Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival ve Varech otevře „letňák“ a kromě filmů nabídne i Bregoviče

  12:49aktualizováno  14:23
Zástupci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary seznámili novináře s novinkami 46. ročníku, který se koná od 1. do 9. července. Hlavní z nich je otevření letního kina, v jehož prostorách se má kromě promítání uskutečnit i koncert balkánského hudebníka Gorana Bregoviče.

Goran Bregović | foto: Archiv Luka Praha

Po letech chátrání letního kina se novému vedení města Karlovy Vary podařilo dohodnout jeho zprovoznění. "Máme předběžnou představu, že by se v jeho prostorách mohly promítat vždy ještě téhož večera i zahajovací a zakončovací film, na něž se běžní diváci nedostanou," uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Úpravami prochází i promítací prostory hotelu Thermal. Letos by tak mělo dojít například na výměnu sedadel v Malém sále, kde se tak diváci dočkají  stejného komfortu, jaký mají v sále Velkém.

MFF KV 2010 - Křišťálový glóbus
MFF KV 2009 - předprodej lístků
Marek Eben a Jiří Bartoška

Ke Karlovým Varům už neodmyslitelně patří tváře Jiřího Bartošky a Marka Ebena (vpravo), ale také prestižní cena Křišťálový glóbus a fronty na lístky.

Při příležitosti 46. ročníku MFF bude poprvé do Karlových Varů přivezen Magic Mirrors – replika francouzského secesního stanu z roku 1900 vyrobeného pouze ze dřeva. Prostor bude fungovat na nábřeží Jana Palacha jako klidná zóna určená pro diskuse, obědy, večeře i večerní zábavu. Stan se vystavuje i na dalších  prestižních evropských akcích, k vidění byl například na Berlinale.

Ceny beze změny

Podle Bartošky se letošní rozpočet festivalu nemění a činí 135 milionů korun. "Z toho stát přispívá třiceti miliony, Karlovy Vary osmi miliony a kraj třemi miliony korun. Jde o účelové dotace v celkové výši 41 milionů korun. Zbytek nám poskytují naši partneři," řekl s tím, že změn nedoznají ani ceny vstupenek.

Z filmu Mefisto

Z filmu Mefisto Istvána Szába, který bude předsedat karlovarské porotě.

"Takzvaný Festival Pass získají zájemci opět po tisícikoruně na celou dobu konání přehlídky, studenti zaplatí 700 korun," řekl k tomu výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Umělecký ředitel festivalu Karel Och pak připomněl, že prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský filmař světové pověsti István Szabó, držitel Oscara za snímek Mefisto. Jedna z tematických retrospektiv bude věnována pozoruhodným snímkům mladých řeckých filmařů, které v posledních pěti letech zaznamenaly úspěch na mnoha festivalech.

MFF KV - ředitel Kryštof Mucha

Ředitel MFF KV Kryštof Mucha

"Program soutěžních sekcí včetně českých zástupců zveřejníme na druhé tiskové konferenci v polovině června," řekl. Informace o novinkách přináší už nyní oficiální festivalové stránky www.kviff.com.

Jako každoročně dá karlovarský festival prostor k prezentaci neziskovým organizacím. Letos se oficiálními partnery staly nadace Pomozte dětem, Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci a Amnesty International ČR.

To nejlepší z domácí hudební scény představí skupina ČEZ na jednodenním hudebním festivalu Eebergy Fest, na který budou mít akreditovaní diváci vstup zdarma. K doprovodným akcím karlovarského MFF letos patří i projekt nazvaný Done in 60 second, soutěž pro aktivní filmové nadšence, jimž se podaří vtěsnat jejich oblíbený snímek do 60 vteřin.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Najdete na iDNES.cz