Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kameraman a jeho výtečné portréty výtvarníků

  1:55aktualizováno  1:55
Přehlídka portrétů výtvarných umělců, které v uplynulých třiceti letech nafotografoval filmař Jaroslav Brabec, je jedním z milých překvapení letošní výstavní sezony.

Umělci ve fotografii | foto: Jaroslav Brabec

Jaroslav Brabec (1954) začínal počátkem 80. let jako kameraman na Barrandově; snímal například filmy Džusový román, Proč?, Kopytem sem, kopytem tam.

Od 90. let i režíruje, v minulé dekádě si troufl na ambiciózní adaptace Váchalova Krvavého románu a Šlejharovy knihy Kuře melancholik. V nynějším desetiletí pracuje především pro Českou televizi - jmenujme inscenaci PF 77 či seriál Hraběnky. Ale od roku 1976 se věnuje "obrazu" ještě jinak: fotograficky portrétuje české výtvarníky.

Mladý muž s vkusem
Vzhledem k tomu, že Brabec tyto fotografie dosud nevystavoval, udiví početnost kolekce, která suverénně zaplnila rozlehlý brněnský Dům Pánů z Kunštátu (přesně: 185 kvalitně vyzvětšovaných, někdy vysloveně velkoformátových exponátů).

V české fotografii se už dlouho neodehrál tak rozmáchlý debut! Vystavených prací by mohlo být i méně, někdy je instalace přetížená, avšak Brabce lze pochopit: celkem 250 výtvarníků, již navštívil na zhruba u 120 z nich vytvořil dle svých nároků zveřejněníhodné fotografie, v Brně představuje 62 umělců.

Zaujme vkus, který Brabec projevoval už v druhé polovině 70. a první polovině 80. let, kdy si vytvořil základ celého souboru. Jestliže v roce 1976 dokumentoval Josefa Sudka, následující rok Jana Zrzavého či o další rok později Kamila Lhotáka, učinil to, co v tu dobu udělal nejeden jiný fotograf - za těmihle populárními žijícími klasiky se takzvaně docházelo, kdekdo se snažil s nimi setkat.

Ale Brabec tehdy navštívil i Karla Nepraše, Karla Malicha, Václava Boštíka, Andrienu Šimotovou, Jana Saudka, Jiřího Načeradského, Jiřího Sopka, Otakara Slavíka, Alenu Kučerovou, Stanislava Kolíbala, Libora Fáru, Bedřicha Dlouhého… To byli tvůrci trpění, běžná reflexe jejich díla nebyla možná, vystavovali málo či vůbec.

Tudíž Brabcova sbírka portrétů dnes už má značnou hodnotu dokumentární, neboť portrétoval osobnosti, které si za normalizace nemohly stěžovat na dotěrný zájem médií. Nadto záběry mají totožný rukopis a nikdy neklesají pod určitou vizuální úroveň.

Dokumentární cena vzrostla Brabcovými návraty do těchže ateliérů, takže Nepraše, Šimotovou, Kolíbala, Malicha a jiné představuje na záběrech, které od sebe dělí 20 a více let - a to bývají srovnání zajímavá již sama o sobě.

Soubor s velkými možnostmi
Zaměříme-li se na obrazové kvality Brabcových výhradně černobílých portrétů, lze konstatovat, že způsob snímání - dokumentární, momentní portrét - se u něho ustálil rychle a některé vůbec nejkvalitnější snímky z kolekce instalované v Brně vznikly hned v prvních letech autorova fotografování (Kolíbal, Fára, Saudek, Aleš Veselý, Milan Grygar).

Očividně lépe se mu daří tehdy, když výtvarníky "nechá být", pozoruje je při práci či tiskne spoušť během dialogu s nimi, tedy není-li fotografem aranžujícím. Brabec dochází i k výtvarníkům střední a mladší generace, ale s nimi, zdá se mi, se mu pracuje obtížněji, jejich díla jako by nemohl do fotek dostat a široká výrazová rozkročenost takového Jiřího Kovandy či Františka Skály mu paradoxně sešněrovává ruce; zřetelnou výjimkou je portrét Markéty Othové, obdobně unikavý jako fotografie, které ona vytváří.

Jaroslav Brabec si brněnskou kolekci koncipoval sám, fotografie do sálů nakomponoval podle abecedního pořadí příjmení výtvarníků. Nejsem si jist, zda to byl nejlepší možný skladebný princip, ale vím jistě, že Brabcův soubor má značný potenciál a možnosti jeho prezentace a destilace nejsou nynější výstavou zdaleka vyčerpány.

Jaroslav Brabec - Orbis Artis
Dům umění města Brna - Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno. Kurátorka Jana Vránová. Výstava trvá do 8. června, vstupné 50, zlevněné 25 korun, ve středu vstup volný, www.dumb.cz
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz