Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalabis předčil Beethovena

  10:58aktualizováno  10:58
Závěrečný koncert letošního Pražského jara byl věnován památce předčasně zesnulého ředitele tohoto festivalu Olega Podgorného. S jeho érou je mimo jiné spojena i snaha vtisknout závěrečnému večeru kontrastnější tvář a Beethovenově Deváté symfonii předsazovat některé dílo soudobého autora. Předností této dramaturgické linie je možnost prosazovat a prezentovat nové, či spíše jiné myšlenky.

Tentokrát padla volba na Koncert pro housle a orchestr Viktora Kalabise, jednovětou sevřenou skladbu z roku 1980, která je jakýmsi zhuštěním klasického koncertu. Myšlenkový obsah díla se blíží Beethovenovi - lidský hrdina, vyjádřený houslemi, se střetává s okolním světem, představovaným orchestrem. Vzrušený boj, nesený v dramaticky vypjaté i meditativní poloze, vrcholí jásavým vítězným akordem.

Houslista Josef Suk, jemuž bylo dílo věnováno, zahrál sólový part svým nezaměnitelně zpěvným tónem, Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou amerického dirigenta Rogera Nierenberga mu poskytl odpovídající doprovod, či spíše dialog. Dílo je výstižné a stručné - trvá pouhých dvacet minut. Většího ohlasu v sále ovšem nedošlo, což je celkem normální situace. Publikum závěrečného, společensky laděného večera zjevně vždy čeká na ono Beethovenovo slavné: V náruč spějte miliony!

Problém spočívá spíš v tom, že Pražské jaro musí najít dirigenta, který je schopen, či spíše ochoten, nastudovat kromě Beethovena i příslušnou soudobou skladbu. A to zužuje výběr. Roger Nierenberg dosáhl ve světě výsledků na poli popularizačně-vzdělávacích programů, má zkušenosti s uváděním moderní hudby, ale k absolutní dirigentské špičce nepatří. Rozhlasový orchestr k nečekaně grandiózní hře neinspiroval. Vedle strhujících večerů České filharmonie s Gardinerem, Hallé Orchestra s Markem Elderem anebo Concertgebouw Amsterdam s Riccardem Chaillym zůstali rozhlasoví symfonici spíš v pozadí.

Vyvolat k životu četné nuance a finesy se Nierenbergovi příliš nedařilo, hra působila dost jednotvárně a břeskně, také ne vždy čistě. Kvartet sólistů ve složení Eva Dřízgová-Jirušová, Alina Gurina, Peter Straka a Peter Mikuláš se dobral vyrovnanějšího výkonu než jiné kvartety při některých nedávných uvedeních tohoto díla. Pražský filharmonický sbor odvedl vysoký standard, na jaký jsme zvyklí. Celkově však zůstalo v paměti spíš podání Kalabisova koncertu než Beethovena.

Karel Březina a Bára Nesvadbová na závěrečném koncertě MHF Pražské jaro 2001.

Viruos Josef Suk.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz