Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský festival našel idol - patologa Shreka

  19:44aktualizováno  19:44
Karlovarský filmový festival konečně letos našel idol. Je plešatý, pochází z Maďarska,v soutěžním filmu Pátrání si zahrál patologa Tibora, ale nikdo mu neřekne jinak než Shrek.

43. MFFKV - tiskovka Pátrání - herec Zsolt Anger - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (10. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Tibor je podivín. Profese, která jej denně konfrontuje se smrtí, z něj udělala cynika a vypěstovala v něm nechuť k jakékoli společnosti živých lidí, ale stejně je to sympaťák a publikum na to slyší.

"Vážně mi říkají Shrek? No tak to je báječné! Budu se té přezdívce snažit dělat čest," smál se jeho představitel Zsolt Anger, který má za sebou už pětadvacet celovečerních filmů.

Zapřené pitvy
Režisér Attila Gigor původně nechtěl natočit film o patologovi. "Zajímala mě osobnost člověka, který neumí navazovat kontakty s okolím a zůstává kvůli tomu osamocený. Je to tak trochu autobiografické, taky mám občas velké problémy s komunikací, a tohle téma jsem toužil zpracovat už dlouho," vysvětlil Gigor, proč je jeho hrdina zrovna zaměstnancem patologie

43. MFFKV - tiskovka Pátrání - režisér Attila GigorPrecizně natočený film vyžadoval samozřejmě precizní odbornou přípravu. V případě režiséra to mimo jiné znamenalo účast na skutečné pitvě.

"Oficiálně sice říkám, že jsem žádnou pitvu neviděl, ale skutečnost je jiná. Byl jsem dokonce hned na několika pitvách a přiznám se, že setkání se smrtí takhle tváří v tvář pro mě bylo velkou katarzí. Nicméně chtěl jsem točit o smrti, protože se o ní u nás příliš nemluví, bere se jako něco ošklivého, a to mě rozčiluje. Smrt je přece přirozená záležitost - prostě chvíli jsme a pak už nejsme. A to jsem chtěl ukázat," svěřil se režisér a neopomněl zdůraznit, že k podobně vážnému tématu je třeba přistupovat s velkou dávkou ironie.

Jak se (ne)žije v Číně
Festival ve čtvrtek uvítal další "soutěžák" - čínský film režiséra Čang čch´. Tři důmyslně propojené příběhy přijel představit společně s producenty a půvabnou herečkou Čeng Luo-čchien, a přestože neustále zdůrazňoval symbolický význam jeho obsahu, přiznal, že prvotní inspirací byly vlastní zkušenosti. 

43. MFFKV - tiskovka Šachta - herečka Čeng Luo-čchien a režisér Čang čch´"Je pravda, že do hornického prostředí jsem děj zasadil i proto, že jsem v něm dlouhá léta žil. Pocházím totiž se severovýchodu Číny, tam jsem se narodil, a než se rodiče odstěhovali do Pekingu, vyrůstal jsem v podobných podmínkách, jaké se objevují ve filmu."

Než se dal Čang čch´ na hraný film, pracoval čtyři roky pro čínskou státní televizi a při té příležitosti se setkal se spoustou zajímavých příběhů.

"Točil jsem dokumenty o různých sociálních skupinách a objel jsem snad všechny provincie, které Čína má. Peking, kde bydlím, to je kulturní centrum a život v něm je relativně příjemný. Při svých cestách jsem ale poznal i místa, která jsou chudá a neskutečně zaostalá a cítím povinnost podat o nich zprávu," připustil režisér, ale zároveň honem dodal, že to neznamená, že by chtěl točit filmy o tom, jak se v Číně žije špatně.

"Příběhy, které zažívají moji hrdinové, se mohou odehrávat všude na světě, nejen u nás," zakončil režisér.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz