Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kamera může být součástí terapie, říká Bécue-Renard

  18:35
Režisér Laurent Bécue-Renard natočil film o bosenských ženách - válečných vdovách, které se chtějí vrátit do normálního života. "Přežít? Ale jak - bez manžela a všech mužských členů rodiny, když zemi zničila válka?" Tak se v dokumentárním filmu Laurenta Bécue-Renarda (1966) ptají ženy, jejichž manželé přišli o život za války v Bosně a Hercegovině.
Francouzský novinářnatočil více než 300 hodin rozhovorů mezi patnácti ženami a psychoterapeutkami z bosenského sdružení Vive Zene. Po roce natáčení dokončil film Ať žijí ženy, založený na výpovědích Sediny, Jasminy a Senady.

Co vás vedlo k natočení filmu o ženách, jejichž manželé a jiní příbuzní byli zabiti za války v Bosně?
Když jsem jako novinářpoprvé letěl do obleženého Sarajeva, podvědomě jsem tu situaci vnímal ve vztahu "my" a "oni". Oni, to byli lidé tam dole, kteří měli problémy. Ale od mého pobytu v Bosně jsem už nikdy to rozlišení necítil. Byli jsme to "my". Stalo se to "nám", a dokonce i "mně". Ne ze soucitu, ale proto, že mě tamní události stále přiváděly k myšlenkám, že každý má v sobě život a smrt, dobro a zlo.

Ve válečné Bosně měla tato introspekce zvláštní význam. Žádný z cizinců, ať už to byli novináři, humanitární pracovníci, intelektuálové nebo modré barety, se nevrátil bez jizev vycházejících z tohoto přemýšlení. Když jsem potkal terapeutku Fiku a když jsem naslouchal ženám, se kterými pracovala, jak se snaží vyrovnat se svými zkušenostmi, uvědomil jsem si, že mám co dělat s tím "my", které mě pronásledovalo. Musel jsem to vyjádřit.

V jaké situaci se bosenské ženy po válce nacházejí?
Ty ženy silně věří tomu, že byly podvedeny. Svět, do kterého patřily, se zhroutil - jejich země přestala existovat, jejich sociální struktura se rozpadla, hodnoty, ve kterých vyrostly, zmizely a náboženství jim nenabídlo žádnou ochranu. Vlastní sousedé jim vrazili kudlu do zad. Navíc byly často postaveny do středu mediálního zájmu, který však brzy opadl a nechal je v ještě silnějším pocitu zoufalství a opuštěnosti.

V politické a ekonomické sféře znamená rekonstrukce země výhradně rekonstrukci továren, cest a mostů. Nic se ale neděje s rekonstrukcí myslí lidí. Zatímco země volá po obnově, od lidí se čeká, že budou dál pracovat. Ale to je nemožné, od ran, které se nevydezinfikovaly, nemůžete očekávat, že se samy zahojí.

Říká se však, že život jde dál. I přes všechny katastrofy...
To je pravda, život jde dál i se zraněnou duší, s oslabenou sociální i individuální strukturou. Válka tak ale pokračuje, pevně zakořeněná v každém obyvateli Bosny. A traumata v tichosti přecházejí na děti a poté na vnuky. I dnes obyvatelé Bosny mlčí a drží v sobě a v rámci svých rodin své pocity. Nikdo neřekne, jak je válka ovlivnila, jak jimi otřásla. Fika to nazývá "spiknutí mlčení". Spiknutí, které přetrvá generace.

Při rozhovorech s terapeutkou ženy hovoří o svých nejosobnějších pocitech. Jak reagovaly na přítomnost kamery?
Znal jsem terapeutky Fiku a Fatimu dva a půl roku před začátkem natáčení. Obě nakonec souhlasily, protože zjistily, že i kamera může být součástí terapie, něco jako stimulant. A také proto, že jedním z cílů filmu byla moje touha ukázat, co znamenala válka v Bosně pro jednotlivce. Po dohodě s nimi jsem byl přítomen od počátečních rozhovorů v uprchlických táborech, kde byly ženy vybírány. Tak přišly ženy do kontaktu s terapeutkami, kamerou a mnou v jednom okamžiku. Terapie sama pro ně byla něco nového a kamera na tom už moc nezměnila. Stejně jsme ale při každé události, ať už byla součástí terapie nebo ne, ženy žádali o svolení s natáčením. Žádná z nich nikdy nic nenamítla.

Říkáte, že natáčení filmu se stalo součástí terapie. Jakým způsobem?
Když se zpětně dívám na svou přítomnost na terapiích, myslím, že pravidelnost a délka našich setkání přispěla k vytvoření vzájemné důvěry. V jistém smyslu pak natáčení pomohlo ženám získat zpět ztracenou sebedůvěru. Fika to používala ve své práci, říkávala ženám: "Podívej, je špatné říkat, že za nic nestojíš. Tvůj příběh zajímá mě, zajímá Laurenta a bude zajímat ty, kdo uvidí Laurentův film." Vytvořil se tak silný vztah mezi ženami, Fikou a filmem. Také si musíte uvědomit, že díky terapii a filmu se poprvé od války těm ženám dostávalo neutuchající citlivé pozornosti.

Natáčel jste ženy celý rok. K jakým změnách v průběhu terapie došlo?
Během natáčení docházelo k prolínání toho, co se dělo v ženách, a toho, co se dělo v přírodě. Proto jsem rozčlenil film na části podle ročních období. Podzim byla doba, kdy ženy odložily část sebe samých jako mrtvé listí. Byla to doba příběhů zlomených srdcí a smrti. Se zimou přišlo období těžké deprese. Tehdy ženy zjistily, že ztratily část sebe. Pak přišlo jaro, kdy jsem cítil, že se začaly zase zabývat současným životem. Konečně s létem přišel čas znovuzrození, kdy ženy prověřily smysl svých zkušeností. Když jsem vybíral ta období, chtěl jsem také ukázat, že nic nekončí, že stejně jako v životě tady není žádný happy end. Pro Sedinu, Jasminu a Senadu, stejně jako pro nás všechny, zase přijdou podzimy a jara, období života, smutku a lásky.

A co jste vy cítil při poslouchání příběhů těchto žen?
Jak řekla Fika ženám na jednom ze svých posledních setkání: "Slyšela jsem, že prý jsem vás hodně naučila, ale vy jste mě také mnoho naučily. A daly jste mi hodně síly." Myslím, že to je také můj pocit po roce natáčení. Po zhlédnutí toho filmu na mnoha místech na světě to tak cítili i mnozí diváci. Můžu jen doufat, že stejné pocity budou mít i diváci v Praze.

Ať žijí ženy!
(LAURENT BÉCUE-RENARD/FRANCIE)

Jasmina, Sedina a Senada, tři bosenské ženy, jejichž manželé byli zabiti ve válce, hledají v rozhovorech s psychoterapeutkami ze sdružení Vive Zene nový smysl života.

Cítila jsem se hrozně. Já jsem viděla svého muže umírat, ale nevěřila jsem tomu. Myslela jsem, že tam někde pořád žije. Ale když jsem škrtala jeho jméno ze seznamu živých, abych ho zapsala mezi mrtvé, uvědomila jsem si: "Už ho nikdy neuvidím." Mám příliš velký strach na to, abych se vrátila domů do vesnice, znovu viděla místa, kde se to stalo. Vrátit se tam žít by bylo jako chodit po žiletkách. Jak to říct. Obrazy té hrůzy jsou pořád příliš živé. Ne! Nechci tam jít. Říkají mi: "Smiř se s osudem, už je to pryč." Ale já se s tím nemůžu smířit.
- Pořád se ještě bojíš?
- Jsem mrtvá strachy!

Film Ať žijí ženy se promítá:
13. dubna 2002, 20:00 - Archa, velký sál (Na Poříčí 26, Praha 1)
16. dubna 2002, 17:00 - Atlas, malý sál (Sokolovská 1, Praha)


Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

VIDEO: Co má Majk Spirit společného s J. A. Komenským? Hudební Labyrint

24. dubna 2024  6:30

Plných čtyři sta let loni uplynulo od dokončení první verze rukopisu Jana Amose Komenského, který...

Přispějí i Kohák či Hřebejk. Chinaski slaví, chystají sérii koncertů v Americe

23. dubna 2024  13:43

Kapela Chinaski prozradila plány na oslavu 30 let od vydání debutového alba. Kromě dvou koncertů v...

Karlovarský festival ocení Ivana Trojana, k šedesátinám obdrží Cenu prezidenta

23. dubna 2024  11:15,  aktualizováno  11:50

Cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu převezme na slavnostním zakončení letošního 58....

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...