Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapela Koa hraje poslední písně od Zuzany Navarové

  1:19aktualizováno  1:19
Poslední dvě písně, které zpěvačka Zuzana Navarová zanechala své kapele Koa, právě vycházejí na albu Dobře nám. Desku skupina pokřtí v pondělí od 20 hodin v pražském kulturním domě Dobeška.

Kapela Koa hraje poslední písničky od Zuzany Navarové. | foto: Archiv MAFA

Zpěvačka Zuzana Navarová"Další písně od Zuzany už nebudou," vysvětluje kapela. "Tyto poslední dvě věci, které jsou na albu Dobře nám, napsala Zuzana přímo pro Koa a hráli jsme je ještě s ní."

Nejlepší barvy

Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 zůstali muzikanti ze skupiny Koa sami. Ovšem časem se ukázalo, že Zuzana Navarová si našla spoluhráče, kteří se k sobě hodili hudebně i lidsky. Vždyť kapele se pod jejím vedením podařilo vybudovat styl, jemuž sama zpěvačka říkala "barvy všecky". A pojmenovala tak jedno ze svých nejlepších alb.

Zuzana Navarová podlehla rakovině

Tím, že Navarová umožnila, aby se muzikanti promítli do hudby více než jako pouzí doprovázeči, položila trvalejší základy skupiny Koa. Navíc každou chvíli upozorňovala na talent zpěváka Mária Biháriho, který už tenkrát přispíval vlastními písněmi. "Hudební názor kapely byl hotový a nám se líbil, takže jsme pokračovali v tom, co jsme dělali se Zuzanou Navarovou," říkali muzikanti včetně Biháriho.

ZUZANA NAVAROVÁ a KOA - ANDĚLSKÁ

Díky těmto okolnostem mohla kapela Koa pokračovat. Solidní prověrkou bylo album nazvané prostě Koa, na němž zaznělo několik písní od Zuzany Navarové a které vyšlo v roce 2006. Druhý titul, Dobře nám, zřejmě již naposledy zachovává autorské pouto se Zuzanou Navarovou.

Výjimečná písničkářka

Zpráva o smrti pětačtyřicetileté zpěvačky Zuzany Navarové se mezi hudební veřejností a jejími přáteli rozletěla během několika minut. Ačkoliv mnozí z nich věděli, že je těžce nemocná, všechny její smrt zdrtila.

Jedna z nejlepších českých zpěvaček a objevitelka Věry Bílé je zde autorsky podepsaná pod dvěma skladbami. Song Mladá Boleslav vystihuje kolektivního ducha skupiny, zpívá se zde několika jazyky včetně angličtiny a francouzštiny, ostatně spoluautory skladby jsou Radůza, další objev Navarové, a také kytarista kapely Koa Omar Khaouaj.

Zpěvačka Zuzana NavarováDruhou píseň od Navarové, Hrajou smyčce, zpívá celá kapela. Zpěvnost, chytlavost, spojená s emotivní nespoutaností v refrénu "le-le-lo léj", to vše zapadá přirozeně do sebe a činí ze songu Hrajou smyčce hit, jejž by mohla hrát i česká rádia.

Soul i folk

Každopádně obě písně od Navarové slouží jako modelový příklad mantinelů, ve kterých se může kapela Koa svobodně pohybovat.

Na jedné straně jsou to spontánní skladby, připomínající tržiště či změť jazyků a vlivů, na druhé pak leží jasně vyprofilované, jednoduché písně. Oba hlavní hlasy kapely – Mário Bihári, který hraje i na klasické a elektrické klávesy, a civilnější František Raba – se dobře doplňují. Jeden přináší soulový romský zpěv, podtržený písničkářstvím a la Stevie Wonder, Raba je spíš folkrockový zpívající muzikant, jemuž to prostě věříme.

KOA - PRO SASTIPEN

Jistě, člověku může scházet jasný vůdčí hlas, jenž by všechny hudební i jiné proudy kapely spojoval, avšak Koa zatím tento handicap vyrovnává pospolitostí a porozuměním. Koa je životaschopný projekt, jak dokazuje nová deska se sedmnácti písněmi, z nichž osm napsal Mário Bihári.

Z historie Koa

Skupina KoaZačátek kapely Koa spadá do roku 1998, kdy Zuzana Navarová přizvala ke spolupráci Mária Biháriho, Františka Rabu a bubeníka Camila Callera. Omar Khaouaj pak nahradil kytaristu Ivána Gutiérreze, který se vrátil domů do Latinské Ameriky. S kapelou Koa vydala Navarová svá nejlepší alba Skleněná vrba nebo Barvy všecky, za kterou získala výroční cenu Anděl.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz