Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Litviněnko pěstuje politologickou nudu

  0:01aktualizováno  0:01
Bondovka to tedy rozhodně není a detektivka taky ne, neboť hrdina umírá a vrah zůstává neznámý. Kdo si od ruského dokumentu Kauza Litviněnko sliboval odhalení, kdo a proč bývalému agentovi Moskvy žijícímu v britském exilu otrávil před dvěma lety čaj plutoniem, bude asi zklamán.

Litviněnko, či Putin? Film nezkoumá smrt ruského agenta, nýbrž poslední desetiletí moskevské politiky. | foto: © Time Magazine - PlatonReuters

Film Andreje Někrasova vypráví o Litviněnkově životě, práci či smrti jen okrajově; o to více prostoru dává jeho názorům, jež tvůrce zaznamenal během několikaletého vzájemného přátelství a které sám sdílí, vysvětluje a dál rozvíjí.

Titulního hrdinu Kauzy Litviněnko tak paradoxně vytlačují ze scény dva jiní hlavní aktéři: "hodný" filmař Někrasov, jenž kromě vlastního slovního komentáře často vystupuje i zpoza kamery, a "zlý" Vladimir Putin, kterého umírající Litviněnko obvinil, že si jeho vraždu objednal. "Tajné služby tajně převzaly moc ve státě," říká Litviněnko ve filmu o putinovském Rusku a režisér na téhle hypotéze snímek buduje.

KAUZA LITVINĚNKO

Metodikou tak připomíná postupy protibushovských pamfletů Michaela Moora: předem si stanoví konečnou "pravdu", jíž podřídí výběr prostředků. Ale liší se jejich tón, Moorovy vtípky nahrazuje Někrasov thrillerovou náladou, řečeno distribučním sloganem, "děsivých tajemství Kremlu".

Obraz Ruska se v dokumentu odvíjí od roku 1998, kdy Litviněnko veřejně kritizoval své šéfy, přes moskevský atentát z roku 1999 a oslavy nového milénia až k záběrům raněných dětí z války v Čečně. V téhle části hovoří Někrasov hlavně o sobě. Promítá své krvavé záběry na besedě, kde ruský politolog prohlásí, že by z malých Čečenců "beztak vyrostli zase jen zabijáci", a shání spojení na Litviněnka, kterého dosud nezná. Prostředníkem se stane jiný politický azylant v Londýně, podnikatel Boris Berezovskij.

. Přijeďte a zabijte mě veřejně

Někdejší ruský agent Alexander Litviněnko poskytl  v srpnu 2006 rozhovor Rádiu Svobodná Evropa. "Nemám bodyguardy a neschovávám se. Žiji velmi otevřeně, všichni novináři vědí, kde mě najít. Takže pánové, pokud mě přijedete do Británie zabít, budete to muset udělat veřejně." Za tři měsíce, 23. listopadu 2006, byl mrtvý.

Ani po setkání režiséra s Litviněnkem se nerodí očekávaný hrdinův portrét, nýbrž mozaika z historie ruských tajných služeb včetně starých filmů či seriálu Sedmnáct zastavení jara. O své vlastní minulosti agenta KGB Litviněnko nemluví, zato líčí, že jeho bývalý kolega Putin už na univerzitě donášel na spolužáky. Svou teorii spiknutí sděluje velmi naléhavě a přesvědčivě, ale důkazy i protiargumenty chybějí.

Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici

Bez nových a nezvratně doložených odhalení film občas pěstuje politologickou nudu. Chvíli zní obžaloba, že útok čečenských teroristů na divadlo Dubrovka byl "řízen shora" či že existuje spojení Putina s kolumbijskou narkomafií, chvíli obecné úvahy – francouzský filozof André Glucksmann tu mudruje o "režimu zbohatlíků". Teprve pár posledních minut se týká Litviněnka: prochází se s rodinou, přijímá islám, umírá. Nic víc se o něm nedozvíme.

Na nestrannost si Kauza Litviněnko nehraje, ale je z ní znát osobní citový vztah. Humor si dovolí v jediné chvíli: když filmaři zděšeně odmítají čaj, který jim nabízí Andrej Lugovoj podezřelý z Litviněnkovy vraždy. Moore je filmař zábavnější, Někrasov naléhavější, ale shodné jsou pochyby, jež provázejí jejich dokumenty, i míra sebeprosazení.

Kauza Litviněnko
Rusko, režie Andrej Někrasov, účinkují Alexander Litviněnko, Vladimir Putin, Andrej Lugovoj, titulky, 105 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz