Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský festival se vrací k hrané znělce

  16:20aktualizováno  16:20
Diváci filmového festivalu v Karlových Varech opět uvidí tradiční hranou znělku. Loňský experiment s grafickým spotem Aleše Najbrta totiž neměl takový ohlas, jaký si pořadatelé původně představovali.

Symbol karlovarského festivalu - panna s křišťálovou koulí | foto: Martin StolařMF DNES

"Hraná znělka vzniká v těchto dnech. Zatím můžeme prozradit, že hlavním motivem je příběh panny, která nese na hrudi křišťálovou kouli," řekla deníku MF DNES mluvčí festivalu Uljana Donátová.

MFFKV - sošky pro vítěze soutěžních sekcíOriginály pozlacených a postříbřených sošek, které jsou od roku 2000 hlavní cenou karlovarského festivalu, by si mohly zahrát ve festivalové znělce i příští rok.  "Nová znělka možná vydrží i několik let. To v této chvíli ještě nevíme," poznamenala Donátová.

Když loni v Karlových Varech před festivalem představoval jeho prezident Jiří Bartoška Najbrtův třicetivteřinový spot s hudební tečkou na konci, tak o jinglu prohlásil, že je pěkná, čistá a není určena jen pro jeden ročník. "Věčnou znělku" zdůvodnil  i tím, že "udělat hranou stojí dost peněz".

Hranou znělku schvaluje i karlovarská primátorka Veronika Vlková, které dal Bartoška při nedávné návštěvě města nahlédnout do festivalových plánů. Kouzlo festivalu podle ní spočívá mimo jiné v tom, že měl každoročně jinou znělku.

"Letošní inovaci velice vítám. Hlavní roli ve znělce si spolu se soškou zahrají i umělci, kteří získali Křišťálový glóbus. Bude to připomenutí slavných osobností, které přijely do Varů," těší se Vlková.

MFF Karlovy Vary - Jiří BartoškaPři její schůzce s Bartoškou padla i jména pěti slavných hvězd, které by letos měly na 43. ročník přijet. "Jedno jméno je slavnější než druhé. I když vyjdou jen některá z nich, letošní festival bude unikátní," těší se primátorka. O jaké superstar se jedná, odmítla prozradit.

Karlovarského kronikáře Květoslava Kroču, který pravidelně mapuje i dění na festivalu, loňská grafická znělka zklamala. Připouští ale, že stejný pocit občas zažil i při jiných znělkách. Všeobecně je považuje za specifikum tohoto festivalu, protože konkurence ve světě nic podobného nezná.

"Pokud se ale znělka nevyvede, tak je z ní divák po návštěvě několika projekcí znechucen," míní Kroča a připomíná spot Život začíná... režiséra Davida Ondříčka z roku 2005, kdy slavil festival své čtyřicáté narozeniny.

Hned v prvních sekvencích viděli diváci gejzíry plodové vody tryskající z rodidel při porodu na sále. Postupná přeměna novorozence v dospělého člověka symbolizovala čtyřicet let života festivalu. "Mladí lidé v kině při této znělce strašně bučeli. Říkejte ale osmnáctiletým dětem, že jim začíná život ve čtyřiceti," podotkl Kroča.

Naopak velkou atrakcí pro návštěvníky byl předloni obrovský dětský kočárek plný krabic s filmy, který si zahrál jako rekvizita v tehdejší znělce. Lidé se v něm nechali vozit a fotografovat před festivalovým palácem Thermal. "Ideální znělka by měla být vtipná, nesmí unavit a divák by jí měl tleskat, i když ji vidí třeba podvacáté," míní Kroča.

Mezi nejpodařenější patřila podle ohlasů znělka z roku 2002. Diváky po celých deset dnů provázeli tři kabaretiéři v oblecích a ošuntělých kloboucích a s malou kytarou.

Znělka bláznivé trojice Tros Sketos režiséra Davida Ondříčka dala možnost vyniknout svéráznému hudebnímu triu výtvarníků ze skupiny Tvrdohlaví - Jaroslavu Rónovi, Aleši Najbrtovi a Františku Skálovi. Diváci viděli trojici nejen na plátně. Chlapíci počátkem festivalu chodili i mezi lidmi, z ničeho nic například vystoupili z výtahu v Thermalu.

Prezidenta festivalu Jiřího Bartošku ovšem momentálně tíží jiné problémy než znělka. Nejbohatší žena Ruska, manželka moskevského primátora Jelena Baturinová,  staví naproti Grandhotelu Pupp pětihvězdičkový hotel Quissisana Palace. Dopravu k Puppu omezily kvůli stavebním pracím semafory. "Nedovedu si představit, že kvůli nim budou čekat kolony aut, které přivážejí do Puppu účastníky slavnostního nebo závěrečného ceremoniálu," zlobí se Bartoška.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

OBRAZEM: Od Shawshanku po Stmívání. Projděte si momenty letošních Varů

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary - na...

Na úvod to byl Tim Robins, na závěr Robert Pattinson. Dvě filmové hvězdy převzaly ceny na ceremoniálech, které...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Najdete na iDNES.cz