Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaurismäkiho film noir Hamlet podniká má obnovenou českou premiéru

  12:29aktualizováno  12:29
Tragikomedie Hamlet podniká kultovního finského režiséra Akiho Kaurismäkiho se v kinech filmového umění bude hrát od 2. února. Film byl natočen v roce 1987.

Z filmu Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká | foto: CinemArt

Plakát filmu Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká

Původní plakát filmu Hamlet podniká

Režisér Kaurismäki ve své tvorbě obvykle zkoumá nespravedlivé sociální poměry z pohledu osob umístěných na okraji společnosti. V této moderní filmové adaptaci Shakespearovy hry uvádí diváky do světa mocných a politiky. Ukazuje jeho odvrácenou tvář a zachycuje ho s ironií a citem pro absurditu.

Příběh zasazený do současného Finska se na ploše necelých devadesáti minut zabývá rodinnými vztahy poznamenanými mocenskými vazbami. Hlavní hrdina, nezodpovědný floutek a netalentovaný básník, zdědí po smrti svého otce významný podíl ve firmě, kterou řídí jeho strýc. Čeká ho zkouška dospělosti podmíněná odhalením tajemství souvisejícího s rodinnou historií.

Film se drží poměrně přesně divadelní předlohy, přesto zde nezazní například Hamletův slavný monolog o bytí a nebytí. Černobílý snímek je atmosférou a obrazovou koncepcí podřízen stylu filmu noir.

Z filmu Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká
Z filmu Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká

Kaurismäki je znám svou tvorbou naplněnou osobitým humorem, nadsázkou, vyhraněnou stylizací a poetikou. Tento snímek natočil v 80. letech po svérázné adaptaci Dostojevského Zločinu a trestu. I tehdy diváky upoutal věčným lidským příběhem. České publikum se s jeho tvorbou poprvé seznámilo v 90. letech, kdy se tu objevily snímky Juha či Drž si šátek, Tatjano. Velký ohlas zaznamenal Muž bez minulosti z roku 2002, který měl úspěch v Cannes (Velká cena poroty a cena pro Nejlepší herečku Kati Outinenovou).

Z filmu Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká

Z filmu Akiho Kaurismäkiho Hamlet podniká

Počátky Kaurismäkiho tvorby spadají do první poloviny 80. let, kdy po netradiční kariéře pošťáka, umývače nádobí a posléze filmového kritika realizoval svůj první celovečerní film – svéráznou adaptaci Dostojevského klasiky Zločin a trest, k níž napsal scénář. Za mezník jeho tvorby je považován Bohémský život z roku 1992.

Loni na podzim vstoupily v obnovené premiéře do českých kin tři starší tituly Akiho Kaurismäkiho. Němý film s mezititulky oceněný na Berlinale Juha, snímek nominovaný na Oscara Muž bez minulosti a drama uzavírající volnou trilogii o ztroskotancích Světla v soumraku.

Z filmu Le Havre

Z filmu Le Havre

V lednu nasadil CinemArt do kin film Le Havre – příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice. Tragikomedie s pohádkovým rámcem se setkala s úspěchem v Cannes 2011, byla považována za nejoptimističtější snímek v soutěži a pro své kvality si odnesla cenu kritiky FIPRESCI. Kolekci kvalitních děl nyní uzavírá CinemArt Hamletem.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz