Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam o prázdninách do divadla, hraje se pod střechou i nebem

  11:41aktualizováno  11:41
Do divadla v létě chodí čím dál víc lidí a nabídka letního hraní se stále rozšiřuje. Proč vlastně jsou tyhle produkce tak lákavé?

Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojánské | foto: Marek Velček, Agentura Jay

Divadlo s nejvyšším stropem na světě, magická atmosféra, nezapomenutelné zážitky pod širým nebem. Tak na své představení lákají divadelní produkce pod otevřenou oblohou.

Divadlo v přírodě obecenstvo přitahuje odedávna a divadelníci dobře vědí, že přirozené kulisy zámku, tlukot kostelních hodin, rosa či přelet netopýra udělají často větší službu než složité přestavby a efekty světelné techniky. Zvláštní magnetismus má takový druh divadla i pro účinkující, byť je často vystavuje nepohodlí z nepřízně počasí a horší akustiky.

Z inscenace Robin HoodZ inscenace Robin HoodZ inscenace Robin HoodZ inscenace Robin HoodZ inscenace Robin Hood

Nad přírodním amfiteátrem pod hradem Loket, kde se na konci 40. let minulého století uváděly opery, se například takto nechal unést pěvec Beno Blachut: "Jsem překvapen, že příroda a lidská ruka umí stvořit něco tak krásného. Celou tou nádherou loketského podhradí byl jsem tak okouzlen a přeplněným hledištěm fascinován, že jsem snad nikdy předtím svou roli lépe nevytvořil."

. SHAKESPEARE a spol.

Na Pražském hradě začaly Letní shakespearovské slavnosti, Metropolitní léto hereckých osobností uvedlo premiéru hry Jima Cartwrighta Tichý hlas.

Amfiteátr v Lokti, který v 60. letech zpustl, opět funguje a opět se v něm hrají opery. Letní produkce mimo Prahu jsou většinou spojeny právě s nějakým výjimečným místem. Zejména to platí pro točnu v zahradě českokrumlovského zámku, která vedle genia loci nabízí i neobvyklé technické řešení, umožňující sledovatděj inscenace jako na širokém plátně.

Svůj půvab však mají i různá náměstí a hradní nádvoří. V hlavním městě se však diváci učí chodit také do normálních divadel bez puncu "letní magické atmosféry".

Studené léto, střecha výhodou
Do Londýna či New Yorku, kde divadelní život čile tepe i během letních měsíců, má však Praha dost daleko. Přesto se nabídka rok od roku zvyšuje. "Když se v roce 2002 hrál na Hradě Třískův Lear, neměl konkurenci," říká Václav Beránek, výkonný ředitel agentury Schok, pořadatele Letních shakespearovských slavností.

. Sázka na hvězdy

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylůPražské produkce na rozdíl od lokálních sázejí především na hvězdy. Studio Dva s Metropolitním létem hereckých osobností má angažmá hvězd přímo v názvu.

Letos láká na Karla Rodena v Molièrově Zdravém nemocném či na Zuzanu Bydžovskou v komedii Tichý hlas. "Shakespearovci" poutají Jitkou Čvančarovou v Komedii omylů a Letní scéna Ungeltu staví například na Vilmě Cibulkové, Chantall Poulain či Oldřichu Kaiserovi.

Uběhly tři roky a na Novém Světě si Milan Hein založil Letní scénu, open air pobočku svého komorního a ceněného Divadla Ungelt. Ve stejné době producent Michal Hrubý zariskoval s nápadem, že diváci přijdou do běžného hlediště. Jeho pražská přehlídka Metropolitní léto hereckých osobností se hraje letos již na třech místech – ve Švandově divadle, v Divadle v Dlouhé a také pod otevřenou oblohou na Vyšehradě.

"Jakmile je špatné počasí, je kryté divadlo výhoda. Loni v srpnu diváci
mrzli na Hradě v deseti stupních, a to pak samozřejmě člověk neví, zda příště raději nezamíří pod střechu," uvažuje Václav Beránek.

Shakespearovské slavnosti si ostatně také chtějí vybudovat krytou scénu v areálu Pražského hradu. Kapacitou však nepřevýší dvě stě sedadel a uplatnění v ní najdou spíše komorní, doplňková představení.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti

"Nabídka roste v závislosti na poptávce. Kdyby soukromí divadelní podnikatelé nevydělávali, nehráli by," dodává Beránek, který nabízí i vysvětlení, proč letní inscenace navštěvuje stále více lidí: "Praha se
už v létě dávno nevylidňuje, čtyři týdny na chalupě už dlouho není standard. Většina lidí nemá volno víc než deset dní a chce si léto ve městě zpříjemnit." Hrají však nejen "tvrdí byznysmeni": spolek Kašpar si v Divadle v Celetné znovu zopakuje Vančurovo Rozmarné léto.

Úspěšná letní produkce je vítaným příspěvkem do rozpočtu každé scény. Své o tom ví Jihočeské divadlo, které si díky návštěvnosti českokrumlovského otáčivého hlediště může dovolit během sezony nasazovat i divácky riskantnější kusy.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz