Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam o prázdninách do divadla, hraje se pod střechou i nebem

  11:41aktualizováno  11:41
Do divadla v létě chodí čím dál víc lidí a nabídka letního hraní se stále rozšiřuje. Proč vlastně jsou tyhle produkce tak lákavé?

Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojánské | foto: Marek Velček, Agentura Jay

Divadlo s nejvyšším stropem na světě, magická atmosféra, nezapomenutelné zážitky pod širým nebem. Tak na své představení lákají divadelní produkce pod otevřenou oblohou.

Divadlo v přírodě obecenstvo přitahuje odedávna a divadelníci dobře vědí, že přirozené kulisy zámku, tlukot kostelních hodin, rosa či přelet netopýra udělají často větší službu než složité přestavby a efekty světelné techniky. Zvláštní magnetismus má takový druh divadla i pro účinkující, byť je často vystavuje nepohodlí z nepřízně počasí a horší akustiky.

Z inscenace Robin HoodZ inscenace Robin HoodZ inscenace Robin HoodZ inscenace Robin HoodZ inscenace Robin Hood

Nad přírodním amfiteátrem pod hradem Loket, kde se na konci 40. let minulého století uváděly opery, se například takto nechal unést pěvec Beno Blachut: "Jsem překvapen, že příroda a lidská ruka umí stvořit něco tak krásného. Celou tou nádherou loketského podhradí byl jsem tak okouzlen a přeplněným hledištěm fascinován, že jsem snad nikdy předtím svou roli lépe nevytvořil."

. SHAKESPEARE a spol.

Na Pražském hradě začaly Letní shakespearovské slavnosti, Metropolitní léto hereckých osobností uvedlo premiéru hry Jima Cartwrighta Tichý hlas.

Amfiteátr v Lokti, který v 60. letech zpustl, opět funguje a opět se v něm hrají opery. Letní produkce mimo Prahu jsou většinou spojeny právě s nějakým výjimečným místem. Zejména to platí pro točnu v zahradě českokrumlovského zámku, která vedle genia loci nabízí i neobvyklé technické řešení, umožňující sledovatděj inscenace jako na širokém plátně.

Svůj půvab však mají i různá náměstí a hradní nádvoří. V hlavním městě se však diváci učí chodit také do normálních divadel bez puncu "letní magické atmosféry".

Studené léto, střecha výhodou
Do Londýna či New Yorku, kde divadelní život čile tepe i během letních měsíců, má však Praha dost daleko. Přesto se nabídka rok od roku zvyšuje. "Když se v roce 2002 hrál na Hradě Třískův Lear, neměl konkurenci," říká Václav Beránek, výkonný ředitel agentury Schok, pořadatele Letních shakespearovských slavností.

. Sázka na hvězdy

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylůPražské produkce na rozdíl od lokálních sázejí především na hvězdy. Studio Dva s Metropolitním létem hereckých osobností má angažmá hvězd přímo v názvu.

Letos láká na Karla Rodena v Molièrově Zdravém nemocném či na Zuzanu Bydžovskou v komedii Tichý hlas. "Shakespearovci" poutají Jitkou Čvančarovou v Komedii omylů a Letní scéna Ungeltu staví například na Vilmě Cibulkové, Chantall Poulain či Oldřichu Kaiserovi.

Uběhly tři roky a na Novém Světě si Milan Hein založil Letní scénu, open air pobočku svého komorního a ceněného Divadla Ungelt. Ve stejné době producent Michal Hrubý zariskoval s nápadem, že diváci přijdou do běžného hlediště. Jeho pražská přehlídka Metropolitní léto hereckých osobností se hraje letos již na třech místech – ve Švandově divadle, v Divadle v Dlouhé a také pod otevřenou oblohou na Vyšehradě.

"Jakmile je špatné počasí, je kryté divadlo výhoda. Loni v srpnu diváci
mrzli na Hradě v deseti stupních, a to pak samozřejmě člověk neví, zda příště raději nezamíří pod střechu," uvažuje Václav Beránek.

Shakespearovské slavnosti si ostatně také chtějí vybudovat krytou scénu v areálu Pražského hradu. Kapacitou však nepřevýší dvě stě sedadel a uplatnění v ní najdou spíše komorní, doplňková představení.

Obnovená premiéra inscenace Othello zahájila na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti

"Nabídka roste v závislosti na poptávce. Kdyby soukromí divadelní podnikatelé nevydělávali, nehráli by," dodává Beránek, který nabízí i vysvětlení, proč letní inscenace navštěvuje stále více lidí: "Praha se
už v létě dávno nevylidňuje, čtyři týdny na chalupě už dlouho není standard. Většina lidí nemá volno víc než deset dní a chce si léto ve městě zpříjemnit." Hrají však nejen "tvrdí byznysmeni": spolek Kašpar si v Divadle v Celetné znovu zopakuje Vančurovo Rozmarné léto.

Úspěšná letní produkce je vítaným příspěvkem do rozpočtu každé scény. Své o tom ví Jihočeské divadlo, které si díky návštěvnosti českokrumlovského otáčivého hlediště může dovolit během sezony nasazovat i divácky riskantnější kusy.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz