Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam vyrazit z přítmí sálů?

  17:20aktualizováno  17:20
Festival dokumentárních filmů, to již dávno neznamená pro návštěvníka jenom čtyři dny strávené až po uši zavrtán v koženém sedadle v hledišti kina. "Nechceme, aby diváci byli přeplněni jenom dokumentárním filmem," říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Přehlídka nabrala na lesku svých slavnějších festivalových partnerů, a tak vedle filmového umění nabízí program festivalu i možnost potěšit se divadlem či hudbou.

Hlavním divadelním stanem učinila dramaturgie studio De facto mimo, které bude hostit sedm performancí. Představí se Kočovná divadelní společnost Klekího Petry, Buchty a loutky, Dekadentní divadlo Berušky a jihlavské soubory Hobit a domácí De facto mimo.

Kočovníci soouboru Klekího Petry se spojili ještě na střední škole před šesti lety. Bývají hosty festivalů, každý rok vyrážejí na Klekipetra Tour. Letos jezdí s novinkou Kilimanžáro z pera kmenového autora Květoslava krásy. Dnes již zavedenými a vyhledávanými divadelníky jsou loutkoherci souboru Buchty a loutky. Tentokrát nabídnou divákům Příběh ??? člověka, příběh inspirovaný osudem letce Meresjeva. Improvizované představení Duší romantik zase sehraje Dekadentní divadlo Beruška. To se již deset let věnuje totální jevištní improvizaci.

Domácí divadelní scénu přiblíží těm, kteří si budou alespoň na chvíli chtít odpočinout od filmových projekcí, dva soubory. Spolek Hobit představí svoji podobu Erbenovy balady Zlatý kolovrat. Jistě není bez zajímavosti, že členy spolku byli zakladatelé festivalu dokumentárního filmu včetně ředitele Marka Hovorky. "Domácí" studio De facto mimo nabídne běsnění šašků a pohled do zákulisí jaderné elektrárny v představeních her Šaškumprásk! a Hukot 4.

Pouliční divadelní performanci připravilo do prostor Masarykova náměstí Divadlo continuo. Představení nese název Čtyři barvy.

Komu nebude po chuti divadlo, může navštívit některou z doprovodných hudebních produkcí v klubu Maňana. V pátek, sobotu a v neděli postupně vystoupí Tam tam orchestra, Chorchestr a Do konce.

Tam tam orchestr je trio bubeníků, perkusionistů a zpěváků, inspirované brazilskou sambou, kubánskou tradiční hudbou nebo africkými kořeny Angoly a kamerunu. Jazzové a funky melodie a rytmy zahraje kapela Chorchestr, ve které nechybí ani regulérní dechová sekce.

Do kategorie world music bývá řazena skupina Do konce. Romskou kapelu vede uznávaný houslista Vojta Lavička. Lavička bude na festivalu přítomen i na filmovém plátně při projekci snímku Heleny Třeštíkové Být Romem.

Třetí alternativou pak může být festivalovému publiku Malá scéna Horáckého divadla. Autorská čtení a komorní koncerty přivedou na scénu Vlastimila Třešňáka, Petra Borkovce a Jana Buriana.

Zjímavým může potom být vystoupení švédského dua My Body Electric, za kterým podle organizátorů máme hledat spojení hudby a obrazu. Švédská skupina navštíví Jihlavu jako jedno ze tří měst  v republice na trati svého mezinárodního turné The body elecric - kombinuje obraz se zvukem a svůj koncert doprovázejí živými projekcemi. Jejich koncerty připomínají obrazově zvukovou koláž. Tak jako míchají hudbu,  do svých promítaných projekcí stříhají záběry pořízené přímo v sále a ihned je promítají. Performance severských hostů se uskuteční v pondělí, po zakončení celého festivalu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz