Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský filmový festival zlomil návštěvnický rekord

  10:18aktualizováno  10:18
Pořadatelé letošního 43. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech mají důvod k dobré náladě. Přehlídka, stejně jako loni, zlomila návštěvnický rekord.

43. MFFKV - fronta na prodej vstupenek - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Lístek do kin si letos koupilo 143 781 diváků. To je o osm tisíc více než v loňském roce. Nenaříkají si ani podnikatelé, policisté či lovci autogramů.

Spokojenost vyzařovala z prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Když v sobotu večer šel po zeleném koberci do hotelu Thermal na slavnostní rozdílení cen, ve vstupních dveřích dal přátelskou herdu do zad šéfovi festivalové produkce, Petru Lintemerovi. "Bylo to takové poděkování," řekl později Bartoška MF DNES při závěrečné party v Grandhotelu Pupp.

Pro herečku Marthu Issovou, která získala hlavní cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu Děti noci, byl festival krásný ve všem. "Na premiéru jsem se strašně těšila. Byl to pro mne úžasný zážitek," stačila říci herečka na party při společném fotografování s Jiřím Bartoškou.

Ubylo kapesních krádeží, zloději řádili na hotelích
Festival předběžně v Puppu zhodnotila i tisková mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová. Konstatovala, že kapesních krádeží ve městě oproti loňsku i předloňsku relativně ubylo díky nasazení policistů.

Flotily vozů Audi, které vozily festivalové hosty, totiž měly konkurenci. Od budovy policejního ředitelství do terénu vyjížděly do ulic služební vozy s policisty. Jen z jedné věci police nemá radost. Jak mluvčí říká, aktivní letos byli hoteloví zloději.

Primátorka Veronika Vlková má letošní festival spojený s příjemnými i komplikovanými okamžiky. Patří mezi ně pád sochy, kterou shodil před Thermalem vítr, i problémy s dopravou festivalových hostů na zahájení a ukončení festivalu.

Trasa mezi Puppem a Thermalem totiž vede kolem rekonstruovaného domu Quissisana. "Komplikovaný jednosměrný průjezd se nám bohužel nepodařilo vyřešit, takže se ve vypjatých situacích zdržoval transport zejména při open a closing party," uvedla primátorka.

Rozkopaná kolonáda i za rok
V budoucnu bude podle hejtmana v centru Varů festivalu ještě hůř. Dělníci totiž kvůli rekonstrukci rozkopou Starou louku, která je nejznámější karlovarskou promenádou. Lázeňský bulvár vede od Vřídla ke Grandhotelu Pupp. "Stavební práce na Staré louce budou o kompromisech. Myslím si ale, že nový kus města bude stát za to," řekl hejtman Josef Pavel.

Důvod ke spokojenosti mají i hoteliéři a další podnikatelé. Jen hosté, které pozval Bartoškův tým, obsadili ve městě každou noc téměř tisíc lůžek. Za celý festival to představuje tržby deset milionů korun. A to v této sumě nejsou tisíce dalších nocležníků, strávníků a turistů.

Situace by ale mohla být podle některých podnikatelů mnohem lepší. "Škoda jen, že Karlovy Vary žijí jen devět dní o festivalu, jinak jsou mrtvé město," posteskl si Vlastimil Zlámalík, který nonstop prodával ve stanu před Thermalem halušky a další jídlo.

Kdy zůstat, kdy odejít?
Některé filmy byly beznadějně vyprodané chvíli po otevření pokladen. Při jiných snímcích lidé houfně odcházeli z kinosálů. V lepším případě diváci podřimovali. Sochař Pavel Opočenský, který je od svého propuštění z vězení v roce 2006 pravidelným návštěvníkem festivalu, si letos vyzkoušel obojí. "Doporučil jsem režisérovi Krejčíkovi mexický film, na kterém jsme oba svorně spolu usnuli, protože byl příšerný," smál se sochař.

V kinosále lázeňského domu Richmond pospávali diváci při filmu o Kryštofu Kolumbovi. V sále vydržela polovina osazenstva, zbytek utekl. Sochař Pavel Opočenský to neudělal jen z úcty k režisérovi. "Odešel jsme ale z ruského filmu Rusalka. Byl úžasně hloupý," konstatoval. Dodal, že do konce promítání nevydržel ani při jedné "připitomělé francouzské komedii".

Spisovatel Vladimír Páral z Mariánských Lázní zažil masový odchod při maďarském filmu o Romech. Myslí si, že diváci šli buď zvracet, anebo kouřit.

Autor každoročního dodatku Kroniky mezinárodního filmového festivalu Květoslav Kroča rozlišuje dva důvody, proč někteří lidé nevydrží v sálech do konce. "Může za to umělecká úroveň anebo city," vysvětlil. Jako příklad, kdy diváci nezvládli své city, uvedl thajsko-japonský film, v němž pedofilové zneužívali malé děti.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Najdete na iDNES.cz