Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlín omámí vášnivá Carmen podle amerického receptu

  0:01aktualizováno  0:01
"Máte hvězdu světové třídy, které by New York ležel u nohou." Tak americký skladatel Frank Wildhorn zahajuje prakticky každé povídání o svém muzikálu Carmen, který psal na tělo Lucii Bílé.

Z muzikálu Carmen | foto: Hudební divadlo Karlín

Ve světové premiéře se dílo připravené česko-americkým týmem představí poprvé dnes v Hudebním divadle v Karlíně. Scéna již dříve uvedla Wildhornův muzikál Jekyll & Hyde a právě jeho české zpracování skladatele tak nadchlo, že pro Karlín napsal nový muzikál.

Z muzikálu CarmenPro evropské oči je Wildhorn typickým ztělesněním Američana: na tváři permanentně zářivý úsměv, na hlavě kšiltovku. Své úspěchy tvůrce songů pro Whitney Houston či Lizu Minelli zmiňuje mimochodem, ale sebevědomě. Především však skládá poklony druhým: českému obsazení Carmen a z něj nejvíce Lucii Bílé.

"Ona je přece dokonalá," máchá rukou k plakátu, na němž pózuje Bílá v rudém kostýmu a s hořícím symbolem srdce v pozadí. Není těžké uhádnout, že tématem muzikálu - Bizetovou operou jen lehce inspirovaným - je vášnivá láska. Oheň symbolizuje Carmen jako ženu, v níž jsou zastoupeny všechny elementy. Jako ženu disponující mocí uhranout a omámit.

"U Bizeta je Carmen stále stejná. Naše hrdinka projde velkým vývojem a pochopí, co skutečně znamená někoho milovat," popisuje režisér Gabriel Barre. Příběh přesadili do současnosti, do prostředí cirkusu. Ten tvůrcům umožnil bujarou spektakulárnost - artisty, šelmy a kouzelnické triky na jevišti. "V cirkusu je nadčasovost a současně je pro nás metaforou světa," dodává Barre.

Z muzikálu Carmen

A Wildhorn doplňuje: "Zejména v Americe se mladí o operu nezajímají. Přitom opera nabízí fascinující příběhy. Dnešnímu publiku je však musíte vypravovat současným hudebním jazykem." Do Carmen Wildhorn zapracoval španělské motivy, hudbu Gipsy Kings, východoevropské melodie či cirkusovou hudbu. Pozorné ucho prý možná někdy zaslechne i názvuk Carmen Bizetovy.

. Obsazení karlínské Carmen

Carmen - Lucie Bílá
Katarina - Dasha/Markéta Poulíčková
José - Robert Jícha/Peter Strenáčik
Garcia - Václav Noid Bárta/Martin Pošta
Teta Inéz - Pavla Břínková/Barbora Rajnišová
Starosta Mendoza - Jiří Korn/Josef Štágr
Vědma - Athina Langoská/Hanka Křížková
Zuniga - Lukáš Kumpricht/Tomáš Trapl
Dívky Carmen - Zuza Ďurdinová/Veronika Veselá/Kateřina Nováková/ Kateřina Šildová

Své pražské angažmá Wildhorn i Barre líčí jako životní dobrodružství, potěšila je i velkorysost rozpočtu. "Kdybychom stejnou inscenaci dělali na Broadwayi, bylo by to jedno z nejnákladnějších představení za poslední roky," tvrdí Barre. "Vezměte si jen orchestr. V Karlíně je třicet hráčů, na Broadwayi to bývá maximálně třiadvacet. Velký orchestr si už dnes málokdo může dovolit," přitakává Frank Wildhorn.

Zprávy o "nej" muzikálu posledních let berou vážně i diváci. "Do konce roku je beznadějně vyprodáno a lístky na jarní termíny jsou z poloviny pryč," dokládá divácký zájem mluvčí divadla Tomáš Matějovský.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz