Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kateřina Šedá ukazuje lidi sobě navzájem

  5:07aktualizováno  5:07
Kateřina Šedá (1977) získala před třemi lety Cenu Jindřicha Chalupeckého za ojedinělý projekt Je to jedno, v kterém se snažila vzkřísit svou apatickou babičku k životu.

Kateřina Šedá | foto: ČTK

Důchodkyni, jež byla odhodlaná do smrti ležet v posteli a koukat na televizi, dovedla k návratu do života kreslením nářadí, které babička dříve jako vedoucí skladu v domácích potřebách přes třicet let prodávala. Její další projekt Babiččino všecko představuje v rámci souborné výstavy Absence v záznamu do 17. dubna pražská Galerie Václava Špály.

"Projekt s babičkou změnil nejen ji, ale celou rodinu. Po odepsaném člověku tu nakonec něco zbylo, stalo se to součástí mé práce, a když jsem vyhrála cenu, bylo to důležité hlavně pro babičku, protože ona si myslela, že je slavná, byla to pro ni také motivace pro další práci," říká Šedá.

Když se pak z kreslení nářadí stal stereotyp, Šedá se rozhodla babičku znovu resuscitovat mentálními rozcvičkami po ránu, při kterých ji žádala, aby přemýšlela, k čemu jsou různé věci. Na co je židle? Na co jsou lidi? Na co je "šufle"? ptala se.

Na sezení, na žití, na věci, odpovídala babička Jana a slova a jejich významy zapisovala do sešitku, který se tak stal společně s fotografiemi uměleckým artefaktem celého projektu. O ten však autorce příliš nejde.

"Dnes je ve výtvarném umění nejdůležitější ukázat lidi sobě navzájem," míní Šedá. Její projekty, do kterých zapojuje další osoby, jsou současně výzkumem nejbližšího okolí i snahou spojit běžný život a umění v jedno.

Paniččino všecko volně navazuje na předešlé projekty. Jeho autory jsou členové rodiny Šedých, hlavní postavou vlčák Ajda. "Nejdřív jsem se snažila udržet babičku při životě, a když zemřela a rodiče začali křísit pro změnu psa, který po babičce smutnil, byla to pro mě výzva, cítila jsem v tom logickou návaznost," vysvětluje Šedá.

A tak zaznamenala snahu rodiny simulovat psovi přítomnost zemřelé paničky přes zažité rituály. "Nechali jsme v bytě vše v původní stavu včetně peřin. Pouštíme Ajdě ráno rádio, od poledne do čtyř hodin zapínáme televizi, večer svítíme a ven chodí pes oknem," popisuje rodinný příběh zaznamenaný na video.

Inspirace pro tvorbu Šedé vychází tedy téměř vždy z autorčina osobního prostředí. Po rodině přišli na řadu sousedé. Její nejnovější projekt Furt dokola je snahou překonat uzavřenost mezi sousedy ve vesnici Líšnice, kde Šedá žije.

Furt dokola výtvarnice představí na Berlínském bienále 4. dubna, kam s ní pojede čtyřicet obyvatel Líšnice. Z kopií skutečných plotů vytvoří kruhové sousoší v otevřeném prostranství parku.

Zatímco velká část umělců si tiše maluje v ateliéru, Šedá má potřebu získávat pro své projekty ostatní lidi. "Často si připadám osaměle. Zdá se mi, že lidi se čím dál víc uzavírají do sebe, a tak se snažím tuhle situaci změnit," popisuje - lehce utopicky - Šedá.

O smysluplnosti svých pseudouměleckých projektů dokáže nenásilně přesvědčit nejen své okolí, ale také kurátory a výtvarné kritiky i v zahraničí. Svědčí o tom i její účast na mezinárodních přehlídkách.

A jaké jsou odezvy u nás? "Když v Česku žádám o grant a řeknu, že chci měsíc chodit do vesnice a přemlouvat lidi, aby dělali ve stejný den totéž, tak si všichni poklepou na čelo," říká výtvarnice.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz