Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapela Čankišou posluchače uhranula

  15:58aktualizováno  15:58
B r n o - Soundtrack z Čankiského večerníčku, Čankiská lidová svatební, Čankiská lidová pohřební. To jsou jen tři písničky hudby lidu Čanki, které mohli slyšet návštěvníci čtvrtečního koncertu brněnské skupiny Čankišou v klubu Alterna. Podle dochovaných pramenů Čanki národ žil někde v pouštních oblastech dnešní Sýrie. Na obrázcích jsou Čankiové k poznání okamžitě - mají pouze jednu nohu, druhou si nahrazují berlí. A když moc pálí sluníčko, lehnou si na záda, hůl zapíchnou do písku a šlapkou své jediné nohy si vytvoří slunečník.

Že jste o lidu Čanki nikdy neslyšeli? Ničemu nevěřte - "věrohodné" legendy i "starodávný" čankiský jazyk, jímž Čankišou zpívá, si kapela prostě a jednoduše vymyslela.

Za bezchybně promyšlenou mystifikací však nestojí skupinka studentů, jak by se možná dalo očekávat, ale ostřílení hudebníci, kterým učarovala vlna world music. Za mikrofon se postavil Karel Heřman, za bicími se střídali Zdeněk a Jan Klukovi. Dechy měli na starosti David Synák a René Senka. Martin Krajíček obstaral mandolínu, Roman Mrázek baskytaru.

Zadní řady obecenstva vyprovokoval k tanci hned první řízný kus, sedící pak po druhé písničce sám Heřman vyzval: "Já nechci nic říkat, ale my se považujeme za kapelu taneční!" Víc dodávat nemusel, Alterna povstala a neoddechla si po celé následující dvě hodiny.

Sama kapela si svou hudbu pojmenovala jako taneční bigbeatovou "etnodechovku". A i když kořeny lidu Čanki pochází ze střední Asie, návštěvníci koncertu s kapelou scestovali celý svět. Kromě arabských rytmů se ozvalo reggae, nechyběla latinskoamerická a židovská hudba, ke konci koncertu se ocitli posluchači i na severu britských ostrovů. Kromě skvělého Karla Heřmana se dobře uvedl dechař David Synák, jenž střídal didjeridoo, píšťalky a saxofon.

Přestože kapela nefunguje příliš dlouho, má za sebou první cédéčko a hlavně plno fanoušků. Naplněná Alterna nadšených lidí, kteří písničky evidentně znali a vytleskali si třikrát přídavek, o tom jen svědčí.

Brněnská skupina Čankišou

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz