Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kampuschová se brání před knižní „snůškou lží“

  17:15aktualizováno  17:15
Natascha Kampuschová se ohradila proti způsobu, jakým její příběh nedávno knižně zpracovali dva britští novináři. Její otec a oprávníci chystají žaloby.

Natascha Kampusch | foto: Reuters

Osmnáctiletá dívka, jíž se v srpnu podařilo po více než osmi letech v zajetí uniknout svému únosci, v rozhovoru pro německý časopis Die Aktuelle" označila knihu za pouhou snůšku lží.

"Já jsem jediný člověk na světě, který ví, co Natascha Kampuschová skutečně musela prožít a vytrpět. Nikdo jiný. To, co v té knize o mně stojí, jsou jen lži," prohlásila dívka. Dodala, že s autory Allanem Hallem a Michaelem Leidigem nikdy nemluvila.

Neautorizovaná biografie mladé Rakušanky s názvem Natascha Kampusch - dívka ze sklepa vyšla (navzdory protestům právníků Kampuschové, hrozícím žalobami) minulý týden v Británii a v dalších deseti zemích, včetně Česka.

Mimo jiné v ní stojí, že hlavní hrdinka měla těžké a kruté dětství, neboť ji matka bila. Její milenec prý dokonce Nataschu sexuálně zneužíval.

"Všechna tahle obvinění jsou zraňující, ponižující a podlá. A podle mého i trestná. Bojuji za čest mé matky. Nemohu přece jen tak přehlížet, jak ji pomlouvají. Každé dítě, které miluje své rodiče, by uvažovalo a jednalo stejně jako já," zlobí se Kampuschová.

Právník Kampuschové Gerald Ganzger už před časem pohrozil žalobami komukoli, kdo by o případu vydal knihu bez svolení Kampuschové.

Minulý týden informoval, že hodlá zažalovat deník The Times, který zveřejnil dva výňatky z knihy mimo jiné i na internetových stránkách. Zvažuje prý i další právní kroky, jelikož vydání knihy porušuje osobnostní práva jeho mandantky.

V podobném duchu se v rozhovoru pro Spiegel Online vyjádřil i Rupert Leutgeb, Kochův mediální poradce. "Ta knížka je plná teorií o spiknutí. Autoři s její hlavní protagonistkou nikdy nemluvili a všechno si během šesti až osmi týdnů vycucali z prstu. Žalobu už máme připravenou," varoval.

Hodlají zažalovat Leidiga za to, že v knize prezentoval rozhovor s otcem unesené dívky Ludwigem Kochem, který pro tyto účely interview údajně nikdy neposkytl. "Je to nestydatost," rozčiloval se otec Kampuschové.

Britské vydavatelství Hodder & Stoughton zastává názor, že vydání knihy je plně v souladu se zákony; nakladatelství nebude publikaci nabízet v Evropě mimo Británii.

Také jeden z autorů Hall, který prý příběh Kampuschové dlouhá léta detailně sledoval a s Leidigem pracovali na jeho zpracování údajně tři měsíce, se domnívá, že se nedopustil ničeho protiprávního.

Fakt, že Kampuschová dala několikrát najevo, že si nepřeje, aby její životopis zveřejnil někdo jiný než autor, jehož si chce vybrat sama, není podle něj argument.

"Takovým způsobem by se dalo v podstatě zabránit všem informacím. Každý lidsky zajímavý příběh je de facto soukromý," prohlásil Hall v rozhovoru pro zpravodajský magazín Focus.

Kampuschová byla unesena v březnu 1998 při cestě do školy. Uniknout se jí podařilo až letos v srpnu. Její věznitel Wolfgang Priklopil spáchal krátce po jejím útěku sebevraždu skokem pod vlak.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz