Karel Čapek

Karel Čapek | foto: archiv

Spisovatele Karla Čapka uštvali před 75 lety k smrti

  • 22
Během necelých 49 let svého života stihl být Karel Čapek, který zemřel před 75 lety, 25. prosince 1938, nejen světově proslulým spisovatelem, ale i fotografem, sběratelem etnické hudby a předsedou československého PEN klubu.

E-knihy od Karla Čapka

díla od Karla Čapka jsou k dispozici v elektronické podobě. Kupte si je na Knihy.iDNES.cz. Rychle a výhodně! 

Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Pro jeho dílo je typický vytříbený styl, využívání bohaté slovní zásoby včetně neobvyklých spojení, několikanásobných větných členů a rozvitých souvětí, ale také víra v obyčejného člověka nebo nadčasovost témat.

Rodák z Malých Svatoňovic na Trutnovsku vyrůstal v rodině lékaře a mlynářské dcery jako nejmladší ze tří sourozenců. Studoval v Hradci Králové, Brně, Praze, ale také v Berlíně a v Paříži. V roce 1915 úspěšně promoval na filozofické fakultě. V roce 1917 nastoupil do novin, nejprve do Národních listů a roku 1921 do Lidových novin, v nichž zůstal až do smrti.

Do literatury vstoupil společně se svým bratrem, výtvarníkem Josefem, povídkovými soubory Zářivé hlubiny a jiné prózy (1916) a Krakonošova zahrada (1918). Později se proslavil především romány (Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky), novelami (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život), povídkami (Trapné povídky, Povídky z jedné a druhé kapsy) či dramaty (R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka).

Kromě toho vydal i několik cestopisů, sbírek pohádek nebo třídílné Hovory s Tomášem Garriguem Masarykem. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků. Čapek byl opakovaně navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

Přesvědčený humanista a pacifista Karel Čapek byl dlouho před vypuknutím války trnem v oku německým nacistům, ale i českým fašistům. Zemřel, uštván jejich útoky, na zápal plic několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.

Tahkle si výročí úmrtí spisovatele lidé připomněli před pěti lety  na Vyšehradě:

,