Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitán Fracasse hájí čest žen

  12:31aktualizováno  12:31
Český Těšín - Kapitána Fracasse, výpravnou, dobrodružně romantickou komedii se zpěvy a šermem, nastudoval soubor Těšínského divadla v Českém Těšíně. Text z pera Zdeňka Jecelína vychází z dramatizace věhlasného románu francouzského spisovatele Théophila Gautiéra. Inscenace má českou premiéru v sobotu 23. června v půl šesté večer.

"Na jedné ze svých cest zastavuje kočovná herecká skupina v 'zámku Bídy', v němž žije chudý baron Sigognac. Komedianti zastihnou barona právě ve chvíli, kdy ve své hodovní síni nahlas sní o lásce."

Od té doby se baron přidruží ke kočovné skupině. Z chudého šlechtice se stává Kapitán Fracasse - herec a odvážný hrdina, který vždy hájí čest svoji nebo své dámy.

"Tou se pro Fracasse stává krásná a ctnostná Isabella. Na oba zamilované ale čeká spousta nástrah, které musejí překonat, než najdou společné štěstí."

Théophile Gautiér (1781- 1887) se narodil v rodině podporující umělecké sklony, na studiích v Paříži se seznámil s jiným významným básníkem Gerardem de Nerval. Spolu s ním vstupuje do výstředního kroužku mladých romantiků.

"Gautiér byl básníkem, malířem, spisovatelem, literárním kritikem, pokusil se i o divadlo. Význam měla jen jeho tvorba baletní, přesto po celý život Gautiér vášnivě miloval divadlo a znal zblízka herecký svět. Jeho touhou, kromě formální dokonalosti v umění, bylo zachytit a stylizovat vnější podobu světa, dát poetickou formu věcem života kolem nás."

Z Gautiérova díla dodnes přetrvala především básnická sbírka Smalty a kameje nebo právě román Kapitán Fracasse. Je však autorem Dějin Malířů, Vývoje francouzské poezie nebo krátké povídky Slečna de Maupin.

Režijního vedení souboru české scény se ujal Petr Svojtka.Dramaturgie  je dílem Alice Jarnotové. Výpravu navrhnul Petr Zeman. Hudbu k inscenaci složil Jan Kučera.

V titulní roli romantického snílka a bouřliváka kapitána Fracasse alias barona de Sigognac se představí David Punčochář. V dalších rolích vystoupí: Jolana Štibrányiová (Yolanda de Foix), Eva Nádaždyová (Isabella), Petra Plánková (Zerbína), Věra Janků (Markýza de Bruyerés), Pavel Juřica - jako host (Vévoda de Vallombreuse), Lukáš Homola (Leandr), Zdeněk Forejt (Markýz de Bruyerés) a další.

 

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz