Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběratelé kostí v Praze? Skvělý nápad, chválí čtenáře autorka seriálu

  17:13aktualizováno  22. října 12:14
Slavná americká spisovatelka kriminálních příběhů Kathy Reichsová v těchto dnech pobývá v České republice. Našla si i čas na on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz. Na poznámku, zda by Kůstku a agenta FBI Bootha, hrdiny ze Sběratelů kostí, nezavedla do Prahy, okamžitě reagovala: "Skvělý nápad. Přivezeme celý štáb."

Kathy Reichsová odpovídá zde

Autorka série Sběratelé kostí si povídala se čtenáři iDNES.cz.

Světoznámá spisovatelka v těchto dnech propaguje v Praze své knihy. Setkává se nejen s čtenáři svých knih, jejichž hlavní postavou je soudní antropoložka Temperance Brennanová neboli Kůstka, ale také s fanoušky televizního seriálu Sběratelé kostí, který byl podle těchto knih natočen a jehož je spisovatelka producentkou.

On-line rozhovor byl výjimečnou možností zeptat se významné spisovatelky na její literární dílo, které v českých překladech vydává nakladatelství BB/art. A čtenáři ji maximálně využili.

"Všechny technologie jako 3D hologramy existují. Ale pokud mám odpovědět na otázku, zda jsem je sama viděla ve skutečnosti, musím říct ne. Institut, který je v seriálu, je opravdu špičkové pracoviště, takže takové vybavení jistě může mít. Ani v našem seriálu nedostanete výsledky DNA za 20 minut. Ale přispíváme k tomu mýtu, že v každém případu se najde ten správný vlas, který povede k odhalení, to se ale ve skutečném životě rozhodně nestává," odpovídala na dotaz z chatu, zda je seriál postavený na reálných základech.

Reichsová totiž nezná prostředí, o kterém píše, pouze teoreticky. Sama vykonává na "nejvyšší úrovni" povolání soudní antropoložky, pracuje pro Úřad soudního lékařství Severní Karolíny a Laboratoire de sciences judiciaires et de médecine légale v kanadském Quebeku. Je také univerzitní profesorkou tohoto oboru.

Spisovatelka Kathy Reichsová (vlevo) odpovídá na otázky čtenářů iDNES.cz

Spisovatelka Kathy Reichsová (vlevo) odpovídá na otázky čtenářů iDNES.cz

"Loni na podzim jsem byla s pěti dalšími spisovateli za vojáky v Afghánistánu. Měla jsem velkou radost, když jsem se dozvěděla, že jedna z věcí, která je spojuje s domovem, je právě seriál Sběratelé kostí. Bylo to jedno z mála společných témat, které mohli sdílet s rodinami, když si na dálku volali," prozradila.

Zároveň se přiznala, že stíhat psaní knih, seriálu i jeho produkci a práci v laboratoři, vyžaduje jediné: disciplínu a organizaci. "Když mám volný den a nejsem v laboratoři, píšu celý den. Nedovolím si říct 'dnes není dobrý den na psaní'. Prostě píšu každý den. A už také nepracuji na tolika případech, vybírám si skutečně jen ty, které mě zajímají," dodala.

Spisovatelka Kathy Reichsová s televizní představitelkou antropoložky

Spisovatelka Kathy Reichsová s televizní představitelkou antropoložky Brennanové Emily Deschanelovou

U přání, zda by hrdiny svého seriálu ve scénáři nezavedla do Prahy, se zaradovala. "Myslím, že je to skvělý nápad. Přivezeme celý štáb. Jednou jsme natáčeli v Londýně, ale to byla jediná příležitost, kdy jsme točili mimo Los Angeles. Na pozemcích 20th Century Fox máme totiž pronajatou velkou plochu, kde je scéna a světla. Zhruba 70 procent se točí vevnitř a pouze 30 procent v exteriéru," vysvětlila obratem, proč to není snadné rozhodnutí.

Právě v době návštěvy Kathy Reichsové se na pultech objevují dva nové svazky jejího díla. Jednak do jednoho svazku spojené tři příběhy "základní řady" Osudová cesta, Vážná tajemství a Divoké kosti, jednak kniha pro mládež Poklad.

Ta je druhým dílem nové série, kterou Kathy Reichsová píše společně se svým synem Brendanem. Jedná se o kriminální dobrodružství blízké příbuzné soudní antropoložky Temperance Brennanové, čtrnáctileté Tory. První kniha této řady vyšla loni pod názvem Virus.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz