Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karikatury? Nejlepší cesta odporu, říká fotograf Göess o invazi 1968

  4:11aktualizováno  4:11
Po celý rok 1968 Franz Goëss (1929) pravidelně navštěvoval Československo jako zahraniční fotoreportér časopisu Paris Match. Plakáty a karikatury, které 21. srpna zaplavily Prahu a následující noc byly ruskými vojáky strženy a spáleny, zachytil na filmy. Nyní "historický poklad" v Praze vystavuje.

Franz Goëss | foto: Archiv MAFA

Výstavu ke 40. výročí srpnových událostí, která se koná v horní části Václavského náměstí, přijel Franz Goëss zahájit do Prahy osobně.

Jaká událost pražského jara vyvolala zájem časopisu Paris Match? Co vás do Prahy přivedlo?
Paříž byla tehdy velmi dobře informovaná, protože v Praze působil zpravodaj deníku Le Monde. Když byl Dubček zvolen generálním tajemníkem, šéfredaktor mne požádal, abych jel do Prahy. Začal jsem fotografováním oslav 20. výročí únorového puče v roce 1948. Na snímcích, které jsem za dva dny pořídil, se již objevily některé tváře pozdějšího pražského jara. Editorům však nepřipadala událost tolik zajímavá, aby je otiskli, a fotografie zůstaly v pařížském archivu. Na snímky jsem si vzpomněl až loni na podzim, do té doby jsem je neviděl. Zařadil jsem je do souborů představených na této výstavě. Poprvé je představuji, navíc tam, kde vznikaly. Zájem zahraničních médií samozřejmě sílil s narůstajícími komplikacemi politické situace, a tak jsem v Československu působil celé jaro. Fotil jsem například setkání šesti států Varšavské smlouvy v Bratislavě, kde Dubček jednal o odchodu sovětských jednotek, jež v Československu pobývaly z předchozího vojenského cvičení.

Pár dní nato do Československa vtrhly sovětské tanky. Překvapilo vás to?
Nic podobného jsem vůbec nečekal. Večer 20. srpna jsem přijel znovu do Bratislavy nafotit reportáž  o natáčení amerického filmu. Sešel jsem se s přáteli v hotelu Carlton, kde jsme oslavovali odchod sovětských vojsk. Objednali jsme si krymský sekt a lili jsme ho demonstrativně vedle a křičeli: "Hurá, už jsou pryč!“ Zanedlouho do hotelového lobby vběhl člověk a slovensky křičel "Rusové jsou tady!“. Vznikl chaos. Vyšli jsme ven, na křižovatce stál ruský tank. Běžel jsem do auta pro foťák. Rusové seděli na vrchu tanku, když spatřili, že je fotím, seskočili a běželi proti mně. Stihl jsem zaběhnout zpět do hotelu. Jeden z několika snímků, které jsem stačil pořídit, vyšel 22. srpna v novinách.

A pak jste se přesunul do Prahy.
Přijel jsem do Prahy 22. srpna, ruské tanky už blokovaly Václavské náměstí. Fotil jsem  co nejvíce snímků ze střech, nevbíhal jsem mezi tanky jako mladí lidé. Když jsem se večer vracel k hotelu Jalta, upoutaly mne plakáty karikatur anonymních lidí, kteří jimi polepili výkladní skříně.

Karikatury tvoří hlavní část vaší pražské výstavy. Čím vás zaujaly? Viděl jsem v nich odpověď Švejka, jehož zbraní byl humor. Zaujala mne forma nenásilného intelektuálního odporu. Stejným způsobem se Češi vyrovnávali s nadvládou habsburské monarchie.

Fotil jste i v Budapešti v roce 1956, Maďaři tehdy bojovali se zbraní v ruce, i když bylo jasné, že nemají velkou šanci na vítězství. Nepřipadlo vám, že oproti tomu byly karikatury spíš předčasným složením zbraní?
Nenásilný odpor byla nejlepší forma vzdoru. Vyjít se zbraní v ruce by znamenalo eskalaci konfliktu. V Budapešti lidé házeli Molotovovy koktejly a ruská vojska ztrácela trpělivost.  Nejlepší by bylo zeptat se jejich autorů, proč tenkrát místo zbraní vzali do ruky pera.

Takže nesdílíte názor, že kdyby Češi bojovali,  Západ by jim býval přispěchal na pomoc?
Nedělal jsem si žádné iluze.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz