Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K zachránci Wintonovi přibyla ve filmu tajemná špionka

  6:20aktualizováno  6:20
Na nábřeží svítá, zvláštní efekt: mlha, stálo ve scénáři filmu Nickyho rodina, který vypráví o zachránci dětí Nicholasi Wintonovi. Jenže do panoramatu Hradčan nad Karlovým mostem se rozpršelo, takže filmaři vytáhli deštníky.

Natáčení filmu Nickyho rodina - Klára Issová - Praha (5. října 2008) | foto: David Port, MF DNES

Jeden chránil modelku Anetu Fajtovou, která hraje záhadnou krásnou Švédku Kerstin, druhý Michala Slaného z Národního divadla, jenž představuje titulního hrdinu filmu Nickyho rodina: slavného zachránce židovských dětí Nicholase Wintona.

"Já už to ani dělat nechci, ale ti lidé zemřou a jejich úžasné příběhy nenávratně zmizí," vysvětluje režisér Matej Mináč, proč se wintonovskou látkou zabývá již potřetí. Roku 1998 pod názvem Všichni moji blízcí uvedl hraný film o pražských židovských rodinách, jejichž děti odvezl před Hitlerem k náhradním anglickým pěstounům britský obchodník.

Nerozhodná maminka Issová
Tři roky poté o něm vytvořil dokument Nicholas Winton - Síla lidskosti, jenž vyhrál mezinárodní televizní cenu Emmy. A nyní točí dokument s hranými prvky Nickyho rodina, jenž sleduje, jak příklad jednoho člověka ovlivní tisíce mladých. Na celém světě totiž studenti vymýšlejí charitativní projekty a hledají další "Wintonovy děti", které se o svém zachránci dozvěděly a vzdaly mu čest až po letech v pořadu BBC.

Natáčení filmu Nickyho rodina - Klára Issová"Dnes známe asi dvě stě dětí, které zachránil, ale třeba o těch žijících v Jižní Americe pořád nevíme," líčí Mináč. Při natáčení se vynořily další osobnosti. Třeba významný vědec z Princetonu Ben Abeles, k němuž před kameru nahnal nic netušící režisér i jeho kolegu - nositele Nobelovy ceny. Či jedna z někdejších šéfek Světové banky, která Mináčovi ve Washingtonu přesně popsala svůj zážitek při loučení s matkou - týž, který se o víkendu točil na pražském Masarykově nádraží.

Vojáci, psi, davy rodičů a dětí - a mezi nimi Klára Issová coby maminka, jež se nemůže rozhodnout; jednu ze svých dcer vytáhne z okna vagonu a pak ji do vlaku už jedoucího zase oknem vrací. Ač se nebezpečná scéna trochu "švindlovala" a jistila kaskadéry, brnkala prý na nervy. "Působilo to jako Sophiina volba. Celý štáb plakal a Issové tekly slzy ještě půl hodiny poté," vypráví Mináč.

Z Laterny magiky se stala půda
Deštivé pondělí už bylo jen tečkou za hranými dotáčkami v Praze. Laterna magika hrála londýnskou půdu, kde Wintonova manželka Greta objeví staré dokumenty o manželově záchranné akci, i fotoateliér, kde Issová nechá portrétovat "své" děti. Židovská obec hostila kancelář v Londýně, kde Winton přesvědčuje dobrovolníky - anglické rodiny, ať se dětí ujmou, a současně prostory záchranné mise v Praze, kde se sbírají dotazníky.

Natáčení filmu Nickyho rodinaHotel Evropa sloužil jako londýnský byt, kde se Winton právě balil na výlet do hor, než se rozhodl jet do Prahy, ale také jako původní hotel Šroubek, kde Winton sestavoval seznam dětí k záchraně a utíkal před gestapem. "Všechno tu zůstalo stejné, Winton tady při návštěvě poznal svůj pokoj z konce 30. let včetně nábytku," dodává Mináč.

A kde se vzala kráska Kerstin? "Potkal ji v Praze, říkala, že pracuje pro Švédský červený kříž, pomohla Wintonovi s prvním, leteckým převozem dětí do Švédska, ale pak se ukázalo, že dělá pro gestapo," odhaluje režisér další neznámou kapitolu příběhu. Winton, jenž se prý nikdy netajil slabostí pro "dlouhonohé dlouhovlasé severské typy" - ostatně vzal si Dánku - prý za manželčina života nechtěl o vztahu s Kerstin moc mluvit: "Jen když jsem se ptal, zda byla hezká, smál se - vy si umíte představit ošklivou špionku?"

Spíš James Bond než Fučík
Michal Slaný ještě Wintona osobně nepotkal. "Ale hodně jsem toho nastudoval a viděl dokument," říká herec, kterého si režisér vybral nejen kvůli podobě. "Hledal jsem typ sympaťáka a milovníka žen se smyslem pro dobrodružství a pro humor, tak trochu Jamese Bonda, aby byl blízký mladým - žádného Fučíka," říká Mináč.

Nicholas WintonPrávě humor je vlastní i Wintonovi. Devětadevadesátiletý vdovec nejen sám nakupuje a myje nádobí; také stále řídí vůz a jezdí prý tak rychle, že to musel policii vysvětlovat - vymluvil se na plný močový měchýř.

Aby mu řidičské oprávnění prodloužili o dalších pět let, měl přijít na přezkoušení - odmítl s tím, že v životě ke zkouškám nechodil a řidičský průkaz prý už bude potřebovat jen dva roky; prodloužili mu ho tedy do věku 101 let a Winton plánuje, že ho ještě pořádně využije.

Teď se chystá spolu s britskou královnou na návštěvu Slovenska, kde Mináč zároveň natočí poslední záběry Nickyho rodiny - scény z tiskárny, kde pro děti vyráběli falešné doklady. Premiéra filmu bude 19. května 2009 v Praze, v den Wintonových stých narozenin.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz