Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamenné svědectví románské architektury

  15:21aktualizováno  15:21
Právě probíhající projekt Správy Pražského hradu Deset století architektury je v hlavním městě rozdělen do šesti výstavních prostorů. Akci postupně - vždy ve středu a v pátek - přiblížíme portréty jednotlivých stavebních slohů. Pokud to bude možné, učiníme tak s důrazem na jednu konkrétní stavbu, jež je zakomponována do tohoto výstavního projektu.
Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba v obci Jakub u Kutné Hory byl postavený před rokem 1165. Jeho výzdoba jižního průčelí je unikátní. V určení postav mezi odborníky nepanuje shoda: mělo by snad jít o sv. Jakuba, sv. Václava, sv. Prokopa a sv. Vojtěcha. | foto: Vladimír Hyhlík

Výstava Deset století architektury začíná v románských sklepeních Starého královského paláce, která sama o sobě jsou tím nejpůsobivějším exponátem. Románské umění je zde představováno společně s architekturou Velké Moravy a s uměním předrománským. Fakticky vzato by se tedy celá výstava měla spíš jmenovat Dvanáct století architektury, ale to malé zkreslení můžeme organizátorům klidně odpustit. Románská architektura se koneckonců od té předrománské podstatně neliší a snažit se mezi těmito dvěma epochami vést ostrou dělicí čáru postrádá, zejména v našem prostředí, smysl.

Deset století architektury

Pražský hrad

Do 31. října 2001

Vedle románské architektury výstava představuje ještě architekturu gotickou, renesanční, barokní, architekturu 19. století a architekturu 20. století.

Architektura románská - kamenné svědectví. Kurátoři: Klára Benešovská, Petr Chotěbor. Architekt: Miroslav Heřmánek. Románské podlaží Starého královského paláce, III. nádvoří Pražského hradu.

Informace o vstupném naleznete ZDE.

Zatímco na Západě se vrcholné románské stavby mohou po technické stránce směle měřit s virtuozitou pozdějších gotických katedrál a po stránce bohatosti výzdoby je často i překonávají, domácí románskou architekturu můžeme charakterizovat jako sloh jednoduchých geometrických forem, mohutných zdí s malými okny a s minimem sochařské výzdoby. S výjimkou soch z průčelí kostela sv. Jakuba ze vsi Jakub nedaleko Kutné Hory a několika zlomků z výzdoby bývalého pražského Juditina mostu vlastně neznáme žádné příklady monumentální románské sochařské tvorby.

Románští stavitelé řešili v podstatě jen dvě architektonické úlohy - chrám a hrad. Rozdíl mezi nimi přitom často nebyl zdaleka tak velký, jak by se mohlo zdát. Přirovnání kostela k božímu hradu totiž není jen pouhou poetickou metaforou, neboť kostel musel v dobách ohrožení běžně plnit i úlohu pevnosti. Hrad zase nebyl jen opevněným sídlem, ale byl zároveň symbolem trvalosti a neměnnosti světské moci, která byla pozemským odrazem boží vlády nad světem.

Z kostela Panny Marie, který je na výstavě představen jen v nákresech a jehož zbytky je možno vidět v průchodu mezi druhým a čtvrtým nádvořím Pražského hradu, se toho sice moc nedochovalo, přesto jde o možná nejdůležitější domácí chrámovou stavbu tohoto období. Je to totiž první křesťanský kostel na území Prahy. Nechal jej zde postavit kníže Bořivoj krátce po svém křtu, někdy kolem roku 885.

Vůbec nejstarší kostel v Čechách byl sice ještě předtím postaven na Levém Hradci, ale zmíněný kostel Panny Marie měl mnohem větší symbolický význam. V místech dnešní katedrály sv. Víta se totiž v předkřesťanských dobách nacházel posvátný pahorek Žiži. Na něm stál kamenný stolec českých knížat, o kterém se hovoří ve svatováclavských legendách. Pahorek byl obehnán mělkým příkopem a prostor dnešního druhého nádvoří fungoval jako sněmovní pole. Když právě zde postavil Bořivoj první pražský kostel, jednoznačně tak demonstroval rozchod s pohanstvím a položil důležitý základ k rodícímu se českému státu.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz