Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam vyrazit z přítmí sálů?

  17:20aktualizováno  17:20
Festival dokumentárních filmů, to již dávno neznamená pro návštěvníka jenom čtyři dny strávené až po uši zavrtán v koženém sedadle v hledišti kina. "Nechceme, aby diváci byli přeplněni jenom dokumentárním filmem," říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Přehlídka nabrala na lesku svých slavnějších festivalových partnerů, a tak vedle filmového umění nabízí program festivalu i možnost potěšit se divadlem či hudbou.

Hlavním divadelním stanem učinila dramaturgie studio De facto mimo, které bude hostit sedm performancí. Představí se Kočovná divadelní společnost Klekího Petry, Buchty a loutky, Dekadentní divadlo Berušky a jihlavské soubory Hobit a domácí De facto mimo.

Kočovníci soouboru Klekího Petry se spojili ještě na střední škole před šesti lety. Bývají hosty festivalů, každý rok vyrážejí na Klekipetra Tour. Letos jezdí s novinkou Kilimanžáro z pera kmenového autora Květoslava krásy. Dnes již zavedenými a vyhledávanými divadelníky jsou loutkoherci souboru Buchty a loutky. Tentokrát nabídnou divákům Příběh ??? člověka, příběh inspirovaný osudem letce Meresjeva. Improvizované představení Duší romantik zase sehraje Dekadentní divadlo Beruška. To se již deset let věnuje totální jevištní improvizaci.

Domácí divadelní scénu přiblíží těm, kteří si budou alespoň na chvíli chtít odpočinout od filmových projekcí, dva soubory. Spolek Hobit představí svoji podobu Erbenovy balady Zlatý kolovrat. Jistě není bez zajímavosti, že členy spolku byli zakladatelé festivalu dokumentárního filmu včetně ředitele Marka Hovorky. "Domácí" studio De facto mimo nabídne běsnění šašků a pohled do zákulisí jaderné elektrárny v představeních her Šaškumprásk! a Hukot 4.

Pouliční divadelní performanci připravilo do prostor Masarykova náměstí Divadlo continuo. Představení nese název Čtyři barvy.

Komu nebude po chuti divadlo, může navštívit některou z doprovodných hudebních produkcí v klubu Maňana. V pátek, sobotu a v neděli postupně vystoupí Tam tam orchestra, Chorchestr a Do konce.

Tam tam orchestr je trio bubeníků, perkusionistů a zpěváků, inspirované brazilskou sambou, kubánskou tradiční hudbou nebo africkými kořeny Angoly a kamerunu. Jazzové a funky melodie a rytmy zahraje kapela Chorchestr, ve které nechybí ani regulérní dechová sekce.

Do kategorie world music bývá řazena skupina Do konce. Romskou kapelu vede uznávaný houslista Vojta Lavička. Lavička bude na festivalu přítomen i na filmovém plátně při projekci snímku Heleny Třeštíkové Být Romem.

Třetí alternativou pak může být festivalovému publiku Malá scéna Horáckého divadla. Autorská čtení a komorní koncerty přivedou na scénu Vlastimila Třešňáka, Petra Borkovce a Jana Buriana.

Zjímavým může potom být vystoupení švédského dua My Body Electric, za kterým podle organizátorů máme hledat spojení hudby a obrazu. Švédská skupina navštíví Jihlavu jako jedno ze tří měst  v republice na trati svého mezinárodního turné The body elecric - kombinuje obraz se zvukem a svůj koncert doprovázejí živými projekcemi. Jejich koncerty připomínají obrazově zvukovou koláž. Tak jako míchají hudbu,  do svých promítaných projekcí stříhají záběry pořízené přímo v sále a ihned je promítají. Performance severských hostů se uskuteční v pondělí, po zakončení celého festivalu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz