Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karel Gott přichystal koncert v New Yorku

  15:19aktualizováno  15:19
Se zpožděním, ale šťastna, že vystoupí v pátek večer v proslulé Carnegie Hall, přiletěla ve čtvrtek do New Yorku česká popová stálice Karel Gott. Na mezinárodním letišti Newark vzdáleném asi dvacet mil od New Yorku přivítaly Gotta a Helenu Vondráčkovou, která byla hostem jeho koncertu, jásající špalíry krajanů. Gott nedávno s úspěchem vystoupil na Světové výstavě v německém Hannoveru a přes dlouhou absenci ho nadšeně vítali fanoušci na koncertě v Moskvě.

Na Gotta je téměř vyprodáno
Na Gotta čekala v pátek večer prakticky vyprodaná hudební síň. Podle zpěvákova manažera Jana Adama se prodalo 2200 lístků z celkem 2800 sedadel, které hala má. "To je úspěch, " prohlásil manažer a dodal, že Charlesi Aznavourovi, francouzskému šansoniérovi arménského původu, se podařilo naplnit halu jen z jedné třetiny. I na Requiem Antonína Dvořáka v pěveckém podání Evy Urbanové byl sál obsazen z poloviny.

Čekal jsem čtyři roky, říká Gott
Karel Gott přiznal, že na souhlas Carnegie Hall s vystoupením čekal čtyři roky. "Už jen fakt, že tady smím zpívat, je jeden z vrcholů mé pěvecké dráhy, a pokládám to za velice důležitý bod pro sebe už jenom (proto), že mně důvěřují ti, kteří to vše zorganizovali a připravili," řekl. Vedle Adama se na přípravě koncertu podílel také Jiří Suchánek, majitel české restaurace Zlatá Praha v Queensu, jedné z pěti částí New Yorku. Připouští, že přesvědčit Carnegie Hall o kvalitách zpěváka, kterého ve Spojených státech téměř nikdo nezná, nebylo jednoduché.

Program Carnegie Hall najdete ZDE.
Karel Gott vystoupil v pátek ve 20:00 místního času (v sobotu 2:00 našeho času)
Za všechno se platí
Kolik bude stát pronájem síně, zní další dotaz. Konečný součet teprve přijde, záloha pohltila zatím přes devět tisíc dolarů (360.000 Kč). "Za všechno platíte," poznamenal s povzdechem. Šéf orchestru Pavel Větrovský chtěl naladit piano o dva hertze výše a už se přihazovaly dolary, chtěli jsme pár stupínků na pódiu a dostali jsme další účet na 1200 dolarů, dodal Suchánek. Ačkoli celkovou částku nikdo zatím neřekl, lze ji odhadnout na více než 100.000 dolarů (4 milióny Kč). Lístky stojí od dvaceti (800 Kč) do 150 dolarů (6000 Kč) v luxusních lóžích.

Koncert nebude prodělečný
Jednoduché výpočty ukazují, že akce patrně nebude ztrátová, ale ani příliš výdělečná. Na první pohled je jasné, že se nešetří za každou cenu, ovšem ani se zbytečně nerozhazuje. Příkladem je ubytování. Hotel Wellington na Sedmé avenue, ve kterém všichni bydlí, je dobrým průměrem. Rozhodně není místem, kde se schází bohatí turisté nebo dokonce místní smetánka. Jako vždy doprovází podobné akce drobná nervozita. Po příjezdu se ukázalo, že Gott dostal rohový pokoj zachytávající snad všechen hluk z hlavní třídy. Po chvilce byl pokoj vyměněn.

Největší zájem mají američtí Poláci
Gott by podle Suchánka zpíval rád především českým krajanům ze Spojených států a Kanady, ale zájem projevují hlavně američtí Poláci. Reklama se rozbíhá i mezi Němci, Rakušany a Rusy. Po úspěchu v Hannoveru a Moskvě si podle Suchánka Karel Gott koncertem v Carnegie Hall splní jeden ze svých uměleckých snů.

V Německu stále velmi populární zpěvák Karel Gott uspořádal 7. června na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru autogramiádu při příležitosti národního dne České republiky.

Karel Gott vystupuje na Českém národním dnu na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, 7. června 2000.

Karel Gott vystupuje na Českém národním dnu na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, 7. června 2000.

Karel Gott vystupuje na Českém národním dnu na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, 7. června 2000.

Plakát ve vitríně prestižní newyorské hudební síně Carnegie Hall zve na koncert zpěváka Karla Gotta, který se zde uskuteční 29. září.

Autor:Nejčtenější

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...Houstonovou v dětství zneužívala sestřenice, odhalil dokument Whitney

Whitney Houston na party před udílením cen Grammy (10. února 2007)

Nový dokument věnovaný životu Whitney Houstonové odhaluje skutečnost, že zpěvačka byla v dětství zneužívána svou...

VIDEO: Královna burlesky přiveze slavnou koupel ve sklence na martini

Dita von Teese, paní dokonalá. Je moderní ikonou burlesky.

Královna burlesky Dita Von Teese míří do Prahy. Vystoupí v rámci evropského turné The Art of the Teese 22. listopadu v...

Jsem znechucen, vzkázal k odvolávání děkana senátu FAMU Jaroslav Brabec

Režisér Jaroslav Brabec s cenou Elsa (2004)

Ani mimořádné plénum akademické obce, kde se projednával návrh osmi z devíti členů akademického senátu na odvolání...

Další z rubriky

GLOSA: Stroj na hity jménem Lucie funguje pořád stejně dobře i v klubu

David Koller a Robert Kodym na koncertu ke třiceti letům Lucie (Amfiteátr...

Vlastně asi jedinou vadou na kráse středečního koncertu kapely Lucie v brněnském Sono Centru byla absence nového singlu...

VIDEO: Óčko přiveze na Aerodrome mobilní pódium, vystoupí i Lake Malawi

Kapela Lake Malawi

Televize Óčko zveřejnila line-up své mobilní stage, která obohatí program mezinárodního festivalu Aerodrome v Panenském...

GLOSÁŘ: K čemu je dirigent? Aby hudba neusínala a divák se nenudil

Dirigent John Eliot Gardiner a členové jeho orchestru a sboru při vystoupení na...

Koncerty Pražského jara v uplynulém týdnu nabídly v praxi odpověď na otázku kladenou v různých vzdělávacích pořadech....

Najdete na iDNES.cz