Oldřich Kaiser

Oldřich Kaiser | foto: Bionaut

Kaiser obslouží Menzelova Anglického krále

  • 6
V Menzelově filmu podle Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále vytvoří Oldřich Kaiser hlavní roli. Točí se od března.

Po deseti letech sporů o vlastnictví práv spěje jeden z nejambicióznějších projektů národní kinematografie k rozuzlení.

Stejnojmenný film podle románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále začne autor scénáře a režisér Jiří Menzel natáčet 9. března. A hlavní roli číšníka, jenž se pošetile snaží přizpůsobit každé době a její ideologii, vytvoří Oldřich Kaiser.

Jeden číšník, dva herci
Producenti sice prozradí celé obsazení filmu teprve dnes, ale z hereckého zákulisí už první zaručené zprávy pronikly. Padesátiletý Kaiser, jenž se loni vrátil na plátna kin Žralokem v hlavě, má Hrabalova hrdinu představovat v dospělosti, tedy po většinu příběhu, až k samotářskému sklonku jeho života.

"Musí to být hlavně osobnost, protože vlastně celý film táhne sám," charakterizoval Menzel už před časem hlavní podmínku volby ústředního herce. Předvídal také, že se o roli rozdělí dva lidé. Protože číšník Jan Dítě vstupuje na scénu hotelového světa již coby patnáctiletý pikolík, jeho první filmové kroky ztvární jiný herec.

Mluví se o zahraničních jménech vyhledávaných "na východ od Prahy", nejpravděpodobnějším se jeví Ivan Barnev z Bulharska. Otazník zatím visí nad obsazením hlavní ženské role, číšníkovy německé manželky Lízy.

Pokud se dosud česko-slovenský projekt rozšíří o producentské partnery z Německa, s nimiž se vedla jednání ještě před pár dny na mezinárodním festivalu v Berlíně, zdá se logické, že ze stejné země by do hereckého týmu přišla i představitelka hrdinky pocházející ze Sudet.

Další tři spolehlivé herce si režisér přivede ze Slovenska: v Anglickém králi se objeví Milan Lasica, Marián Labuda a Martin Huba. O jiných jménech se zatím jen šeptá, film se však rozhodně nehodlá svézt s módní vlnou, jež velí obsazovat momentální hvězdičky showbyznysu, od různých miss po účastníky soutěže Česko hledá SuperStar. Žádné podobné "vějičky" se prý slavné hrabalovské látky nedotknou.

Natáčet se bude hlavně v Praze, přičemž hotely, kterými projde hrdina s napoleonským komplexem – vzrůstem malý, leč o to ctižádostivější – se stále upřesňují. Z mimopražských lokací připadá v úvahu například Šumava.

Rozpočet na ztvárnění jednoho pohnutého osudu se drží kolem osmdesáti milionů korun, přičemž právě v předvečer první klapky, 8. března, se má rozhodovat, zda Anglický král dostane podporu z nadnárodního fondu Eurimages.

Producenty zůstávají firmy Bioscop a AQS, koproducentem je Nova, jež předkoupí televizní práva.

Do kin před Vánocemi
Filmaři budou bojovat s časem. Do českých kin Anglický král vstoupí těsně před letošními Vánocemi takzvanou "malou premiérou", tedy v omezeném počtu tří kopií.

"Velká premiéra", která už slibuje nevídaný útok na čtyřicet kin naráz, se plánuje na 25. leden 2007. Prosincovým uvedením by měla být naplněna smlouva o poskytnutí filmových práv, podle níž musí být šíření díla zahájeno do konce roku 2006.

Kvůli bitvě o projekt podle románu, jejž Hrabal napsal před pětatřiceti lety, se film "proslavil" dávno před natočením prvního záběru. V půli 90. let, ještě za spisovatelova života, propukl producentský souboj, ve kterém figurovala souběžně dvojí práva ke zfilmování slavné knihy.

Mezi adepty na režii snímku se vystřídala řada jmen: vedle Menzela byl původně ve hře Karel Kachyňa, nabídku dostali Miloš Forman a Jan Svěrák, nějaký čas film připravovali Jan Hřebejk s Petrem Jarchovským a nakonec se vrátil ke klasikovi hrabalovských látek Menzelovi.

,