Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběratelé kostí v Praze? Skvělý nápad, chválí čtenáře autorka seriálu

  17:13aktualizováno  22. října 12:14
Slavná americká spisovatelka kriminálních příběhů Kathy Reichsová v těchto dnech pobývá v České republice. Našla si i čas na on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz. Na poznámku, zda by Kůstku a agenta FBI Bootha, hrdiny ze Sběratelů kostí, nezavedla do Prahy, okamžitě reagovala: "Skvělý nápad. Přivezeme celý štáb."

Kathy Reichsová odpovídá zde

Autorka série Sběratelé kostí si povídala se čtenáři iDNES.cz.

Světoznámá spisovatelka v těchto dnech propaguje v Praze své knihy. Setkává se nejen s čtenáři svých knih, jejichž hlavní postavou je soudní antropoložka Temperance Brennanová neboli Kůstka, ale také s fanoušky televizního seriálu Sběratelé kostí, který byl podle těchto knih natočen a jehož je spisovatelka producentkou.

On-line rozhovor byl výjimečnou možností zeptat se významné spisovatelky na její literární dílo, které v českých překladech vydává nakladatelství BB/art. A čtenáři ji maximálně využili.

"Všechny technologie jako 3D hologramy existují. Ale pokud mám odpovědět na otázku, zda jsem je sama viděla ve skutečnosti, musím říct ne. Institut, který je v seriálu, je opravdu špičkové pracoviště, takže takové vybavení jistě může mít. Ani v našem seriálu nedostanete výsledky DNA za 20 minut. Ale přispíváme k tomu mýtu, že v každém případu se najde ten správný vlas, který povede k odhalení, to se ale ve skutečném životě rozhodně nestává," odpovídala na dotaz z chatu, zda je seriál postavený na reálných základech.

Reichsová totiž nezná prostředí, o kterém píše, pouze teoreticky. Sama vykonává na "nejvyšší úrovni" povolání soudní antropoložky, pracuje pro Úřad soudního lékařství Severní Karolíny a Laboratoire de sciences judiciaires et de médecine légale v kanadském Quebeku. Je také univerzitní profesorkou tohoto oboru.

Spisovatelka Kathy Reichsová (vlevo) odpovídá na otázky čtenářů iDNES.cz

Spisovatelka Kathy Reichsová (vlevo) odpovídá na otázky čtenářů iDNES.cz

"Loni na podzim jsem byla s pěti dalšími spisovateli za vojáky v Afghánistánu. Měla jsem velkou radost, když jsem se dozvěděla, že jedna z věcí, která je spojuje s domovem, je právě seriál Sběratelé kostí. Bylo to jedno z mála společných témat, které mohli sdílet s rodinami, když si na dálku volali," prozradila.

Zároveň se přiznala, že stíhat psaní knih, seriálu i jeho produkci a práci v laboratoři, vyžaduje jediné: disciplínu a organizaci. "Když mám volný den a nejsem v laboratoři, píšu celý den. Nedovolím si říct 'dnes není dobrý den na psaní'. Prostě píšu každý den. A už také nepracuji na tolika případech, vybírám si skutečně jen ty, které mě zajímají," dodala.

Spisovatelka Kathy Reichsová s televizní představitelkou antropoložky

Spisovatelka Kathy Reichsová s televizní představitelkou antropoložky Brennanové Emily Deschanelovou

U přání, zda by hrdiny svého seriálu ve scénáři nezavedla do Prahy, se zaradovala. "Myslím, že je to skvělý nápad. Přivezeme celý štáb. Jednou jsme natáčeli v Londýně, ale to byla jediná příležitost, kdy jsme točili mimo Los Angeles. Na pozemcích 20th Century Fox máme totiž pronajatou velkou plochu, kde je scéna a světla. Zhruba 70 procent se točí vevnitř a pouze 30 procent v exteriéru," vysvětlila obratem, proč to není snadné rozhodnutí.

Právě v době návštěvy Kathy Reichsové se na pultech objevují dva nové svazky jejího díla. Jednak do jednoho svazku spojené tři příběhy "základní řady" Osudová cesta, Vážná tajemství a Divoké kosti, jednak kniha pro mládež Poklad.

Ta je druhým dílem nové série, kterou Kathy Reichsová píše společně se svým synem Brendanem. Jedná se o kriminální dobrodružství blízké příbuzné soudní antropoložky Temperance Brennanové, čtrnáctileté Tory. První kniha této řady vyšla loni pod názvem Virus.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz