Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Cibulková opět září, kalifornské mlhy se však brzy rozplynou

  12:52aktualizováno  12:52
Divadlo v Řeznické uvádí hru Stephena Sachse Kalifornská mlha, kterou režíruje Vilma Cibulková a zároveň v ní ztvárňuje i hlavní roli neurvalé barmanky. A právě její bezchybný výkon jinak průměrný kus drží.

Vilma Cibulková ve hře Kalifornská mlha | foto: Divadlo v Řeznické

Střet dvou rozdílných postav, muže a ženy, kritika umění a volnomyšlenkářky, muže z města a ženy z kempu, Lubora Šplíchala a Vilmy Cibulkové.

Hra Kalifornská mlha od současného amerického autora Stephena Sachse měla v pražském Divadle v Řeznické premiéru jen těsně před vyhlášením cen Thálie. Jednu získala i Vilma Cibulková za titulní úlohu ve hře Leni, již herečka ztvárnila pro stejnou scénu. Přestože v Leni hraje více herců, stojí hra především na slovních přestřelkách mezi Cibulkovou a Ondřejem Kavanem, takže srovnání obou kusů se přímo nabízí.

Fotogalerie

A docela i sedí, alespoň ve vztahu k ženské postavě. V novém představení hraje Cibulková barmanku Maude. Stejně jako se její Leni Riefenstahlová obhajuje před publikem, obhajuje se Maude před sebou samou a před svým životem. Cibulková zde ztvárnila opuštěnou ženu, naoko rvavou a drsnou, uvnitř však zraněnou a upínající se k poslední naději.

Tou se jí stal údajný zapomenutý obraz mistra akční malby Jacksona Pollocka, který koupila za tři dolary na bleším trhu. Maude v něm vidí originál a rozhodne se ho nechat ověřit u kapacity oboru, experta Lionela, bývalého ředitele Metropolitního muzea. Lubor Šplíchal představuje alespoň na první pohled přesný opak Maud. Je neústupný, sebejistý, spořádaný a hlavně silně upjatý. „Ten váš osobitý slovník...“ hodnotí Lionel ženinu mluvu. „... je kanál,“ doplní bez váhání Maude nad další sklenkou tequily.

Představení, které nad Pollockovým plátnem otevírá i téma nezdolné víry jako smyslu života, prakticky celé sestává z konfliktu těch dvou. Lionel vpadne do Maudina hipísáckého obydlí plného veteše hned v prvních minutách a odejde z něj až před koncem. Snad kromě atmosférického úplného závěru tak kus zůstává celou dobu v jedné rovině. Postavy sice prodělávají jakýsi odklon od svých původních charakterů, ve výsledku však zůstávají stejné.

Kalifornská mlha

Divadlo v Řeznické

premiéra 26. března 2015

režie: Vilma Cibulková, Yvetta Srbová

hrají: Vilma Cibulková, Lubor Šplíchal

Hodnocení­: 60 %

To, co nemůže Kalifornská mlha nabídnout po dějové a konverzační stránce, tak musí dohánět oba herci na place. A dělají to úspěšně. Cibulková se do své postavy opět důsledně vžívá, Šplíchal je jí vhodně decentním spoluhráčem.

Vzniklo tak obstojné představení se silnými hereckými výkony. Divákům však poslouží pouze jako výplň volného večera, hned druhý den se kalifornské mlhy rozplynou. To je v Řeznické po výborných, podobně stavěných kusech Leni či Červená přeci jen trochu málo.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz