Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Richard Gere se vkleče poklonil Bartoškovi. Karlovarský festival začal

  20:16aktualizováno  20:16
Karlovy Vary dnes nepůjdou spát. Čekání pod žhavým sluncem se fanouškům vyplatilo: viděli příjezd hvězd v čele s Richardem Gerem, který se vydal mezi ně, zažili koncert vrcholící vystoupením kapely Lucie i pospolitou party pro všechny v prostorách hotelu Thermal. Ale také dlouhou, naučnou a vzpomínkovou, do poslední chvíle utajovanou show.

Letos se výjimečně nekonala ani generální zkouška, jednak kvůli prvku překvapení, jednak proto, že podle Michala Cabana se taková věc ani nedá opakovat. „Slíbili jsme předem, že tentokrát bude start festivalu úplně jiný než kdykoli před tím. Ani prezident festivalu Jiří Bartoška přesně nevěděl, co uvidí, jen tušil,“ shrnul režisér, který úvodní podívanou připravil tradičně se svým bratrem Šimonem Cabanem.

Richard Gere vzdává hold Jiřímu Bartoškovi (3. července 2015).

Richard Gere vzdává hold Jiřímu Bartoškovi (3. července 2015).

Sám představení popsal jako „obrazovou féerii padesátiletí festivalu, živě komentovanou moderátorem Markem Ebenem“. Před diváky se tak na scéně objevily záběry ze všech ročníků od roku 1946 v podobě předtočeného leporela, kterým Eben provázel dobrou půlhodinu. Obvyklé jevištní překvapení se nekonalo, žádný hvězdný prach, žádné tance, naopak se divákům v sále a před kamerami ČT představil filmový program letošního ročníku.

Nastavovaný úvod měl dva vrcholy. Jednak spontánní ovace, když moderátor přivítal po léčbě zotaveného Bartošku slovy: „Jsem rád, že ho vidím na obvyklém místě uprostřed dvanácté řady“, jednak poctu pro hlavní hvězdu večera.

Tou se stal hrdina romantické komedie Pretty Woman, stále šarmantní americký herec Richard Gere, který zhlédl sestřih svých slavných rolí, uvedl svou novinku Time Out of Mind, v níž místo smokingu nosí úbor bezdomovce, a převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. „Je krásné příběhy vyprávět a dívat se na ně. Víte, proč Bůh stvořil muže a ženu? Protože se velmi rád na příběhy dívá,“ řekl herec, který na jevišti poklekl a poklonil se kolegovi Bartoškovi.

Fotogalerie

V emotivním vystoupení Gere podotkl, že pochází z města menšího než jsou Karlovy Vary. Zmínil, že přestože za svou čtyřicetiletou hereckou kariéru natočil asi padesát filmů, jeho hlavní role zůstává ta otcovská. Připomněl dále osobnost Václava Havla, kterého si vážil pro jeho vztah k dalajlamovi.

Na zahájení nechyběla ani Gereova filmová dcera z úvodního snímku, herečka Jena Malone známá i ze ságy Hunger Games, a další zahraniční hosté včetně členů porot. Z tradičních domácích návštěvníků festivalu se objevili Jiří Macháček, Dagmar Havlová nebo Václav Klaus.

Pořadatelé dodrželi slib, že při oslavách jubilea jsou zváni všichni, kdo si připnou třeba jen papírového motýlka či rudě nalíčí rty. Hned po ceremoniálu a projekci vypukl v Thermalu večírek s koncertem a videoprojekcí, slavilo se i na jiných místech lázní. Až po veřejných akcích se dostal na řadu klasický večer celebrit v Grandhotelu Pupp.

Herec Richard Gere přiletěl do Karlových Varů už ve čtvrtek:

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz