Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kafkův Proces získal cenu Divadelních novin

  11:23aktualizováno  11:23
Kafkův Proces v režii Dušana Davida Pařízka v provedení souboru Pražského komorního divadla na jevišti Divadla Komedie se stal vítězem ankety o Inscenaci roku.

Z představení Franz Kafka: Proces v Divadle Komedie (Martin Finger) | foto: Kamila Polívková/Dívadlo Komedie

Odborný čtrnáctideník Divadelní noviny uspořádal anketu už popatnácté. Z 93 hlasujících vítěznou hru uvedlo osm kritiků či divadelních publicistů.

Podle redaktora Vladimíra Hulce anketa skončila s dosud nejmenším rozdílem; navíc vítězné inscenaci stačilo k vítězství nejméně hlasů v historii tohoto hlasování.

"Stejný počet - tedy osm - tipujících uvedlo ve svých odpovědích inscenace pražského Činoherního klubu Hrdina západu a Dejvického divadla Černá díra. Jelikož ale vždy dva z nich uvedli současně i jinou inscenaci, skončily tyto projekty na druhém až třetím místě," uvedl Hulec.

Těsně za nimi se umístila inscenace Městského divadla Brno nazvaná Smrt Pavla I. Výrazný úspěch zaznamenala podle Hulce ještě premiéra nové hry Milana Uhdeho Zázrak v černém domě; získala pět bodů od sedmi tipujících.

"První uvedení původní české dramatické činoherní látky, navíc analyzující dobu nedávno minulou, se na tak vysokém místě v naší anketě dosud neobjevilo," komentoval to Hulec.

Od 6. do 9. místa skončily opery Národního divadla moravskoslezského z Ostravy Cyrano a Don Giovanni, dále Divá Bára Slováckého divadla z Uherského Hradiště a Goldflamovo Krvavé koleno a jiné pohádky plzeňského Divadla Alfa. To bylo s inscenací Tři mušketýři loňským vítězem ankety.

Po 2,5 bodech dostaly pražské inscenace Kniha džunglí Divadla Minor a Česká pornografie Divadelního studia Továrna. Dalších pět projektů obdrželo dva hlasy. Byly to Kabaret Blatný, Spříznění volbou, Zvoník u Matky boží, Lapohádky a Dekalog.

Podle Hulce není smyslem ankety ani tak "hledat vítěze", jako spíš zmapovat či alespoň zachytit, co pozoruhodného (a kladného) se odehrálo v českém divadle v minulém roce.

"Počet inscenací, které zaujmou více tipujících, je stále vysoký, ale už několik let chybí jasný favorit, kterého by uvedla rozhodující část oslovených," podotkl Hulec. Upozornil například na 90. léta či přelom tisíciletí, kdy "panovaly" práce Petra Lébla, Jana Antonína Pitínského, Vladimíra Morávka či Davida Radoka.

A tak bylo za loňský rok jmenováno 51 titulů 36 divadel či souborů. Pražských bylo 29 v nastudování 19 scén či souborů (získaly 55 bodů), z Brna osm titulů pěti divadel (14 bodů) a z Ostravy čtyři tituly dvou divadel (8,5 bodu).

"Ostatní krajské scény bodovaly pouze tři - vedle Slováckého divadla z Uherského Hradiště a loutkové Alfy z Plzně to bylo i českobudějovické Jihočeské divadlo," dodal Hulec.

Naopak podle něj stoupá počet uváděných amatérských divadel, což je dané i širokým spektrem oslovovaných osobností. V tipech se tak objevilo pět vysloveně amatérských souborů - DNO, Dred, Chotěšov, LS Věk a Kuře, první dva jmenované dostaly dokonce dva hlasy.

Takzvaná nezávislá scéna podle Hulce příliš nezabodovala. Z předních pozic ustupují režiséři Jan Antonín Pitínský, Jan Nebeský i Vladimír Morávek, téměř se "vytratili" Michal Dočekal, Jiří Pokorný a Ivan Rajmont.

Místo nich se na předních místech objevuje nastupující režisérská vlna - Dušan David Pařízek, Ondřej Sokol, Jiří Havelka, tandem Skutr, Jiří Adámek a Viktorie Čermáková.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz