Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský filmový festival zlomil návštěvnický rekord

  10:18aktualizováno  10:18
Pořadatelé letošního 43. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech mají důvod k dobré náladě. Přehlídka, stejně jako loni, zlomila návštěvnický rekord.

43. MFFKV - fronta na prodej vstupenek - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Lístek do kin si letos koupilo 143 781 diváků. To je o osm tisíc více než v loňském roce. Nenaříkají si ani podnikatelé, policisté či lovci autogramů.

Spokojenost vyzařovala z prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Když v sobotu večer šel po zeleném koberci do hotelu Thermal na slavnostní rozdílení cen, ve vstupních dveřích dal přátelskou herdu do zad šéfovi festivalové produkce, Petru Lintemerovi. "Bylo to takové poděkování," řekl později Bartoška MF DNES při závěrečné party v Grandhotelu Pupp.

Pro herečku Marthu Issovou, která získala hlavní cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu Děti noci, byl festival krásný ve všem. "Na premiéru jsem se strašně těšila. Byl to pro mne úžasný zážitek," stačila říci herečka na party při společném fotografování s Jiřím Bartoškou.

Ubylo kapesních krádeží, zloději řádili na hotelích
Festival předběžně v Puppu zhodnotila i tisková mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová. Konstatovala, že kapesních krádeží ve městě oproti loňsku i předloňsku relativně ubylo díky nasazení policistů.

Flotily vozů Audi, které vozily festivalové hosty, totiž měly konkurenci. Od budovy policejního ředitelství do terénu vyjížděly do ulic služební vozy s policisty. Jen z jedné věci police nemá radost. Jak mluvčí říká, aktivní letos byli hoteloví zloději.

Primátorka Veronika Vlková má letošní festival spojený s příjemnými i komplikovanými okamžiky. Patří mezi ně pád sochy, kterou shodil před Thermalem vítr, i problémy s dopravou festivalových hostů na zahájení a ukončení festivalu.

Trasa mezi Puppem a Thermalem totiž vede kolem rekonstruovaného domu Quissisana. "Komplikovaný jednosměrný průjezd se nám bohužel nepodařilo vyřešit, takže se ve vypjatých situacích zdržoval transport zejména při open a closing party," uvedla primátorka.

Rozkopaná kolonáda i za rok
V budoucnu bude podle hejtmana v centru Varů festivalu ještě hůř. Dělníci totiž kvůli rekonstrukci rozkopou Starou louku, která je nejznámější karlovarskou promenádou. Lázeňský bulvár vede od Vřídla ke Grandhotelu Pupp. "Stavební práce na Staré louce budou o kompromisech. Myslím si ale, že nový kus města bude stát za to," řekl hejtman Josef Pavel.

Důvod ke spokojenosti mají i hoteliéři a další podnikatelé. Jen hosté, které pozval Bartoškův tým, obsadili ve městě každou noc téměř tisíc lůžek. Za celý festival to představuje tržby deset milionů korun. A to v této sumě nejsou tisíce dalších nocležníků, strávníků a turistů.

Situace by ale mohla být podle některých podnikatelů mnohem lepší. "Škoda jen, že Karlovy Vary žijí jen devět dní o festivalu, jinak jsou mrtvé město," posteskl si Vlastimil Zlámalík, který nonstop prodával ve stanu před Thermalem halušky a další jídlo.

Kdy zůstat, kdy odejít?
Některé filmy byly beznadějně vyprodané chvíli po otevření pokladen. Při jiných snímcích lidé houfně odcházeli z kinosálů. V lepším případě diváci podřimovali. Sochař Pavel Opočenský, který je od svého propuštění z vězení v roce 2006 pravidelným návštěvníkem festivalu, si letos vyzkoušel obojí. "Doporučil jsem režisérovi Krejčíkovi mexický film, na kterém jsme oba svorně spolu usnuli, protože byl příšerný," smál se sochař.

V kinosále lázeňského domu Richmond pospávali diváci při filmu o Kryštofu Kolumbovi. V sále vydržela polovina osazenstva, zbytek utekl. Sochař Pavel Opočenský to neudělal jen z úcty k režisérovi. "Odešel jsme ale z ruského filmu Rusalka. Byl úžasně hloupý," konstatoval. Dodal, že do konce promítání nevydržel ani při jedné "připitomělé francouzské komedii".

Spisovatel Vladimír Páral z Mariánských Lázní zažil masový odchod při maďarském filmu o Romech. Myslí si, že diváci šli buď zvracet, anebo kouřit.

Autor každoročního dodatku Kroniky mezinárodního filmového festivalu Květoslav Kroča rozlišuje dva důvody, proč někteří lidé nevydrží v sálech do konce. "Může za to umělecká úroveň anebo city," vysvětlil. Jako příklad, kdy diváci nezvládli své city, uvedl thajsko-japonský film, v němž pedofilové zneužívali malé děti.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

Hanzlík, Pattinson, Levinson. Festival rozdal čestné ceny, uspělo i Česko

Tři ocenění. S cenou za přínos filmu pózují Robert Pattinson, Jaromír Hanzlík a...

Cenu za režii si na samém závěru 53. ročníku karlovarského festivalu odnesl Olmo Omerzu za český film Všechno bude....

Najdete na iDNES.cz