Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský festival se vrací k hrané znělce

  16:20aktualizováno  16:20
Diváci filmového festivalu v Karlových Varech opět uvidí tradiční hranou znělku. Loňský experiment s grafickým spotem Aleše Najbrta totiž neměl takový ohlas, jaký si pořadatelé původně představovali.

Symbol karlovarského festivalu - panna s křišťálovou koulí | foto: Martin StolařMF DNES

"Hraná znělka vzniká v těchto dnech. Zatím můžeme prozradit, že hlavním motivem je příběh panny, která nese na hrudi křišťálovou kouli," řekla deníku MF DNES mluvčí festivalu Uljana Donátová.

MFFKV - sošky pro vítěze soutěžních sekcíOriginály pozlacených a postříbřených sošek, které jsou od roku 2000 hlavní cenou karlovarského festivalu, by si mohly zahrát ve festivalové znělce i příští rok.  "Nová znělka možná vydrží i několik let. To v této chvíli ještě nevíme," poznamenala Donátová.

Když loni v Karlových Varech před festivalem představoval jeho prezident Jiří Bartoška Najbrtův třicetivteřinový spot s hudební tečkou na konci, tak o jinglu prohlásil, že je pěkná, čistá a není určena jen pro jeden ročník. "Věčnou znělku" zdůvodnil  i tím, že "udělat hranou stojí dost peněz".

Hranou znělku schvaluje i karlovarská primátorka Veronika Vlková, které dal Bartoška při nedávné návštěvě města nahlédnout do festivalových plánů. Kouzlo festivalu podle ní spočívá mimo jiné v tom, že měl každoročně jinou znělku.

"Letošní inovaci velice vítám. Hlavní roli ve znělce si spolu se soškou zahrají i umělci, kteří získali Křišťálový glóbus. Bude to připomenutí slavných osobností, které přijely do Varů," těší se Vlková.

MFF Karlovy Vary - Jiří BartoškaPři její schůzce s Bartoškou padla i jména pěti slavných hvězd, které by letos měly na 43. ročník přijet. "Jedno jméno je slavnější než druhé. I když vyjdou jen některá z nich, letošní festival bude unikátní," těší se primátorka. O jaké superstar se jedná, odmítla prozradit.

Karlovarského kronikáře Květoslava Kroču, který pravidelně mapuje i dění na festivalu, loňská grafická znělka zklamala. Připouští ale, že stejný pocit občas zažil i při jiných znělkách. Všeobecně je považuje za specifikum tohoto festivalu, protože konkurence ve světě nic podobného nezná.

"Pokud se ale znělka nevyvede, tak je z ní divák po návštěvě několika projekcí znechucen," míní Kroča a připomíná spot Život začíná... režiséra Davida Ondříčka z roku 2005, kdy slavil festival své čtyřicáté narozeniny.

Hned v prvních sekvencích viděli diváci gejzíry plodové vody tryskající z rodidel při porodu na sále. Postupná přeměna novorozence v dospělého člověka symbolizovala čtyřicet let života festivalu. "Mladí lidé v kině při této znělce strašně bučeli. Říkejte ale osmnáctiletým dětem, že jim začíná život ve čtyřiceti," podotkl Kroča.

Naopak velkou atrakcí pro návštěvníky byl předloni obrovský dětský kočárek plný krabic s filmy, který si zahrál jako rekvizita v tehdejší znělce. Lidé se v něm nechali vozit a fotografovat před festivalovým palácem Thermal. "Ideální znělka by měla být vtipná, nesmí unavit a divák by jí měl tleskat, i když ji vidí třeba podvacáté," míní Kroča.

Mezi nejpodařenější patřila podle ohlasů znělka z roku 2002. Diváky po celých deset dnů provázeli tři kabaretiéři v oblecích a ošuntělých kloboucích a s malou kytarou.

Znělka bláznivé trojice Tros Sketos režiséra Davida Ondříčka dala možnost vyniknout svéráznému hudebnímu triu výtvarníků ze skupiny Tvrdohlaví - Jaroslavu Rónovi, Aleši Najbrtovi a Františku Skálovi. Diváci viděli trojici nejen na plátně. Chlapíci počátkem festivalu chodili i mezi lidmi, z ničeho nic například vystoupili z výtahu v Thermalu.

Prezidenta festivalu Jiřího Bartošku ovšem momentálně tíží jiné problémy než znělka. Nejbohatší žena Ruska, manželka moskevského primátora Jelena Baturinová,  staví naproti Grandhotelu Pupp pětihvězdičkový hotel Quissisana Palace. Dopravu k Puppu omezily kvůli stavebním pracím semafory. "Nedovedu si představit, že kvůli nim budou čekat kolony aut, které přivážejí do Puppu účastníky slavnostního nebo závěrečného ceremoniálu," zlobí se Bartoška.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

Dám si českou vodu a pak vám zahraju na piano, žertoval Jeremy Renner

Jeremy Renner se v Karlových Varech prošel po červeném koberci a předstoupil...

Nositel dvou oscarových nominací Jeremy Renner, hrdina snímku Smrt čeká všude, herecký kolega Toma Cruise z Mission:...

OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz