Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapela Koa hraje poslední písně od Zuzany Navarové

  1:19aktualizováno  1:19
Poslední dvě písně, které zpěvačka Zuzana Navarová zanechala své kapele Koa, právě vycházejí na albu Dobře nám. Desku skupina pokřtí v pondělí od 20 hodin v pražském kulturním domě Dobeška.

Kapela Koa hraje poslední písničky od Zuzany Navarové. | foto: Archiv MAFA

Zpěvačka Zuzana Navarová"Další písně od Zuzany už nebudou," vysvětluje kapela. "Tyto poslední dvě věci, které jsou na albu Dobře nám, napsala Zuzana přímo pro Koa a hráli jsme je ještě s ní."

Nejlepší barvy

Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 zůstali muzikanti ze skupiny Koa sami. Ovšem časem se ukázalo, že Zuzana Navarová si našla spoluhráče, kteří se k sobě hodili hudebně i lidsky. Vždyť kapele se pod jejím vedením podařilo vybudovat styl, jemuž sama zpěvačka říkala "barvy všecky". A pojmenovala tak jedno ze svých nejlepších alb.

Zuzana Navarová podlehla rakovině

Tím, že Navarová umožnila, aby se muzikanti promítli do hudby více než jako pouzí doprovázeči, položila trvalejší základy skupiny Koa. Navíc každou chvíli upozorňovala na talent zpěváka Mária Biháriho, který už tenkrát přispíval vlastními písněmi. "Hudební názor kapely byl hotový a nám se líbil, takže jsme pokračovali v tom, co jsme dělali se Zuzanou Navarovou," říkali muzikanti včetně Biháriho.

ZUZANA NAVAROVÁ a KOA - ANDĚLSKÁ

Díky těmto okolnostem mohla kapela Koa pokračovat. Solidní prověrkou bylo album nazvané prostě Koa, na němž zaznělo několik písní od Zuzany Navarové a které vyšlo v roce 2006. Druhý titul, Dobře nám, zřejmě již naposledy zachovává autorské pouto se Zuzanou Navarovou.

Výjimečná písničkářka

Zpráva o smrti pětačtyřicetileté zpěvačky Zuzany Navarové se mezi hudební veřejností a jejími přáteli rozletěla během několika minut. Ačkoliv mnozí z nich věděli, že je těžce nemocná, všechny její smrt zdrtila.

Jedna z nejlepších českých zpěvaček a objevitelka Věry Bílé je zde autorsky podepsaná pod dvěma skladbami. Song Mladá Boleslav vystihuje kolektivního ducha skupiny, zpívá se zde několika jazyky včetně angličtiny a francouzštiny, ostatně spoluautory skladby jsou Radůza, další objev Navarové, a také kytarista kapely Koa Omar Khaouaj.

Zpěvačka Zuzana NavarováDruhou píseň od Navarové, Hrajou smyčce, zpívá celá kapela. Zpěvnost, chytlavost, spojená s emotivní nespoutaností v refrénu "le-le-lo léj", to vše zapadá přirozeně do sebe a činí ze songu Hrajou smyčce hit, jejž by mohla hrát i česká rádia.

Soul i folk

Každopádně obě písně od Navarové slouží jako modelový příklad mantinelů, ve kterých se může kapela Koa svobodně pohybovat.

Na jedné straně jsou to spontánní skladby, připomínající tržiště či změť jazyků a vlivů, na druhé pak leží jasně vyprofilované, jednoduché písně. Oba hlavní hlasy kapely – Mário Bihári, který hraje i na klasické a elektrické klávesy, a civilnější František Raba – se dobře doplňují. Jeden přináší soulový romský zpěv, podtržený písničkářstvím a la Stevie Wonder, Raba je spíš folkrockový zpívající muzikant, jemuž to prostě věříme.

KOA - PRO SASTIPEN

Jistě, člověku může scházet jasný vůdčí hlas, jenž by všechny hudební i jiné proudy kapely spojoval, avšak Koa zatím tento handicap vyrovnává pospolitostí a porozuměním. Koa je životaschopný projekt, jak dokazuje nová deska se sedmnácti písněmi, z nichž osm napsal Mário Bihári.

Z historie Koa

Skupina KoaZačátek kapely Koa spadá do roku 1998, kdy Zuzana Navarová přizvala ke spolupráci Mária Biháriho, Františka Rabu a bubeníka Camila Callera. Omar Khaouaj pak nahradil kytaristu Ivána Gutiérreze, který se vrátil domů do Latinské Ameriky. S kapelou Koa vydala Navarová svá nejlepší alba Skleněná vrba nebo Barvy všecky, za kterou získala výroční cenu Anděl.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz