek: divadlo musí diváky přitahovat atraktivním programem, musí být  příznivá společenská i ekonomická situace či stále musí existovat silná divácká potřeba."

Pro ředitele Divadelnío ústava Ondřeje Černého je pozitivním signálem stabilní číslo z procentuálního vývoje návštěvnosti: v republice se pohybuje okolo osmdesáti procent. "To považuji za důkaz zdravého rozvoje českého divadla," uvádí Černý.

Naprostý divácký sešup, který v České republice nastal v letech 1991 a 1992, kdy divadla zela prázdnotou, tuzemské scény v nejbližší budoucnosti téměř určitě nečeká. Oslovená divadla se totiž také shodují na perspektivně vyhlížející skutečnosti, kterou statistika Divadelního ústavu nezkoumala: divadlo jako umělecký druh čím dál víc přitahuje mladé lidi, a to zdaleka nejen v rámci klubů mladého diváka.

Budova Moravského divadla na Horním náměstí v Olomouci
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Opak Kafkovy Proměny. Zuzana Stivínová hraje člověka, jenž byl opicí

Záběr z inscenace Zpráva pro Akademii

Před akademickou obcí stojí Opice, která má přednášet o tom, jak se stala člověkem. Sto let od vydání brilantní povídky...

Najdete na iDNES.cz