Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kafkovský CD-ROM poučil i zkušeného literárního vědce

aktualizováno 
Praha - Ostražitě, prý "jako člověk, který snad patří spíše k 19. století a teď se měl potkat s ďábelským médiem 21. století", přistoupil literární historik a překladatel Josef Čermák před dvěma lety k nabídce podílet se na přípravě CD-ROM o Franzi Kafkovi. Hotové dílo, jehož multimediální výtvarná, hudební a softwarová nadstavba stojí na kostře režisérem Ivanem Tatíčkem a Čermákem koncipovaného scénáře a na dvou stech padesáti stranách jeho výkladového autorského textu, přichází v těchto dnech pod názvem Franz Kafka žil v Praze do prodejen.
V nabídce českých původních CD-ROM jde s výjimkou hudebních skupin o první produkt, který v zahraničí spadá do velmi oblíbeného žánru věnovaného určitému umělci, tvůrčí skupině či uměleckému směru.
I druhá strana - o generaci mladší výrobní tým sdružený kolem multimediálního Studia Dada a produkční společnosti Avantgarde Factory - dnes připouští, že Čermáka zprvu sledovala s obavami. Bude tento vědec, překladatel Kafky a redaktor, který svého času připravoval do tisku dosud neznámé Kafkovy texty, vůbec ochoten a schopen slevit z akademické strohosti směrem k nutné dávce zábavnosti multimédia? A neztratí se Čermák, uvyklý coby dlouholetý redaktor a později šéfredaktor Odeonu výrobě knih, na médiu koncepčně mnohem složitějším? "Měli jsme z pana doktora trochu strach," říká Peter Scheufler, jenž pro CD-ROM shromáždil unikátní dobové fotografie a filmové sekvence.
Vše nakonec vyřešilo samo téma. "Franz Kafka je zatížen tolika možnými výklady, překryt tolika nánosy, vysvětlován psychoanalyticky či z hlediska domnělého židovského traumatu...
Prostě tak mnohostranně interpretován, že bylo okamžitě jasné, že právě touto cestou jít nemůžeme. Jeho dílo vzdoruje jednoznačnému výkladu. Tím bychom vše zničili," postihuje Čermák vylučovací metodu, jejímž sítem nakonec prošla verze věcného, co možná informačně hutného multimediálního dokumentu o dvou základních částech.
Ta první, encyklopedická, akcentuje osobnost spisovatele a jeho tvorbu. V šesti podkapitolách je zde vedle díla zachyceno Kafkovo rodinné zázemí, jeho vazby k přátelům, vztahy k ženám, jeho studia i zaměstnání.
Druhá část promítá Kafku na plátno dobové Prahy. "Praha jako součást jeho života. Knihy, jež četl, divadlo, filmy, na které chodil. Ulice, prostředí, v němž se pohyboval," upřesňuje Čermák.
Sám přeložil například Ameriku, Deníky z let 1909 až 1922, Proces, redakčně připravil k vydání Dopisy Ottle a Dopisy rodičům (ty pak dosud vyšly v deseti jazycích). Tedy Kafka jako důvěrně známé téma? "Pro práci na CD-ROM jsem si Kafku opět, asi již po jedenácté, kompletně přečetl. Pak jsem si jednotlivé náměty rozložil doma po pokoji, brodil jsem se v těch papírech jako čáp a hledal souvislosti, přikládal výňatky z tvorby." Ukázek z Kafkových deníků a korespondence je na CD-ROM více než dvanáct set. V české verzi je čte herec Jan Hartl, hudbu k titulu, který vychází také v německé a anglické mutaci, složil Daniel Šustr z Tiché dohody.
CD-ROM překvapil Čermáka nejen možností ukázat věci v nových souvislostech, ale "dostal" jej i kapacitou: na titul se vešlo kompletní Kafkovo dílo i vyhledávací program, jenž na celkem osmi tisících stránkách textu najde hledaný výraz.
"Takže již například vím, že v Kafkově díle se celkem třikrát vyskytuje slovo 'štěkat'," bilancuje Čermák své setkání s "ďábelským darem" multimédií
Autor:


Témata: Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz