Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karel Gott přichystal koncert v New Yorku

  15:19aktualizováno  15:19
Se zpožděním, ale šťastna, že vystoupí v pátek večer v proslulé Carnegie Hall, přiletěla ve čtvrtek do New Yorku česká popová stálice Karel Gott. Na mezinárodním letišti Newark vzdáleném asi dvacet mil od New Yorku přivítaly Gotta a Helenu Vondráčkovou, která byla hostem jeho koncertu, jásající špalíry krajanů. Gott nedávno s úspěchem vystoupil na Světové výstavě v německém Hannoveru a přes dlouhou absenci ho nadšeně vítali fanoušci na koncertě v Moskvě.

Na Gotta je téměř vyprodáno
Na Gotta čekala v pátek večer prakticky vyprodaná hudební síň. Podle zpěvákova manažera Jana Adama se prodalo 2200 lístků z celkem 2800 sedadel, které hala má. "To je úspěch, " prohlásil manažer a dodal, že Charlesi Aznavourovi, francouzskému šansoniérovi arménského původu, se podařilo naplnit halu jen z jedné třetiny. I na Requiem Antonína Dvořáka v pěveckém podání Evy Urbanové byl sál obsazen z poloviny.

Čekal jsem čtyři roky, říká Gott
Karel Gott přiznal, že na souhlas Carnegie Hall s vystoupením čekal čtyři roky. "Už jen fakt, že tady smím zpívat, je jeden z vrcholů mé pěvecké dráhy, a pokládám to za velice důležitý bod pro sebe už jenom (proto), že mně důvěřují ti, kteří to vše zorganizovali a připravili," řekl. Vedle Adama se na přípravě koncertu podílel také Jiří Suchánek, majitel české restaurace Zlatá Praha v Queensu, jedné z pěti částí New Yorku. Připouští, že přesvědčit Carnegie Hall o kvalitách zpěváka, kterého ve Spojených státech téměř nikdo nezná, nebylo jednoduché.

Program Carnegie Hall najdete ZDE.
Karel Gott vystoupil v pátek ve 20:00 místního času (v sobotu 2:00 našeho času)
Za všechno se platí
Kolik bude stát pronájem síně, zní další dotaz. Konečný součet teprve přijde, záloha pohltila zatím přes devět tisíc dolarů (360.000 Kč). "Za všechno platíte," poznamenal s povzdechem. Šéf orchestru Pavel Větrovský chtěl naladit piano o dva hertze výše a už se přihazovaly dolary, chtěli jsme pár stupínků na pódiu a dostali jsme další účet na 1200 dolarů, dodal Suchánek. Ačkoli celkovou částku nikdo zatím neřekl, lze ji odhadnout na více než 100.000 dolarů (4 milióny Kč). Lístky stojí od dvaceti (800 Kč) do 150 dolarů (6000 Kč) v luxusních lóžích.

Koncert nebude prodělečný
Jednoduché výpočty ukazují, že akce patrně nebude ztrátová, ale ani příliš výdělečná. Na první pohled je jasné, že se nešetří za každou cenu, ovšem ani se zbytečně nerozhazuje. Příkladem je ubytování. Hotel Wellington na Sedmé avenue, ve kterém všichni bydlí, je dobrým průměrem. Rozhodně není místem, kde se schází bohatí turisté nebo dokonce místní smetánka. Jako vždy doprovází podobné akce drobná nervozita. Po příjezdu se ukázalo, že Gott dostal rohový pokoj zachytávající snad všechen hluk z hlavní třídy. Po chvilce byl pokoj vyměněn.

Největší zájem mají američtí Poláci
Gott by podle Suchánka zpíval rád především českým krajanům ze Spojených států a Kanady, ale zájem projevují hlavně američtí Poláci. Reklama se rozbíhá i mezi Němci, Rakušany a Rusy. Po úspěchu v Hannoveru a Moskvě si podle Suchánka Karel Gott koncertem v Carnegie Hall splní jeden ze svých uměleckých snů.

V Německu stále velmi populární zpěvák Karel Gott uspořádal 7. června na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru autogramiádu při příležitosti národního dne České republiky.

Karel Gott vystupuje na Českém národním dnu na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, 7. června 2000.

Karel Gott vystupuje na Českém národním dnu na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, 7. června 2000.

Karel Gott vystupuje na Českém národním dnu na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, 7. června 2000.

Plakát ve vitríně prestižní newyorské hudební síně Carnegie Hall zve na koncert zpěváka Karla Gotta, který se zde uskuteční 29. září.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz