Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K tabuli! aneb Jak Češi zpívají anglicky

  10:35aktualizováno  10:35
Napsat dobrý text písničky v češtině tak, aby měl hlavu a patu, není jednoduché jako třeba vytřít podlahu. Angličtina je zaslíbený jazyk všech muzikantů, co s tím (textem, ne podlahou) mají problém. Jenže napsat smysluplný anglický text je mnohdy ještě těžší.
student, škola, přijímačky (c) profimedia.cz/Corbis

student, škola, přijímačky (c) profimedia.cz/Corbis - Studium. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Časopis F:lter přehrál několik skladeb skotskému učiteli angličtiny, panu McKeemu. Známkovalo se opravdu přísně.

Kdo: SUNSHINE
Skladba: Victim Is Another Name For Lover

Proč: Tahle táborská parta vydává desku v Americe na labelu Lindy Perry a má s ní jasnou ambici: prorazit venku.
Hodnocení: "Hlas je hodně zkreslený, je těžké rozumět tomu, co se tam zpívá. Přízvuk je ostrý a tvrdý, takže zní spíš německy. Nicméně v elektropopu je německý přízvuk výhoda a snaží se o něj i skupiny odjinud. Co se týče gramatiky, mělo by být správně "A Victim...", ale to je detail."
Známka: 2

Kdo: SOUTHPAW
Skladba: Victim of Boulevard
Proč:
Sladcí hoši s kytarami tvrdí, že jim čeština neleze do pusy. Navíc se netají tím, že chtějí za hranice. Jejich poslední deska Boys Make Noise právě vychází v Rakousku.
Hodnocení: "Slovo boulevard v tomhle kontextu nedává smysl, je z francouzštiny a znamená ulice. Autor měl zřejmě na mysli český bulvár, což je anglicky tabloid press. Zpěvák má zřetelně středoevropský přízvuk – ostrá výslovnost je typicky slovanská. V textu je problém s (ne)použitím neurčitých členů. "
Známka: 3

PAN UČITEL

* Mr. Marco McKee má k muzice blízko. Je ze skotského Glasgow, což je jedno z nejdrsnějších a taky nejhudebnějších měst v Británii vůbec. Vyrostl na punku a od mládí hrál na kytaru v různých kapelách.
* Když byl s jednou z nich na turné po Evropě, objeli i pár klubů v Čechách. Možná i proto se rozhodl v devadesátých letech přesídlit do Prahy. Tady začal učit angličtinu. Stále se aktivně věnuje i hudbě.

Kdo: MISHA
Skladba: I Want To Make Him Want
Proč:
Než se pustila do muziky, živila se jako překladatelka a už jí to zůstalo: Ve svojí muzice obyčejně kombinuje slovenštinu s angličtinou. Tuhle skladbu zahrál DJ Trevor Nelson v zásadním pořadu Soul Nation na BBC Radio 1.
Hodnocení: "Tahle zpěvačka může být odkudkoliv. Výslovnost je naprosto v pořádku.  Nadužívání zájmena them namísto (například) those zní trochu jako archaický stereotyp americké angličtiny, kterou mluvili černoši před padesáti lety. To by v anglosaském prostředí mohlo znít trochu jako parodie a asi by to nikdo nepoužil."
Známka: 2

Kdo: 100°C
Skladba: Boring
Proč:
Vyhráli vyhledávací soutěž a od té době pracují na své popularitě. Jako spousta mladých českých kapel tvrdí, že v angličtině se jim prostě tvoří snáz.
Hodnocení: "Zvláštní pokus znít americky. Akcent klouže mezi Mariánskými Lázněmi a Brooklynem, ale cestou padá někam do moře. Předpokládám, že autor chtěl říct, že je znuděný (bored) a ne nudný (boring), ačkoliv mě to tedy znudilo k smrti. Gramatika je nesmyslná, text taky nedává žádný smysl. Zkuste to vydat v Británii, protože nahrávky, které znějí jako vtip tam mají často úspěch. Doporučení kapele: Vzdejte to nebo si kupte učebnici Headway pro začátečníky a vraťte se za tři roky."
Známka: 5

Kdo: DAN BÁRTA
Skladba: On My Head
Proč:
Jedna z nejhranějších skladeb zimních měsíců. Pro mnohé singl minulého roku. Prostě hitovka.
Hodnocení: "Akcent připomíná sto různých amerických zpěváků, nejvíc asi Toma Pettyho. Začátek je v pořádku, ale text upadá do víru nesmyslů a chybně citovaných klišé. Co se týče gramatiky, autor špatně používá členy a předložky. V jednom místě  zpěvák vyslovuje "angels", což znamená úhly, ale asi má na mysli "angels" - andělé. Ale to je jedno, protože ani jedno nedává smysl. Není problém porozumět tomu, co zpívá, těžší už je pochopit, co tím vlastně myslí.
Známka: 3

Kdo: ECSTASY OF SAINT THERESA
Skladba: I'm (Not Really) Optimistic
Proč:
EOST jsou jedna z mála domácích kapel, které vydávají desky v Británii. Největší úspěch byl, když si zahráli v pořadu legendárního hledače talentů Johna Peela. 
Hodnocení: "Mám dojem, že zpěvačka se hodně snaží znít cize. Nemá český akcent, ale  hlas malé holčičky, která  zkouší zpívat jako Björk. Skladba nemá moc slov, hodně se opakuje a moc se nevyvíjí, takže se nedozvíme, proč autorka ztratila hlavu a co s tím hodlá dělat. Je to pokus o exotiku, což je mezi indie kapelami, které mají úspěch na britském trhu běžné. Například Londýn je plný cizinců, kteří zpívají s dýdžeji a kapelami, takže jiný akcent může být výhoda."
Známka: 3

Kdo: SUPPORT LESBIENS
Skladba: Cliché
Proč:
Kryštof Michal byl vždycky ten, kdo nejvíc bojoval s českými rádii o to, aby hrála i anglicky zpívané věci. Alespoň pro svou kapelu ten boj nakonec vyhrál.
Hodnocení: "To je jako Paul McCartney na váliu. Akcent je dobrý, zpěvák zní jako prodavač kebabu ze severního Londýna, jenom jeho hlas nerezonuje. Na první pohled se zdá, že text má nějaký hlubší význam, ale nemá. Je v něm hodně chyb a netuším, co se autor vlastně snaží sdělit. Melodie v sobě má velký potenciál, je taková známá, ale text by bylo třeba přepracovat, aby se mu lidi nesmáli."
Známka: 3

"SPRÁVNÁ" ANGLIČTINA

* Nic takového jako tzv. correct english, tedy správná angličtina, ve skutečnosti neexistuje. A už vůbec ne v hudbě.
* Spousta anglických a amerických kapel by naším testem neprošla. Protože mnoho rodilých mluvčích se na sebe snaží upozornit tím, že neznějí anglicky. Každý má svůj akcent a skoro každý si upravuje gramatiku tak, aby seděla do rytmu.
* Naše zkouška tedy byla záměrně hodně tvrdá. Hlavní doporučení, které z ní vzešlo zní: Vždycky si vezměte na pomoc rodilého mluvčího. 

Kdo: SÁMER ISSA
Skladba: Busted
Proč:
Jeden z finalistů Superstar se v propagačních materiálech chlubil americkou produkcí a r'n'b zvukem. Tohle je titulní skladba jeho debutové desky.
Hodnocení: "Celé to zní jako velký omyl. Hezký český klučina se snaží o gangsta song a určitě z toho nevychází jako tvrďák. Text nic neříká. Někoho zavřeli. Proč? Kvůli čemu? Co se s ním děje? To se nedozvíme. Akcent nepřispívá k tomu, aby ta písnička byla uvěřitelná. Zpěvák by potřeboval kratší samohlásky a lepší písničku. Nebo by měl začít prodávat heroin a zjistit, jaké to ve skutečnosti je dělat ve vězení velkýmu Ferdovi mámu.  Angličtina je v pořádku, ale text jakoby napsalo dvanáctileté dítě v roce 1982. Zní to česky."
Známka: 4

Kdo: KHOIBA
Skladba: That Reason
Proč:
Ani Emě Brabcové se prý nedaří skládat v češtině. Navíc si  prý ráda hraje se slovy a jejich významy.
Hodnocení: "Zpěvačka trochu komolí slova a mučivě plive ven samohlásky (easyyy). Zní jako velmi afektovaný anglický mluvčí nebo někdo po pár absintech. Text dává nějaký smysl, ale není to nic zlomového.
Známka: 2

Kdo: MONKEY BUSINESS
Skladba: Intercooler
Proč:
Také Monkey Business se podařilo prorazit do rádií přestože nezpívají česky. Navíc mají v kapele Američanku Tonyu Graves.
Hodnocení: "Těžko říct, o čem ten text je. Je to taková ta osmdesátková pop funková žíla. Vzpomněl jsem si na Level 42. Výslovnost není vůbec špatná, ačkoliv jsou v textu běžné gramatické chyby. "Trying changing" má být "trying to change", což ví každý, kdo složil základní zkoušku z angličtiny First Certificate. To by se rodilému mluvčímu nestalo. Má to transatlantický zvuk, opět mě napadá zpěvák Mark King z Level 42. Když chtěly britské kapely prorazit v Americe, tak zpívaly přesně s takovýmhle akcentem, který jakoby nepocházel odnikud."
Známka: 2

Článek pochází z nového časopisu F:lter, jehož nulté číslo je nyní zdarma k dostání na místech spjatých s hudebním dění. - o časopisu F:lter více zde

Autor:Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

Obálku zářijového Filteru „zdobí“ Vypsaná fiXa a výběr breakbeatu

Filter - Breakbeat

První podzimní číslo Filteru je narvané k prasknutí. Kromě rozhovoru s Vypsanou fiXou shrnuje nejlepší festivalové...

Červencový Filter vybral 200 nejlepších zahraničních alb desetiletí

Filter - Pohoda

Redakce časopisu Filter nabízí ve velkém letním speciálu přehled nejlepších desek zahraničních alb vydaných v letech...

Vladimir 518 bojuje za knihovnu

Vladimir 518

Label Bigg Boss plánuje natočit track na podporu stavby knihovny Jana Kaplického.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz