Ze hry Kašpar H. (Dítě Evropy)

Ze hry Kašpar H. (Dítě Evropy) | foto: Viktor Kronbauer

Chlapec, který přišel odnikud. Příběh Kašpara Hausera fascinuje dodnes

  • 3
V ulicích Norimberka se 26. září 1828 objevil asi šestnáctiletý zmatený chlapec, nevěděl, odkud je, neuměl pořádně mluvit ani číst. Měl s sebou dopis, který oznamoval, aby byl přijat do armády, či oběšen. Jediné, co dokázal napsat, bylo jméno: Kašpar Hauser.

Příběh tajemného chlapce mnohem později sepsal německý autor Jakob Wassermann. A na základě jeho knihy se k němu dostal i dramatik Jan Vedral, který v roce 2003 napsal hru Kašpar H. (Dítě Evropy). „Narazil jsem na něj v pubertě, kdy je člověk nejcitlivější a klade si podobné otázky jako Hauser: Kdo jsou mí rodiče? Proč jsem tady?“ popisuje profesor dramaturgie a nynější šéfdramaturg pražského Divadla na Vinohradech.

„Cítí se vyvržený ze společnosti. Pokoušel jsem se to uspořádat, aby bylo vidět, jaké to je, když se v lidské obci objeví člověk s nejasnou identitou. Co s ním máme dělat? Vychováme ho, aby odpovídal našim představám,“ přibližuje pohnutky společnosti autor.

Případ Kašpara Hausera tehdy vzbudil všeobecné pozdvižení. Zvláště když si zanedbaný mladík, který se až překvapivě rychle naučil číst i psát, mlhavě rozpomněl na dětství, které dle svých slov trávil v temné kobce na slamníku o chlebu a vodě. Začaly se rojit teorie o jeho původu, jedni tvrdili, že je ztraceným potomkem šlechtického rodu, druzí v něm viděli obyčejného podvodníka a vyžírku tyjícího ze zájmu okolí.

„Čím víc se snaží společnosti přizpůsobit, tím větší se stává její parodií. To mne zaujalo daleko více, než abych já rozhodl to, co dodnes není ani po zkouškách DNA jasné,“ naráží Vedral na přetrvávající záhadný status Hauserova osudu. „Kašpar se snaží každému vyhovět, každému se přizpůsobit. A každý ten zásah ho nějakým způsobem poznamená,“ popisuje autor.

Stejně záhadně, jako se objevil, Kašpar Hauser po pěti letech i zemřel. Jednoho dne se vrátil z procházky s bodným zraněním na hrudníku, kterému po pár dnech podlehl. Na místě neštěstí se našel jen nejasný dopis údajného vraha, který však rukopisem odpovídal spíše Hauserovi.

„S jistou nadsázkou by se dalo říct, že je to dokudrama. Všechny postavy, které v té hře vystupují, i všechny události mají svůj historický předobraz. I když pochopitelně mohou být vybájené, příběh má silně romantizující odér,“ popisuje Vedral hru, kterou Vinohrady uvedou k jeho šedesátinám. Režie se chopila Natália Deáková. V hlavní roli vystoupí Lukáš Příkazský, dále se objeví Luboš Veselý, Markéta Frösslová, Svatopluk Skopal či Pavel Rímský. Premiéra je v pátek večer.