Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapela duněla Balkánem

  21:26aktualizováno  21:26
Ostrava - Jedinečný zážitek připomínající svou atmosférou Kusturicovy filmy jako Underground nebo Černá kočka, bílý kocour přineslo úterní vystoupení mezinárodní formace Slonovski bal v ostravském klubu Parník v rámci přehlídky Francouzský podzim.
Před velmi sporadickým publikem, které čítalo okolo pouhých třiceti lidí,  vystoupili především hudebníci z bývalé Jugoslávie - ze Srbska a Makedonie žijící nyní ve Francii.

Říznou hudbu internacionálního ansámblu, v němž má své místo i dánská tubistka, vydatně podporovala obrovská bastuba, také však balkánský bicí nástroj tapan a tarbuka. Hudebníci chrlili na publikum všechny možné balkánské lidové písně a udivovali především pověstnými rychlými pasážemi hranými na dechové nástroje a také i akordeon.

Kapela předvedla nejen makedonské a srbské písně, nechyběly dokonce ani turecké nebo řecké skladby, takže všichni účastníci jen litovali, že nasazení a jižanskou energii silně brzdilo poněkud chladnější a odtažitější prostředí poloprázdného jazzového klubu.

Přestože ale publika bylo docela málo, hudebníci vystupovali jako kdyby v sále bylo přeplněno, podobně jako den před tím v Liberci, kde hráli dokonce pro sto padesát lidí. Mezi nejlepší muzikanty na podiu patřil francouzský trumpetista, jehož udivující sóla vynikala nejen virtuózní technikou, ale především výrazem, který si vůbec nezadal s interpretací a nasazením balkánských lidových hudebníků.

Vůdčí osobnost kapely - saxofonista a klarinetista Tudor Vukmirovic - nejen během hraní vydatně roztleskával, ale pokoušel se srbsky komunikovat s návštěvníky klubu. Na řadu přišly i jeho vlastní písně z desky Balkanska rumba, které nezapřely inspiraci v lidových písních. Ty ostatně tvořily hlavní náplň koncertu, takže hudebníci seznámili publikum s milostnými, smutečními nebo také i se svatebními písněmi, na které se tančí balkánské tance "kolo", "cocek" nebo "sa-sa".

Druhá část koncertu jenom stupňovala už tak energií nabité vystoupení hudebníků, kteří skončili svůj program pověstnými hity z Kusturicova filmu Underground, když jednou písní připomněli i jeho pozdější film Černá kočka, bílý kocour. Rytmicky velmi živou muziku kapely doprovázel i zpěv všech muzikantů, kteří jedinečně a s "balkánským nasazením" zahráli na závěr pověstnou skladbu Kalašnikov.

Mezinárodní formace Slonovski bal.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz