Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaiser Chiefs jdou obyčejné písničky pořád skvěle

  17:29aktualizováno  17:29
Kaiser Chiefs jsou v současné době se svými milionovými prodeji trnem v oku mnohých hudebních řešičů a rozumbradů. Jejich třetí deska je přitom prostě stejně obyčejně dobrá jako ty předchozí.

Kaiser Chiefs | foto: Universal

Jsou na ní energické hity, fungující balady, skvělé melodie, chytré nápady a navíc jsou Kaiser Chiefs první kapela, která přiměla producenta Marka Ronsona (Amy Winehouse, Lilly Allen), aby se vykašlal na trumpety a další dechové nástroje, jež se staly jeho rukopisem.
Ano, od prvního tónů Off With Their Heads je jasné, že posloucháte desku Kaiser Chiefs – svůj rukopis kapela s novým producentem nezměnila. Tanečnější rytmika a ještě průraznější motivy kláves jsou ve výsledku jenom kosmetickými úpravami.

Nejdůležitější devizou Kaiser Chiefs zůstávají obyčejné skvělé písničky o obyčejných věcech v obyčejném podání. První singl Never Miss A Beat je toho esencí. Amfetaminově hnaná rytmika a štěkaný refrén dávají vzpomenout na The Jam a jejich klasický modbeat. U Kaiser Chiefs už tradičně chorálovitě chytlavá melodie navíc nese chytrý dvojsečný text o tom, jak je "cool nic nevědět“. Tu arogantní mentalitu dítěte, co se nechce zařadit, v sobě máme každý. "Co ses dneska naučil? - Nenaučil jsem se vůbec nic. Cos dneska dělal? - Nedělal jsem vůbec nic. Co ses naučil ve škole? - Nešel jsem tam. Proč jsi tam nešel? - Já nevim.“ Zpěvák Ricky Wilson je ve formě a svým projevem se, stejně jako zbytek kapely, blíží nespoutanosti debutu Employment.

Kaiser Chiefs se přitom neobracejí ke své minulosti. Jen umějí všechny vnější vlivy zapracovat do svého stylu tak přirozeně jako málokdo. Dokud nezalistujete bookletem, nejspíš si ani  nevšimnete, že smyčce v Like It Too Much aranžoval "bondovský“ skladatel David Arnold, že v několika skladbách je na doprovodných vokálech Lily Allen a že skladbu Half The Truth neskutečně vygradoval uznávaný britský alternativní rapper Sway. Nejde o to, že by příspěvky zmíněných byly nějak nevýrazné a jen pro formu. Naopak, jsou v takové synergii se stylem Kaiser Chiefs, že působí přirozeně, jako by tam prostě patřily odjakživa.

Nějak podobně by se dal vlastně popsat i styl, kterým Kaisers skládají a došli ke svému typickému zvuku. Jejich kritici se nemohou ubránit poznámkám o neustálém vykrádání Blur. Debut Employment byla vykrádačka období Parklife, dvojka Yours Truly, Angry Mob zase The Great Escape a aktuální deska svou taneční pozitivitou připomene nejspíš zase náladu Girls & Boys z Parklifu. Mnohem spíš než jako nějaká zlodějna ale tvorba Kaiser Chiefs působí jako dokonalé navázání na tradice britpopu. Při troše snahy v jejich hudbě můžete zaslechnout mnoho z historie ostrovní popmusic, jejich inspirace jde dál.

Ale záleží víc na tom, zda vám výkon klávesáka Peanuta čím dál víc připomíná vrcholné XTC, nebo, že Kaiser Chiefs už potřetí natočili desku plnou výborných písniček, které si nehrají na nějaké umělecké ambice, jsou chytlavé, jednoduché a přitom vůbec ne hloupé?
Oproti debutu Off With Their Heads chybí snad jediná (a logická) věc: moment překvapení, ten pocit, kdy se jako posluchač seznamujete s neslyšeným zvukem nové kapely. Jinak je to prostě sevřená pětatřicetiminutová řadová nahrávka od jedné z nejlepších popových kytarovek současnosti. Co byste po Kaiser Chiefs mohli chtít víc?

Kaiser Chiefs - Off With Their Heads
Universal
Nej songy: Never Miss A Beat, You Want History, Good Days Bad Days

Hodnocení Filter: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

V listopadovém Filteru došlo i na lásku. Kapitána Lásku

James Cole - Kapitán Láska

Do Prahy míří s novinkami Editors a Air. Na cestě je i deksa Anety Langerové, s níž pomáhal Martin Ledvina. Všechna...

Prolistujte si historicky poslední číslo časopisu Filter

Filter - prosinec 2009

Hudební časopis Filter končí. Poslední číslo, v němž se redakce ohlíží za rokem 2009 i svým fungováním, si můžete...

Červencový Filter vybral 200 nejlepších zahraničních alb desetiletí

Filter - Pohoda

Redakce časopisu Filter nabízí ve velkém letním speciálu přehled nejlepších desek zahraničních alb vydaných v letech...

Najdete na iDNES.cz