Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapela duněla Balkánem

  21:26aktualizováno  21:26
Ostrava - Jedinečný zážitek připomínající svou atmosférou Kusturicovy filmy jako Underground nebo Černá kočka, bílý kocour přineslo úterní vystoupení mezinárodní formace Slonovski bal v ostravském klubu Parník v rámci přehlídky Francouzský podzim.
Před velmi sporadickým publikem, které čítalo okolo pouhých třiceti lidí,  vystoupili především hudebníci z bývalé Jugoslávie - ze Srbska a Makedonie žijící nyní ve Francii.

Říznou hudbu internacionálního ansámblu, v němž má své místo i dánská tubistka, vydatně podporovala obrovská bastuba, také však balkánský bicí nástroj tapan a tarbuka. Hudebníci chrlili na publikum všechny možné balkánské lidové písně a udivovali především pověstnými rychlými pasážemi hranými na dechové nástroje a také i akordeon.

Kapela předvedla nejen makedonské a srbské písně, nechyběly dokonce ani turecké nebo řecké skladby, takže všichni účastníci jen litovali, že nasazení a jižanskou energii silně brzdilo poněkud chladnější a odtažitější prostředí poloprázdného jazzového klubu.

Přestože ale publika bylo docela málo, hudebníci vystupovali jako kdyby v sále bylo přeplněno, podobně jako den před tím v Liberci, kde hráli dokonce pro sto padesát lidí. Mezi nejlepší muzikanty na podiu patřil francouzský trumpetista, jehož udivující sóla vynikala nejen virtuózní technikou, ale především výrazem, který si vůbec nezadal s interpretací a nasazením balkánských lidových hudebníků.

Vůdčí osobnost kapely - saxofonista a klarinetista Tudor Vukmirovic - nejen během hraní vydatně roztleskával, ale pokoušel se srbsky komunikovat s návštěvníky klubu. Na řadu přišly i jeho vlastní písně z desky Balkanska rumba, které nezapřely inspiraci v lidových písních. Ty ostatně tvořily hlavní náplň koncertu, takže hudebníci seznámili publikum s milostnými, smutečními nebo také i se svatebními písněmi, na které se tančí balkánské tance "kolo", "cocek" nebo "sa-sa".

Druhá část koncertu jenom stupňovala už tak energií nabité vystoupení hudebníků, kteří skončili svůj program pověstnými hity z Kusturicova filmu Underground, když jednou písní připomněli i jeho pozdější film Černá kočka, bílý kocour. Rytmicky velmi živou muziku kapely doprovázel i zpěv všech muzikantů, kteří jedinečně a s "balkánským nasazením" zahráli na závěr pověstnou skladbu Kalašnikov.

Mezinárodní formace Slonovski bal.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz